দয়া আৰু আচৰিতৰ কাহিনী | অকণিৰ সাধু

এসময়ত এখন সৰু গাঁৱত সেউজীয়া উপত্যকাৰ মাজত এজনী কণমানি এটা সৰু ঘৰত বাস কৰিছিল। এই কণমানিজনীৰ নাম আছিল লিলি, তেওঁ এজনী উজ্জ্বল আৰু কৌতুহলী শিশু, যাৰ আছিল আশ্চৰ্য্যৰে ভৰা আত্মা আৰু দয়াৰে ভৰা হৃদয়।

লিলিয়ে নিজৰ মৰমিয়াল পিতৃ-মাতৃ মাৰ্থা আৰু ডেভিদৰ সৈতে গাঁৱৰ প্ৰান্তত থকা এটা আৰামদায়ক কটেজত থাকিছিল। জীৱনে আগবঢ়োৱা সৰল আনন্দত সন্তুষ্ট হৈ তেওঁলোক আছিল এক সুখী পৰিয়াল। লিলিৰ দিনবোৰ ওচৰৰ হাবিবোৰ অন্বেষণ কৰি পাৰ হৈছিল, য’ত তাই বনাঞ্চলৰ জীৱবোৰৰ লগত বন্ধুত্ব কৰিছিল, বনৰীয়া ফুল ছিঙিছিল আৰু চৰাইৰ গানৰ শান্ত কৰা সুৰ শুনিছিল।

এদিন ৰাতিপুৱা লিলিয়ে অৰণ্যৰ গভীৰতালৈ যোৱাৰ সাহস কৰি থাকোঁতে তাই লুকাই থকা বাগিচা এখনত উজুটি খালে। গছজোপাৰ মাজত থিয় হৈ আছিল এটা ভয়ংকৰ পুৰণি ওক গছ, তাৰ ডালবোৰ মেলি দিয়া বাহুৰ দৰে আকাশৰ ফালে বিস্তৃত হৈ আছিল। ইয়াৰ ভৱিষ্যৎত মুগ্ধ হৈ লিলিয়ে গছজোপাৰ কাষ চাপি আহিল, তাৰ ৰুক্ষ বাকলিত নিজৰ সৰু হাতখন থৈ।

তাইৰ আচৰিত হৈ বুঢ়া ওক গছজোপা জিলিকি উঠিবলৈ ধৰিলে আৰু জিলিকি উঠিল। গছজোপাৰ ভিতৰৰ পৰা কোমল আৰু জ্ঞানী কোমল মাত এটাই প্ৰতিধ্বনিত হ’ল, “প্ৰিয় সন্তান, তোমাৰ বিশুদ্ধ হৃদয় আৰু জ্ঞান বিচৰা আত্মা আছে। মই এই অৰণ্যৰ ৰক্ষক আত্মা, আৰু মই তোমাক এক আচৰিত যাত্ৰাত নামিবলৈ বাছি লৈছো।”

উত্তেজনা আৰু কৌতুহলত লিলিৰ চকু দুটা ডাঙৰ হৈ গ’ল। অভিভাৱক আত্মাই আৰু ক’লে, “মই আপোনাক এটা বিশেষ উপহাৰ দিম: সৰু-বৰ সকলো জীৱক বুজিব পৰা আৰু যোগাযোগ কৰাৰ ক্ষমতা। আপুনি অৰণ্যৰ জীৱৰ পৰা মূল্যৱান শিক্ষা ল’ব আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে আপোনাৰ দয়া ভাগ কৰিব।”

কৃতজ্ঞতাৰে আপ্লুত হৈ লিলিয়ে অভিভাৱক মনোভাৱক ধন্যবাদ জনাই নিজৰ নতুনকৈ পোৱা উপহাৰটোক আকোৱালি ল’লে। সেইদিনাৰ পৰাই তাই অৰণ্যৰ বাসিন্দাসকলক সহায় কৰাত নিজকে উৎসৰ্গা কৰিছিল, যিয়ে সকল পাছলৈ তাইৰ আটাইতকৈ প্ৰিয় বন্ধু হৈ পৰিছিল। তাইক ধৈৰ্য্য আৰু অধ্যৱসায় শিকোৱা প্ৰাচীন কচ্ছপৰ জ্ঞান শুনালে। তাই চঞ্চল কাছবোৰৰ লগত নাচিছিল, যিয়ে তাইক প্ৰতিটো মুহূৰ্ততে আনন্দ বিচাৰিবলৈ সোঁৱৰাই দিছিল।

লিলিৰ দয়াৰ কামবোৰ অৰণ্যৰ সীমাৰ বাহিৰলৈকে বিস্তৃত হৈ পৰিছিল। তাই গাঁওখন ভ্ৰমণ কৰি চহৰবাসীৰ লগত নিজৰ জ্ঞান আৰু মৰম ভাগ-বতৰা কৰিলে। তাই প্ৰকৃতিক লালন-পালন কৰা আৰু সৰু-বৰ সকলো জীৱৰ লগত মিলাপ্ৰীতিৰে জীয়াই থকাৰ গুৰুত্ব শিকাইছিল। তাইৰ আবেগ আৰু প্ৰজ্ঞাৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ গাঁৱৰ মানুহেও তাইৰ সৈতে যোগ দি এটা বহনক্ষম সম্প্ৰদায় গঢ়ি তুলিছিল, য’ত প্ৰতিটো জীৱনক মূল্য দিয়া হৈছিল আৰু সুৰক্ষিত কৰা হৈছিল।

বছৰবোৰ পাৰ হৈ গ’ল, লিলি এগৰাকী যুৱতীলৈ পৰিণত হ’ল, কিন্তু তাইৰ হৃদয়খন আগৰ দৰেই নিৰ্মল আৰু দয়ালু হৈ থাকিল। তাইৰ মৰম আৰু দয়াৰ উত্তৰাধিকাৰ বহু দূৰলৈ বিয়পি পৰিল, অগণন মানুহ আৰু জীৱ-জন্তুৰ জীৱন চুই গ’ল। এসময়ত বিস্ময়েৰে ভৰা শিশুটি কণমানিজনী তাইৰ সন্মুখীন হোৱা সকলোৰে বাবে পথ প্ৰদৰ্শক পোহৰ হৈ পৰিছিল।

আৰু সেইবাবেই, কণমানি লিলিৰ কাহিনীটো কোৱা হৈছে, দয়াৰ পৰিৱৰ্তনশীল শক্তি আৰু আমি যিমানেই সৰু নহওঁক কিয়, আমাৰ প্ৰত্যেকৰে ভিতৰত বাস কৰা অসাধাৰণ সম্ভাৱনাৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়ে।

Leave a Comment