বানপানীৰ ফলত হোৱা উপকাৰ

আন যিকোনো অঞ্চলৰ দৰে অসমতো বানপানীয়ে ইতিবাচক আৰু নেতিবাচক দুয়োটা প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। বানপানীৰ লগত প্ৰায়ে উল্লেখযোগ্য প্ৰত্যাহ্বান আৰু বিৰূপ প্ৰভাৱৰ সম্পৰ্ক থাকিলেও অসমত বানপানীৰ ফলত দুই-এটা সম্ভাৱ্য লাভৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। মন কৰিবলগীয়া যে তলত উল্লেখ কৰা সুবিধাসমূহে বানপানীৰ সামগ্ৰিক নেতিবাচক পৰিণতিতকৈ বেছি নহয়, য’ত জীৱন হেৰুৱা, স্থানচ্যুতি, সম্পত্তিৰ ক্ষতি, জীৱিকাৰ ব্যাঘাত আদি অন্তৰ্ভুক্ত। কিন্তু ইয়াৰ বিস্তৃত উত্তৰ দিয়াৰ স্বাৰ্থত কেইটামান সম্ভাৱ্য সুবিধা আগবঢ়োৱা হ’ল-

জলজ মাটি সমৃদ্ধিঃ অসমৰ বানপানীৰ পানীয়ে পুষ্টিকৰ পদাৰ্থ সমৃদ্ধ জলজ মাটিৰ তৰপ জমা হয়, যি অতি উৰ্বৰ। এই মাটি পুনৰ ভৰাই অঞ্চলটোৰ কৃষি উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত ই ধান, চাহ, শাক-পাচলিৰ দৰে শস্যৰ খেতিৰ বাবে উপযোগী হৈ পৰে। ই অসমৰ সামগ্ৰিক কৃষি অৰ্থনীতিত অৰিহণা যোগায়।

মীন বৃদ্ধিঃ বানপানীৰ পানীয়ে মাছৰ প্ৰজনন আৰু জলজ জীৱৰ প্ৰসাৰৰ বাবে অনুকূল পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰে। বানপানী পিছুৱাই যোৱাৰ পিছত এৰি থৈ যোৱা জলভাগ আৰু জলাশয়বোৰে মাছ আৰু অন্যান্য জলজ প্ৰজাতিৰ বাবে এক অনুকূল পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা স্থানীয় মাছমৰীয়াসকল উপকৃত হ’ব পাৰে আৰু মাছৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰি অৰ্থনীতিলৈ অৰিহণা যোগাব পাৰে।

ভূগৰ্ভস্থ পানী পুনৰ ভৰোৱা: বানপানীৰ ফলত অঞ্চলটোৰ ভূগৰ্ভস্থ পানীৰ মজুত পুনৰ ভৰোৱাৰ সুবিধা হয়। অত্যধিক পানী মাটিত সোমাই যায়, যাৰ ফলত জলধাৰাবোৰ পুনৰ চাৰ্জ হৈ পৰে আৰু পানীৰ স্তৰ সুস্থ হৈ থাকে। বিশেষকৈ শুকান সময়ত ই উপকাৰী, কিয়নো ই খোৱা, জলসিঞ্চন আৰু অন্যান্য কামৰ বাবে ভূগৰ্ভস্থ পানীৰ স্থায়ী যোগান নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰে।

পৰিৱেশ তন্ত্ৰ ৰক্ষণাবেক্ষণ: বানপানীয়ে প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰ বিশেষকৈ জলাশয় আৰু বানপানীৰ সমভূমি ৰক্ষণাবেক্ষণত অৰিহণা যোগাব পাৰে। এই অঞ্চলসমূহে পৰিভ্ৰমী চৰাইকে ধৰি অসংখ্য উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী প্ৰজাতিৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ বাসস্থান হিচাপে কাম কৰে। বানপানীয়ে এই প্ৰজাতিবোৰৰ অস্তিত্ব ৰক্ষাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় পানী আৰু পুষ্টিকৰ উপাদানৰ যোগান ধৰি পৰিৱেশ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে।

সজাগতা আৰু প্ৰস্তুতিঃ অসমত সঘনাই বানপানীৰ ফলত স্থানীয় জনসাধাৰণৰ মাজত বানপানীৰ আশংকা আৰু প্ৰস্তুতিৰ ব্যৱস্থাৰ প্ৰয়োজনীয়তা সম্পৰ্কে সজাগতা বৃদ্ধি পাইছে। সময়ৰ লগে লগে সম্প্ৰদায়সমূহে বানপানীৰ প্ৰভাৱ কম কৰিবলৈ মোকাবিলা ব্যৱস্থা, আগতীয়া সতৰ্কবাণী ব্যৱস্থা, আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা কৌশল বিকশিত কৰিছে। এই জ্ঞান আৰু অভিজ্ঞতা একেধৰণৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱা অন্যান্য দুৰ্বল অঞ্চলসমূহৰ সৈতেও ভাগ-বতৰা কৰিব পাৰি।

এই সুবিধাসমূহ থাকিলেও এইটো স্বীকাৰ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে অসমত বানপানীৰ বিৰূপ প্ৰভাৱে ইয়াৰ পৰা বহুখিনি বেছি। নেতিবাচক পৰিণতি লাঘৱ কৰাৰ লগতে অঞ্চলটোৰ জনসাধাৰণৰ জীৱন আৰু জীৱিকা সুৰক্ষিত কৰাৰ ব্যৱস্থা ৰূপায়ণত গুৰুত্ব দিয়া উচিত।

Leave a Comment