পথ দুৰ্ঘটনা ৰ কাৰণ

পথ দুৰ্ঘটনা কাৰকৰ সংমিশ্ৰণৰ ফলত হ’ব পাৰে, আৰু ইয়াত প্ৰায়ে বিভিন্ন উপাদানৰ জটিল আন্তঃক্ৰিয়া জড়িত হৈ থাকে। পথ দুৰ্ঘটনাৰ কিছুমান সাধাৰণ কাৰণ তলত উল্লেখ কৰা হ’ল:

ডিষ্ট্ৰেক্টেড ড্ৰাইভিং

দুৰ্ঘটনাৰ অন্যতম প্ৰধান কাৰণ হ’ল অন্যমনস্ক গাড়ী চলোৱা, য’ত মেছেজ পঠিওৱা, গীত শুনা, ফোনত কথা পতা, ৰেডিঅ’ সামঞ্জস্য কৰা বা আন বিক্ষিপ্ততা আদি কাম অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয় যিয়ে চালকৰ মনোযোগ পথৰ পৰা আঁতৰাই পেলায়।

গতি

পোষ্ট কৰা গতি সীমাতকৈ অধিক বেগত বা পথৰ অৱস্থাৰ বাবে অতি বেগেৰে গাড়ী চলালে দুৰ্ঘটনাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। গতিবেগৰ ফলত বিক্ৰিয়াৰ সময় কমি যায় আৰু সংঘৰ্ষৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি পায়।

মদ্যপান কৰি ড্ৰাইভিং

মদ্যপান বা ড্ৰাগছৰ প্ৰভাৱত গাড়ী চলালে বিচাৰ, সমন্বয় আৰু প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সময় ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়, যাৰ ফলত দুৰ্ঘটনাৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পায়।

অসাৱধানতাৰে ড্ৰাইভিং

আক্ৰমণাত্মক আৰু অসাৱধানতাৰে গাড়ী চলোৱাৰ আচৰণ, যেনে টেইলগেটিং, যান-বাহনৰ ভিতৰত আৰু বাহিৰত যোৱা, আৰু যান-বাহনৰ নিয়মক আওকাণ কৰা আদিয়ে দুৰ্ঘটনাৰ সম্ভাৱনা অধিক হোৱাত অৰিহণা যোগায়।

বতৰৰ অবস্থা

বৰষুণ, বৰফ, কুঁৱলী বা বৰফৰ দৰে প্ৰতিকূল বতৰৰ পৰিস্থিতিয়ে পথ পিছল কৰি তুলিব পাৰে আৰু দৃশ্যমানতা হ্ৰাস কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত চালকসকলে সেই অনুসৰি গাড়ী চলোৱাৰ আচৰণ সালসলনি কৰিব নোৱাৰিলে দুৰ্ঘটনা সংঘটিত কৰিব পাৰে।

পথৰ দুৰ্বল অৱস্থা

গাঁত, অসমান পৃষ্ঠ বা অপৰ্যাপ্ত চিন থকা পথবোৰে দুৰ্ঘটনা সংঘটিত কৰিব পাৰে। সঠিক ৰক্ষণাবেক্ষণ আৰু আন্তঃগাঁথনিৰ পৰিকল্পনাৰ অভাৱত সংঘৰ্ষৰ আশংকা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

ভাগৰ

ভাগৰুৱা বা টোপনি অহা অৱস্থাত গাড়ী চলালে চালকৰ সজাগতা আৰু প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সময় ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়, যাৰ ফলত তেওঁলোক দুৰ্ঘটনাৰ প্ৰতি অধিক ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।

ট্ৰেফিক চিগনেল মানি চলাত ব্যৰ্থতা

ট্ৰেফিক চিগনেলক অৱজ্ঞা কৰা, ৰঙা লাইট চলোৱা, আৰু ৰাইট অৱ ৱে প্ৰদান নকৰাৰ ফলত ছেক্সনত সংঘৰ্ষ হ’ব পাৰে।

বাহনৰ দোষ

বাহনৰ যান্ত্ৰিক বিজুতি বা দোষ, যেনে ব্ৰেকৰ বিসংগতি বা টায়াৰ ব্ল’আউটে দুৰ্ঘটনাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এই সমস্যাসমূহ ৰোধ কৰিবলৈ নিয়মীয়াকৈ বাহন ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

অনভিজ্ঞ চালক

অনভিজ্ঞ বা নবীন চালকসকলৰ প্ৰত্যাহ্বানমূলক ড্ৰাইভিং পৰিস্থিতিত নেভিগেট কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা আৰু বিচাৰৰ অভাৱ হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত দুৰ্ঘটনাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

দুৰ্বল দৃশ্যমানতা

অপৰ্যাপ্ত পোহৰ, জীৰ্ণ হৈ যোৱা পথৰ চিন বা অস্পষ্ট চিনবোৰৰ ফলত দৃশ্যমানতা বেয়া হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত বিশেষকৈ ৰাতি দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হয়।

ৰাস্তাত থকা জীৱ-জন্তু

বিশেষকৈ গ্ৰাম্য অঞ্চলত পথত বা ওচৰত জীৱ-জন্তুৰ উপস্থিতিয়ে চালকে এৰাই চলিবলৈ বা প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰাৰ বাবে সংঘৰ্ষৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

টেইলগেটিং

আন বাহনক অতি নিবিড়ভাৱে অনুসৰণ কৰিলে প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সময় হ্ৰাস পায় আৰু পিছফালৰ অংশত সংঘৰ্ষৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

শিক্ষা, বলবৎকৰণ, উন্নত আন্তঃগাঁথনি, আৰু প্ৰযুক্তিগত হস্তক্ষেপৰ জৰিয়তে এই কাৰকসমূহ বুজি পোৱা আৰু সমাধান কৰাটোৱে পথ দুৰ্ঘটনাৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

Leave a Comment