মহাত্মা গান্ধী বিষয়ে চমুটোকা

১৮৬৯ চনৰ ২ অক্টোবৰত ভাৰতৰ পোৰবন্দৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা মহনদাস কৰমচান্দ গান্ধী মহাত্মা গান্ধী ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ এজন প্ৰখ্যাত নেতা আছিল। তেওঁৰ জীৱনৰ বৈশিষ্ট্য আছিল সৰলতা আৰু সত্যৰ প্ৰতি অটল দায়বদ্ধতা।

ইংলেণ্ডত আইন অধ্যয়ন কৰি দক্ষিণ আফ্ৰিকাত অনুশীলন কৰাৰ পিছত গান্ধীয়ে প্ৰত্যক্ষভাৱে বৰ্ণ বৈষম্যৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিছিল, যাৰ ফলত তেওঁৰ সামাজিক ন্যায় আৰু অহিংস প্ৰতিৰোধৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ জ্বলি উঠিছিল। ভাৰতলৈ উভতি আহি তেওঁ ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ যুঁজত এজন বিশিষ্ট নেতা হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰে।

স্বাধীনতা লাভৰ মাধ্যম হিচাপে অহিংসা (অহিমছা) আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাক কেন্দ্ৰ কৰি গান্ধীৰ দৰ্শন আছিল। তেওঁ ছল্ট মাৰ্চ আৰু ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনৰ দৰে চিনাকি অভিযানৰ নেতৃত্ব দিছিল, ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ পথত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছিল।

ৰাজনীতিৰ বাহিৰেও গান্ধীয়ে সৰল জীৱন-ধাৰণৰ পোষকতা কৰিছিল আৰু ভাৰতীয় সমাজৰ পৰা বৈষম্য, বিশেষকৈ জাতি-ব্যৱস্থা দূৰ কৰিবলৈ কাম কৰিছিল। তেওঁ ধৰ্মীয় সহনশীলতা আৰু সাম্প্ৰদায়িক সম্প্ৰীতিৰ প্ৰসাৰ ঘটাইছিল।

গান্ধীৰ প্ৰভাৱ বিশ্বজুৰি বিস্তৃত হৈ মাৰ্টিন লুথাৰ কিং জুনিয়ৰ আৰু নেলছন মেণ্ডেলাৰ দৰে নাগৰিক অধিকাৰৰ নেতাসকলক প্ৰেৰণা যোগাইছিল। শান্তি, ন্যায় আৰু অহিংসাৰ প্ৰতি থকা সমৰ্পণৰ বাবেই তেওঁ “মহাত্মা” অৰ্থাৎ “মহা আত্মা” উপাধি লাভ কৰে।

দুখৰ বিষয় যে ১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত গান্ধীক হত্যা কৰিছিল তেওঁৰ মতামতৰ সৈতে মতানৈক্য থকা এজন হিন্দু জাতীয়তাবাদীয়ে। তথাপিও তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ স্থায়ী হৈ আছে, আৰু তেওঁক শান্তিৰ প্ৰতীক হিচাপে আৰু ভাৰতীয় জাতিৰ পিতৃ হিচাপে স্মৰণ কৰা হয়। গান্ধীৰ জীৱন আৰু নীতিয়ে বিশ্বজুৰি ন্যায় আৰু মানৱ অধিকাৰৰ আন্দোলনত প্ৰভাৱ পেলাইছে।

FAQ

মহাত্মা গান্ধীৰ পিতৃৰ নাম কি

মহাত্মা গান্ধীৰ পিতৃৰ নাম আছিল কৰমচান্দ গান্ধী।

মহাত্মা গান্ধীৰ মাকৰ নাম কি

মহাত্মা গান্ধীৰ মাকৰ নাম আছিল পুতলীবাই।

মহাত্মা গান্ধীৰ সম্পূৰ্ণ নাম

মহাত্মা গান্ধীৰ সম্পূৰ্ণ নাম আছিল মোহনদাস কৰমচাঁদ গান্ধী।

মহাত্মা গান্ধীৰ পত্নীৰ নাম কি
মহাত্মা গান্ধীৰ পত্নীৰ নাম আছিল কস্তুৰবা গান্ধী।
মহাত্মা গান্ধীৰ কেতিয়া মৃত্যু হৈছিল
মহাত্মা গান্ধীৰ ৩০ জানুৱাৰী, ১৯৪৮ (৭৮ বছৰ) নতুন দিল্লীত মৃত্যু হৈছিল।
মহাত্মা গান্ধীৰ কেতিয়া জন্ম হৈছিল
মহাত্মা গান্ধীৰ জন্ম হৈছিল ২ অক্টোবৰ, ১৮৬৯ পোৰবন্দৰ, গুজৰাট।
মহাত্মা গান্ধীক কোনে হত্যা কৰিছিল
মহাত্মা গান্ধীক নাথুৰাম গডছে হত্যা কৰিছিল। ১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত নতুন দিল্লীৰ বিড়লা হাউছৰ প্ৰাংগনত (এতিয়া গান্ধী স্মৃতি) হত্যা কৰা হৈছিল।

Leave a Comment