ড্ৰাগছ এক সামাজিক সমস্যা

ব্যক্তি, পৰিয়াল, সম্প্ৰদায় আৰু সামগ্ৰিকভাৱে সমাজৰ ওপৰত ইয়াৰ ব্যাপক প্ৰভাৱৰ বাবে ড্ৰাগছক সঁচাকৈয়ে সামাজিক সমস্যা বুলি ধৰিব পাৰি। ইয়াৰ বিষয়ে বিতংগকৈ তলত আলোচনা কৰা হৈছেঃ

স্বাস্থ্যজনিত পৰিণতিঃ ড্ৰাগছৰ অপব্যৱহাৰে বিভিন্ন স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে, য’ত নিচা, অতিমাত্ৰা সেৱন, মানসিক স্বাস্থ্যজনিত বিকাৰ, সংক্ৰামক ৰোগ (যেনে এইচ আই ভি/এইডছ আৰু হেপাটাইটিছ), শাৰীৰিক ৰোগ আদিও হ’ব পাৰে। ঔষধ সম্পৰ্কীয় স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ চিকিৎসাৰ বাবে স্বাস্থ্যসেৱা ব্যৱস্থা আৰু সম্পদৰ ওপৰত বোজা যথেষ্ট।

অপৰাধ আৰু হিংসা: অবৈধ ড্ৰাগছৰ ব্যৱসায়ে প্ৰায়ে সংগঠিত অপৰাধ, হিংসা আৰু দুৰ্নীতিক ইন্ধন যোগায়। ড্ৰাগছ সৰবৰাহ আৰু বিতৰণ নেটৱৰ্কে সম্প্ৰদায়সমূহক অস্থিৰ কৰি তুলিব পাৰে, গেং কাৰ্যকলাপত অৰিহণা যোগাব পাৰে, আৰু ফলত হত্যা আৰু আক্ৰমণকে ধৰি হিংসাত্মক অপৰাধৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

অৰ্থনৈতিক খৰচ: ড্ৰাগছ সেৱন আৰু নিচাই সমাজৰ ওপৰত যথেষ্ট অৰ্থনৈতিক খৰচ জাপি দিয়ে, য’ত স্বাস্থ্যসেৱাৰ খৰচ, হেৰুৱা উৎপাদনশীলতা, অপৰাধমূলক ন্যায়ৰ ব্যয়, আৰু ড্ৰাগছ সম্পৰ্কীয় দুৰ্ঘটনা আৰু আঘাতৰ সৈতে জড়িত খৰচ আদি অন্তৰ্ভুক্ত। এই খৰচে চৰকাৰী বাজেটত হেঁচা প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে আৰু অৰ্থনৈতিক উন্নয়নত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

পৰিয়ালৰ বিঘিনি: ড্ৰাগছ সেৱনে পৰিয়ালক বিচ্ছিন্ন কৰি পেলাব পাৰে, যাৰ ফলত অকাৰ্য্যকৰীতা, অৱহেলা, নিৰ্যাতন আৰু পিতৃ-মাতৃৰ ভূমিকা হেৰুৱাব পাৰে। ড্ৰাগছ আসক্তিৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত পৰিয়ালত ডাঙৰ-দীঘল হোৱা শিশুৱে আঘাত, অস্থিৰতা আৰু শৈশৱৰ বিৰূপ অভিজ্ঞতা অনুভৱ কৰিব পাৰে যিয়ে তেওঁলোকৰ দীৰ্ঘম্যাদী সুস্থতাত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

শিক্ষা আৰু নিয়োগ: ড্ৰাগছ সেৱনে জ্ঞানমূলক কাৰ্য্য, শৈক্ষিক প্ৰদৰ্শন, আৰু চাকৰিৰ সম্ভাৱনাত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে। দ্ৰব্যৰ অপব্যৱহাৰত লিপ্ত হোৱা যুৱক-যুৱতীসকলে স্কুলত সংগ্ৰাম কৰিব পাৰে, অকালতে শিক্ষা এৰিব পাৰে, আৰু নিয়োগৰ ক্ষেত্ৰত বাধাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত দৰিদ্ৰতা আৰু সামাজিক বৰ্জনৰ চক্ৰ স্থায়ী হৈ থাকে।

কলংক আৰু বৈষম্য: দ্ৰব্য ব্যৱহাৰৰ বিকাৰগ্ৰস্ত ব্যক্তিসকলে প্ৰায়ে কলংক, বৈষম্য আৰু সামাজিক বঞ্চনাৰ সন্মুখীন হয়, যিয়ে তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যসেৱা, গৃহ, শিক্ষা আৰু নিয়োগৰ সুযোগত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ড্ৰাগছ আসক্তিৰ প্ৰতি থকা কলংকেও ব্যক্তিক সহায় আৰু সমৰ্থন বিচৰাৰ পৰা নিৰুৎসাহিত কৰিব পাৰে।

সম্প্ৰদায়ৰ বিভাজন: ড্ৰাগছৰ অপব্যৱহাৰে সম্প্ৰদায়ৰ ভিতৰত সামাজিক সংহতি, বিশ্বাস আৰু সুৰক্ষাক ক্ষয় কৰিব পাৰে। ড্ৰাগছ সম্পৰ্কীয় অপৰাধ আৰু বিশৃংখলতাই জুৰুলা কৰা চুবুৰীসমূহে সম্পত্তিৰ মূল্য হ্ৰাস, অপৰাধৰ প্ৰতি ভয় বৃদ্ধি, আৰু সম্প্ৰদায়ৰ স্থিতিস্থাপকতা আৰু সংযোগ হেৰুৱাৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিব পাৰে।

জনসাধাৰণৰ সুৰক্ষাৰ চিন্তা: ড্ৰাগছ সম্পৰ্কীয় আচৰণ, যেনে মদ্যপান কৰি গাড়ী চলোৱাত অক্ষমতাই পথত দুৰ্ঘটনা, আঘাত আৰু মৃত্যুৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। জনসাধাৰণৰ সুৰক্ষা সংস্থাসমূহক ড্ৰাগছ আইন বলবৎ কৰা, ড্ৰাগছ সম্পৰ্কীয় জৰুৰীকালীন অৱস্থাৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনোৱা, আৰু ড্ৰাগছ সম্পৰ্কীয় অপৰাধ আৰু হিংসাৰ পৰিণতি পৰিচালনা কৰাৰ দায়িত্ব দিয়া হয়।

ড্ৰাগছৰ সামাজিক সমস্যাৰ সমাধানৰ বাবে প্ৰতিৰোধ, শিক্ষা, চিকিৎসা, ক্ষতি হ্ৰাস, বলবৎকৰণ, আৰু নীতি সংস্কাৰৰ সৈতে জড়িত এক ব্যাপক পদ্ধতিৰ প্ৰয়োজন। সমাজত ড্ৰাগছে সৃষ্টি কৰা বহুমুখী প্ৰত্যাহ্বানসমূহ ফলপ্ৰসূভাৱে মোকাবিলা কৰিবলৈ চৰকাৰী সংস্থা, আইন প্ৰয়োগকাৰী সংস্থা, স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰী, সম্প্ৰদায়ৰ সংগঠন, আৰু ড্ৰাগছ সেৱনৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত ব্যক্তিসকলৰ মাজত সহযোগিতা অতি প্ৰয়োজনীয়।

Leave a Comment