অসমৰ নিবনুৱা সমস্যা ৰচনা

অসমত নিবনুৱাৰ প্ৰত্যাহ্বানঃ কাৰণ, প্ৰভাৱ, আৰু প্ৰতিকাৰ

পাতনি:
নিবনুৱা সমস্যাই যিকোনো অঞ্চলৰ প্ৰগতি আৰু সমৃদ্ধিৰ বাবে শাখা-প্ৰশাখাৰ সৈতে এক জৰুৰী আৰ্থ-সামাজিক বিষয়ক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। উত্তৰ-পূব ভাৰতত অৱস্থিত অসম ৰাজ্যখনে নিবনুৱা সমস্যাৰ যথেষ্ট প্ৰত্যাহ্বানৰ সৈতে যুঁজিছে। এই ৰচনাখনে অসমৰ নিবনুৱা সমস্যাৰ উৎপত্তি, প্ৰতিক্ৰিয়া, সম্ভাৱ্য সমাধানৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে আলোচনা কৰিছে।

অসমত নিবনুৱা সমস্যাৰ কাৰণসমূহঃ

জনসংখ্যা বৃদ্ধিঃ অসমৰ জনসংখ্যাৰ দ্ৰুত সম্প্ৰসাৰণৰ ফলত শ্ৰমিক শক্তি বৃদ্ধি পাইছে, যাৰ ফলত এই সম্প্ৰসাৰিত কৰ্মশক্তি গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰ্যাপ্ত কৰ্মসংস্থাপনৰ সুযোগ সৃষ্টি কৰাটো অৰ্থনীতিৰ বাবে এক ভয়ংকৰ কাম হৈ পৰিছে।

কৃষিকেন্দ্ৰিক অৰ্থনীতিঃ ৰাজ্যৰ অৰ্থনীতি কৃষিৰ ওপৰত বহু পৰিমাণে নিৰ্ভৰশীল, যিয়ে প্ৰায়ে সীমিত সুযোগৰ সৈতে কেৱল ঋতুভিত্তিক কৰ্মসংস্থাপনহে প্ৰদান কৰে। কৃষিৰ যান্ত্ৰিকীকৰণে শ্ৰমিকৰ চাহিদাও হ্ৰাস কৰিছে।

বৈচিত্ৰ্যৰ অভাৱঃ অসমৰ অৰ্থনীতিয়ে উৎপাদন, সেৱা, প্ৰযুক্তিৰ দৰে অকৃষি খণ্ডলৈ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষেত্ৰত লেহেমীয়া কৰি আহিছে, যিবোৰে অধিক কৰ্মসংস্থাপনৰ পথ সৃষ্টি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

শৈক্ষিক বৈষম্য: শিক্ষাৰ স্তৰৰ বৈষম্য আৰু গুণগত শিক্ষাৰ সুবিধাৰ ফলত এনে এক কৰ্মশক্তিৰ সৃষ্টি হয় য’ত উদীয়মান চাকৰিৰ সম্ভাৱনাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা বা অৰ্হতাৰ অভাৱ হ’ব পাৰে।

প্ৰব্ৰজন আৰু প্ৰবাহঃ অসমত যথেষ্ট পৰিমাণৰ আভ্যন্তৰীণ আৰু বাহ্যিক প্ৰব্ৰজন হৈছে, যিয়ে নিবনুৱা সমস্যা আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তুলিব পাৰে কাৰণ নৱাগতসকলে উপযুক্ত কৰ্মসংস্থাপন লাভৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

নিবনুৱাৰ প্ৰভাৱঃ

অৰ্থনৈতিক স্থবিৰতাঃ উচ্চ নিবনুৱা সমস্যাই ৰাজ্যৰ ভিতৰত গ্ৰাহকৰ ব্যয় আৰু বিনিয়োগত বাধাৰ সৃষ্টি কৰি অৰ্থনৈতিক বিকাশত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

সামাজিক অস্থিৰতা: দীৰ্ঘদিনীয়া নিবনুৱা সমস্যাই সামাজিক অশান্তিৰ জন্ম দিব পাৰে, কিয়নো ব্যক্তিসকলে হতাশাৰ বাবে প্ৰতিবাদ, অপৰাধমূলক কাৰ্যকলাপ বা অন্যান্য বিঘ্নিতকাৰী আচৰণত লিপ্ত হ’ব পাৰে।

মগজুৰ নিষ্কাশনঃ দক্ষ ব্যক্তিয়ে অন্য ঠাইত উন্নত কৰ্মসংস্থাপনৰ সুযোগ বিচাৰি অসম এৰি যাবলৈ বাছি ল’ব পাৰে, যাৰ ফলত ৰাজ্যখনৰ বাবে মানৱ পুঁজিৰ অভাৱ হ’ব পাৰে।

