শিশু দিৱস উদযাপন

শিশু দিৱস আৰু শিশু আৰু তেওঁলোকৰ মংগলৰ বাবে উদযাপন আৰু সন্মান জনোৱাৰ এক বিশেষ অনুষ্ঠান। বিশ্বৰ বহু দেশত ইয়াক পালন কৰা হয় আৰু ইখন দেশৰ পৰা আন এখন দেশলৈ ইয়াৰ তাৰিখ বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে। ভাৰতত শিশুৰ প্ৰতি থকা মৰম আৰু আদৰৰ বাবে পৰিচিত ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি হিচাপে প্ৰতি বছৰে ১৪ নৱেম্বৰত শিশু দিৱস পালন কৰা হয়।

শিশু দিৱস উদযাপনৰ কিছুমান সাধাৰণ উপায় আগবঢ়োৱা হ’ল:

বিদ্যালয়ৰ কাৰ্যসূচীঃ বিদ্যালয় আৰু শিক্ষানুষ্ঠানসমূহে দিনটো উপলক্ষে বিভিন্ন অনুষ্ঠান আৰু কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান, সংগীত আৰু নৃত্য প্ৰদৰ্শন, নাটক, প্ৰতিযোগিতা আদি থাকিব পাৰে। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে প্ৰায়ে কেন্দ্ৰীয় মঞ্চত উঠি নিজৰ প্ৰতিভা প্ৰদৰ্শন কৰে।

উপহাৰ বিতৰণ: অভিভাৱক, শিক্ষক, বিদ্যালয়ৰ এই দিনটোত শিশুক সৰু সৰু উপহাৰ বা কৃতজ্ঞতাৰ চিন দিয়াটো এটা সাধাৰণ অভ্যাস। এই উপহাৰসমূহৰ ভিতৰত খেলনা, কিতাপ, ষ্টেচনেৰী, আৰু অন্যান্য ট্ৰিট আদি থাকিব পাৰে।

শিল্প আৰু শিল্প কাৰ্য্যকলাপ: শিশুৱে প্ৰায়ে শিল্প আৰু শিল্প কাৰ্য্যকলাপত লিপ্ত হয়, ৰঙীন অংকন, চিত্ৰকলা আৰু শিল্পকৰ্ম তৈয়াৰ কৰে। এই সৃষ্টিসমূহ কেতিয়াবা বিদ্যালয়ত বা স্থানীয় প্ৰদৰ্শনীত প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।

শৈক্ষিক কৰ্মশালাঃ কিছুমান সংস্থা আৰু বিদ্যালয়ে শিশুসকলক জ্ঞান আৰু দক্ষতা প্ৰদানৰ বাবে শৈক্ষিক কৰ্মশালা আৰু কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত বিজ্ঞান, প্ৰযুক্তি, কলা আদিৰ ওপৰত কৰ্মশালা অনুষ্ঠিত হ’ব পাৰে।

সামূহিক সেৱাঃ কোনো কোনো ঠাইত শিশু দিৱসত শিশুসকলক সমাজ সেৱাৰ কাম-কাজত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ এক অনুষ্ঠান। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ মাজত দায়িত্ববোধ আৰু সহানুভূতিৰ ভাৱ জগাই তোলাত সহায় কৰে।

সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানঃ বিভিন্ন চহৰ আৰু নগৰত সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান আৰু অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয়। ইয়াৰ ভিতৰত সংগীত আৰু নৃত্য পৰিবেশন, গল্প কোৱাৰ অধিবেশন, পুতলা প্ৰদৰ্শন আদি থাকিব পাৰে, এই সকলোবোৰৰ লক্ষ্য হৈছে শিশুসকলক মনোৰঞ্জন আৰু আকৰ্ষণ কৰা।

প্ৰতিযোগিতাঃ বিদ্যালয়সমূহে এই দিনটোত বিতৰ্ক, বাক্যবাণী প্ৰতিযোগিতা, ক্ৰীড়া অনুষ্ঠান আদি বিভিন্ন প্ৰতিযোগিতাৰ আয়োজন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা শিশুৱে নিজৰ প্ৰতিভা আৰু দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰে।

চিৰিয়াখানা বা সংগ্ৰহালয় ভ্ৰমণ: কিছুমান বিদ্যালয় বা অভিভাৱকে শিশুক চিৰিয়াখানা, সংগ্ৰহালয় বা অন্যান্য আকৰ্ষণীয় স্থানলৈ শিক্ষামূলক ভ্ৰমণলৈ লৈ যায়। শিশুৱে শিকিবলৈ আৰু অন্বেষণ কৰিবলৈ ই এক মজাৰ আৰু শিক্ষামূলক উপায়।

বিশেষ আহাৰ: কিছুমান অভিভাৱক বা বিদ্যালয়ে এই দিনটোত শিশুৰ বাবে বিশেষ খাদ্য বা ট্ৰিটৰ আয়োজন কৰে। ই প্ৰিয় খাদ্য বা ডেজাৰ্ট হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত দিনটো আৰু অধিক উপভোগ্য হৈ পৰে।

দাতব্য আৰু দানশীলতা: শিশু দিৱস শিশুৰ অধিকাৰ আৰু মংগলৰ প্ৰতি সজাগতা বৃদ্ধিৰ সময়ো। সংগঠনসমূহে এই উপলক্ষে শিশুৰ দাতব্য সংস্থা আৰু কামৰ বাবে ধন সংগ্ৰহৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

শিশু দিৱসত নৱ প্ৰজন্মক লালন-পালন আৰু যত্ন লোৱাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা এক আনন্দময় আৰু হৃদয়স্পৰ্শী উদযাপন। শিশুৰ অধিকাৰ, তেওঁলোকৰ প্ৰতিভা, আৰু তেওঁলোকৰ সম্ভাৱনাক স্বীকৃতি দিয়াৰ দিন, আৰু তেওঁলোকক মৰম, মনোযোগ, আৰু বৃদ্ধি আৰু বিকাশৰ সুযোগ প্ৰদান কৰা দিন।

Leave a Comment