লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা আৰম্ভণি

কিংবদন্তি সামৰিক সেনাপতি তথা অসমীয়া ইতিহাসৰ মূল ব্যক্তি লাচিত বৰফুকনে নিজৰ অদম্য মনোভাৱ আৰু আহোম ৰাজ্যৰ ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰি এক শ্ৰদ্ধাৰ স্থান দখল কৰিছে। সপ্তদশ শতিকাত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰ শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ সময়ত তেওঁৰ নেতৃত্বৰ সৈতে আটাইতকৈ বিশিষ্টভাৱে জড়িত, যিখন ঐতিহাসিক সংঘৰ্ষই তেওঁৰ কৌশলগত উজ্জ্বলতা আৰু বাহ্যিক ভাবুকিৰ পৰা অসমক ৰক্ষা কৰাৰ অটল দায়বদ্ধতাৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে।

লাচিত বৰফুকনৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন সময়ৰ কুঁৱলীৰে আৱৰি ধৰিছে যদিও ভয়ংকৰ সামৰিক নেতা হিচাপে তেওঁৰ উত্থান ভালদৰে নথিভুক্ত। আহোম ৰাজ্যৰ প্ৰতি তেওঁৰ সমৰ্পিততাৰ লগতে সামৰিক শক্তিৰ লগতে ৰজা চক্ৰধ্বজ সিংহৰ দিনত তেওঁ আহোম সেনাৰ মুখ্য সেনাপতি (বৰফুকন) পদত অৰ্জন কৰে।

লাচিত বৰফুকনৰ জীৱনৰ সংজ্ঞায়িত মুহূৰ্তটো আহিছিল ১৬৭১ চনত যেতিয়া মোগলৰ ভাইচৰয় ৰাম সিঙৰ নেতৃত্বত মোগলে অসমলৈ নিজৰ আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিব বিচাৰিছিল। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ আৰম্ভ হয় আৰু লাচিতৰ নেতৃত্বতেই আহোম বাহিনীয়ে শক্তিশালী মোগল সৈন্যক সফলতাৰে বিফল কৰে। লাচিতৰ কৌশলগত উজ্জ্বলতা আৰু আহোম, মতাকী, আৰু অন্যান্য জনগোষ্ঠীৰে গঠিত বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ সেনাবাহিনীক গেলভানাইজ কৰাৰ ক্ষমতাই নিৰ্ণায়ক বিজয়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

লাচিত বৰফুকনৰ সামৰিক বুদ্ধিমত্তা কেৱল কৌশলগত উজ্জ্বলতাৰেই নাছিল বৰঞ্চ ভূখণ্ডৰ গভীৰ বুজাবুজি, তেওঁৰ বাহিনীৰ শক্তি, আক্ৰমণকাৰী বাহিনীক বিকৃত কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় ঐক্যৰ প্ৰতিও প্ৰতিফলন ঘটিছিল। তেওঁৰ বিখ্যাত ঘোষণা, “মোৰ মাটি মোৰ মা, মই তাক কলংকিত হ’বলৈ নিদিওঁ”, তেওঁ যি মনোভাৱেৰে অসমক ৰক্ষা কৰিছিল, সেই মনোভাৱক সামৰি লৈছে।

প্ৰতি বছৰে ২৪ নৱেম্বৰত পালন কৰা লাচিত দিৱস এই ঐতিহাসিক জয়ৰ স্মৃতিত আৰু লাচিত বৰফুকনে প্ৰদৰ্শন কৰা বীৰত্বৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। এই দিৱসত সমগ্ৰ অসমতে বিভিন্ন অনুষ্ঠান আৰু উদযাপনৰ আয়োজন কৰা হয়, য’ত ৰাইজে তেওঁৰ স্মৃতিত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনায় আৰু তেওঁৰ অৱদানৰ তাৎপৰ্যৰ ওপৰত চিন্তা-চৰ্চা কৰে।

মূলতঃ লাচিত বৰফুকনৰ কাহিনী ঐতিহাসিক বিৱৰণীতকৈও অধিক; ই এক সাহস, স্থিতিস্থাপকতা আৰু ঐক্যৰ কাহিনী যিয়ে প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে, তেওঁক অসমীয়া গৌৰৱ আৰু দেশপ্ৰেমৰ চিৰস্থায়ী প্ৰতীক কৰি তুলিছে।

Leave a Comment