দৰিদ্ৰতা আৰু বৈষম্য: নিবনুৱাৰ ফলত সঘনাই দৰিদ্ৰতাৰ হাৰ বৃদ্ধি পায় আৰু আয়ৰ বৈষম্য আৰু অধিক ভয়াৱহ হয়, কিয়নো জনসংখ্যাৰ এটা অংশইহে সুস্থিৰ নিয়োগ লাভ কৰিব পাৰে।

মানসিক স্বাস্থ্যৰ প্ৰত্যাহ্বানঃ নিবনুৱা সমস্যাই মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, যাৰ ফলত কৰ্মসংস্থাপনহীনসকলৰ মাজত মানসিক চাপ, হতাশা আৰু অন্যান্য মানসিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

নিবনুৱা সমস্যা মোকাবিলা কৰাৰ কৌশল:

অৰ্থনৈতিক বৈচিত্ৰ্য: উৎপাদন, পৰ্যটন, প্ৰযুক্তি আদি খণ্ডত উদ্যোগ আৰু বিনিয়োগক আকৰ্ষণ কৰি অসমে অৰ্থনৈতিক বৈচিত্ৰ্যক সক্ৰিয়ভাৱে উৎসাহিত কৰা উচিত।

দক্ষতা বৃদ্ধি: বৃত্তিমূলক আৰু কাৰিকৰী প্ৰশিক্ষণকে ধৰি উদীয়মান নিয়োগৰ সুযোগৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় দক্ষতাৰে কৰ্মশক্তিক সজ্জিত কৰিবলৈ দক্ষতা বিকাশ কাৰ্যসূচীত প্ৰচেষ্টা কেন্দ্ৰীভূত হ’ব লাগে।

উদ্যোগীকৰণৰ প্ৰসাৰ: উদ্যোগীকৰণক লালন-পালন কৰা আৰু ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগ (এছএমই)ৰ বাবে সহায় আগবঢ়োৱাটোৱে চাকৰিৰ সুযোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু পৰম্পৰাগত নিয়োগৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

শৈক্ষিক উন্নীতকৰণঃ শৈক্ষিক আন্তঃগাঁথনি, পাঠ্যক্ৰম সংস্কাৰ, আৰু গুণগত শিক্ষাৰ বৰ্ধিত সুবিধাত বিনিয়োগে অসমৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ নিয়োগযোগ্যতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

গ্ৰাম্য উন্নতি: কৃষিৰ আধুনিকীকৰণকে ধৰি গ্ৰাম্য উন্নয়নৰ পদক্ষেপত গুৰুত্ব দিলে গ্ৰাম্য অঞ্চলত অধিক কৰ্মসংস্থাপন মুকলি হ’ব পাৰে।

ৰাজহুৱা-ব্যক্তিগত অংশীদাৰিত্ব (PPPs): চৰকাৰ আৰু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ মাজত সহযোগিতাই আন্তঃগাঁথনি উন্নয়ন প্ৰকল্প আৰু মূল খণ্ডসমূহত বিনিয়োগৰ জৰিয়তে চাকৰি সৃষ্টিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব পাৰে।

ফলপ্ৰসূ প্ৰব্ৰজন নীতি: ফলপ্ৰসূ প্ৰব্ৰজন নীতি ৰূপায়ণ আৰু প্ৰবাহ সম্পৰ্কীয় প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সমাধানে নিবনুৱাৰ ওপৰত জনসংখ্যাৰ গতিবিধিৰ প্ৰভাৱ পৰিচালনা কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

উপসংহাৰ:
অসমৰ নিবনুৱা সমস্যাই ব্যাপক আৰ্থ-সামাজিক পৰিণতিৰ সৈতে বহুমুখী বিষয়ক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। এই প্ৰত্যাহ্বানৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ অৰ্থনৈতিক বৈচিত্ৰ্য, দক্ষতা বিকাশ, শৈক্ষিক সংস্কাৰ, আৰু উদ্যোগীকৰণৰ প্ৰসাৰক সামৰি লোৱা বহুমুখী কৌশলৰ প্ৰয়োজন। এই ব্যৱস্থাসমূহ কাৰ্যকৰী কৰি অসমে নিবনুৱা সমস্যা দূৰ কৰা, অৰ্থনৈতিক উন্নতিৰ পোষকতা, জনসাধাৰণৰ সামগ্ৰিক মংগল বৃদ্ধিৰ দিশত কাম কৰিব পাৰে।

Leave a Comment