বানপানীৰ বিষয়ে

উত্তৰ-পূব ভাৰতত অৱস্থিত অসমত বানপানী হৈছে এক পুনৰাবৃত্তিমূলক প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ। ভৌগোলিক অৱস্থান, ভূ-প্ৰকৃতি, প্ৰধান নদী আৰু ইয়াৰ উপনৈসমূহৰ উপস্থিতি আদি কেইবাটাও কাৰণত এই অঞ্চলটো বানপানীৰ প্ৰৱণতা থাকে। এছিয়াৰ অন্যতম বৃহৎ নদী ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু দিখৌ, সুবনশিৰি, জিয়া ভৰালী নদীকে ধৰি ইয়াৰ অসংখ্য উপনৈ ৰাজ্যখনৰ মাজেৰে বৈ যোৱাৰ ফলত ৰাজ্যখন বানপানীৰ বাবে সহজ হৈ পৰে।

অসমৰ বানপানীৰ সন্দৰ্ভত কেইটামান মূল কথা উল্লেখ কৰা হ’ল:

ঋতুভিত্তিক বানপানীঃ অসমত প্ৰধানকৈ বাৰিষাৰ প্ৰচণ্ড বৰষুণৰ ফলত বানপানীৰ সৃষ্টি হয়। বাৰিষা সাধাৰণতে জুন মাহৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু ছেপ্টেম্বৰ মাহলৈকে চলি থাকে। এই সময়ছোৱাত অঞ্চলটোত যথেষ্ট পৰিমাণৰ বৰষুণ হয়, যাৰ ফলত নদীবোৰ ফুলি উঠে আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত বানপানীৰ সৃষ্টি হয়।

জনসংখ্যাৰ ওপৰত প্ৰভাৱঃ অসমৰ বানপানীয়ে প্ৰতি বছৰে বৃহৎ সংখ্যক লোকক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে। নদীৰ পাৰ আৰু নিম্নভূমি অঞ্চলৰ ওচৰত ঘন জনসংখ্যাৰ বসতি বিশেষভাৱে দুৰ্বল। বানপানীৰ ফলত মানুহ ঘৰৰ পৰা স্থানান্তৰিত হয়, জীৱিকাৰ ক্ষতি হয়, স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰে।

কম্পাঙ্ক আৰু ভয়াৱহতাঃ অসমত প্ৰায় প্ৰতি বছৰে বানপানীৰ সন্মুখীন হয়, ভয়াৱহতাৰ মাত্ৰা ভিন্ন। বৰষুণৰ তীব্ৰতা আৰু সময়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কিছুমান বছৰত আনতকৈ অধিক ভয়াৱহ বানপানীৰ সাক্ষী হয়, লগতে জলাশয়ৰ ব্যৱস্থাপনা আৰু ওপৰৰ অঞ্চলৰ পৰা পানী নিৰ্গত হয়।

খহনীয়া আৰু নদীৰ গতিশীলতাঃ বানপানীয়ে অসমত খহনীয়াৰ সমস্যা আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তোলে। বানপানীৰ পানীৰ বলত নদীৰ পাৰ খহাই পেলায়, যাৰ ফলত মূল্যৱান কৃষিভূমি হেৰুৱাই পেলায় আৰু নদীৰ পাৰত বাস কৰা জনগোষ্ঠীসমূহ স্থানচ্যুত হয়। বানপানীৰ বাবে নদীৰ চেনেলৰ অহৰহ স্থানান্তৰিত হোৱাটোৱেও আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নৰ বাবে প্ৰত্যাহ্বানৰ সৃষ্টি কৰিছে।

বন্যপ্ৰাণীৰ প্ৰভাৱঃ অসমত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানকে ধৰি কেইবাখনো বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আছে। এই অঞ্চলসমূহৰ বন্যপ্ৰাণীৰ ওপৰত বানপানীয়ে যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, যাৰ ফলত জীৱ-জন্তুৰ স্থানচ্যুতি, বাসস্থান হেৰুৱাই পেলোৱা আৰু চোৰাং চিকাৰৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়।

চৰকাৰী প্রতিক্রিয়া আৰু সাহায্য প্রচেষ্টাঃ অসম চৰকাৰে বিভিন্ন ৰাষ্ট্রীয়-আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংস্থাৰ লগতে বানপানীয়ে সৃষ্টি কৰা প্রত্যাহবানসমূহৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ কাম কৰি আহিছে৷ ক্ষতিগ্ৰস্ত জনসাধাৰণক আশ্ৰয় আৰু মৌলিক সুবিধা প্ৰদানৰ বাবে সাহায্য শিবিৰ স্থাপন কৰা হয়। উদ্ধাৰ আৰু খালী কৰা অভিযান চলোৱা হয়, আৰু খাদ্য, ঔষধ, আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী বিতৰণৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হয়।

বান ব্যৱস্থাপনা ব্যৱস্থাঃ চৰকাৰে বিভিন্ন বান ব্যৱস্থাপনা ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ কৰিছে, য’ত মথাউৰি, বান নিয়ন্ত্ৰণৰ চেনেল, বান আশ্ৰয় শিবিৰ নিৰ্মাণ আদিৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। আগতীয়া সতৰ্কবাণী ব্যৱস্থা উন্নত কৰাৰ লগতে সম্প্ৰদায়ভিত্তিক দুৰ্যোগৰ প্ৰস্তুতি প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবেও প্ৰচেষ্টা চলোৱা হয়।

অসমত বানপানীৰ সমস্যা সমাধানৰ বাবে বহুমাত্ৰিক পন্থাৰ প্ৰয়োজন, য’ত নদী ব্যৱস্থাপনা, বনানীকৰণ, আৰু বহনক্ষম ভূমি ব্যৱহাৰৰ পদ্ধতি আদি দীৰ্ঘম্যাদী ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ’ব। জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু বৰষুণৰ ধৰণত ইয়াৰ সম্ভাৱ্য প্ৰভাৱে অঞ্চলটোত বানপানীৰ সৈতে জড়িত বিপদসমূহ হ্ৰাস কৰিবলৈ অভিযোজিত কৌশলৰ প্ৰয়োজনীয়তাক আৰু অধিক উজ্জ্বল কৰি তুলিছে।

Leave a Comment