বনাঞ্চল ধ্বংস হোৱাৰ কাৰণ

বনাঞ্চল ধ্বংস কৰাটোৱেই হ’ল বনাঞ্চলসমূহ স্থায়ীভাৱে ধ্বংস কৰা যাতে মাটিখিনি অন্য ব্যৱহাৰৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হয়। ইয়াৰ ভিতৰত কৃষি বা নগৰ উন্নয়নৰ বাবে স্পষ্টভাৱে কৰ্তন কৰা, বা জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ফলত হোৱা অৱক্ষয় আদিও থাকিব পাৰে। গছ-গছনি আৰু অন্যান্য গছ-গছনি হেৰুৱাই জলবায়ু পৰিৱৰ্তন, মৰুভূমি, মাটি খহনীয়া, কম শস্য, বানপানী, বায়ুমণ্ডলত সেউজ গৃহ গেছ বৃদ্ধি, আৰু খিলঞ্জীয়া লোকৰ বাবে বহুতো সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। কিন্তু বনাঞ্চল ধ্বংস হোৱাৰ ফলত আমাৰ পৰিৱেশ আৰু সমাজত কেইবাটাও নেতিবাচক পৰিণতি আৰু প্ৰভাৱ পৰে। বিবেচনা কৰিবলগীয়া কিছুমান মূল কথা ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি: অৰণ্যত উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ বিস্তৃত প্ৰজাতিৰ বাসস্থান, ইয়াৰে বহুতো অনন্য আৰু আন ক’তো পোৱা নাযায়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত বাসস্থান ধ্বংস হয় আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি হয়, যাৰ ফলত অসংখ্য প্ৰজাতিৰ প্ৰাণী বিলুপ্ত হোৱাৰ আশংকা থাকে।

জলবায়ু পৰিৱৰ্তনঃ জলবায়ু পৰিৱৰ্তন লাঘৱ কৰাত অৰণ্যই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ইহঁতে সালোক সংশ্লেষণৰ জৰিয়তে কাৰ্বন ডাই অক্সাইড (CO2) শোষণ কৰি কাৰ্বন ডুব যোৱাৰ দৰে কাম কৰে। যেতিয়া বনাঞ্চল ধ্বংস হয়, তেতিয়া জমা হোৱা কাৰ্বন পুনৰ বায়ুমণ্ডললৈ নিৰ্গত হয়, যাৰ ফলত সেউজ গৃহ গেছ নিৰ্গমন আৰু গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়।

মাটিৰ খহনীয়া আৰু অৱক্ষয়: বনাঞ্চলে খহনীয়া ৰোধ কৰি মাটিৰ স্থিৰতা বজাই ৰখাত সহায় কৰে। গছৰ শিপাই মাটিক একেলগে বান্ধি ৰাখে, যাৰ ফলত ভূমিস্খলনৰ আশংকা কমি যায় আৰু মাটিৰ উৰ্বৰতা বজাই ৰাখে। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত এই প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়াত ব্যাঘাত জন্মে, যাৰ ফলত মাটিৰ খহনীয়া হয়, উৰ্বৰতা হ্ৰাস পায়, আৰু অৱক্ষয় হয়।

জলচক্ৰৰ ব্যাঘাতঃ জলচক্ৰত অৰণ্যই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ইহঁতে বৰষুণ ধৰি ৰাখে, ভূগৰ্ভস্থ পানী পুনৰ ভৰোৱাৰ প্ৰসাৰ ঘটায় আৰু পানীৰ প্ৰবাহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত এই চক্ৰত ব্যাঘাত জন্মিব পাৰে, যাৰ ফলত পানীৰ উপলব্ধতা হ্ৰাস পায়, বৰষুণৰ ধৰণ সলনি হয়, খৰাং আৰু বানপানীৰ প্ৰতি সহজলভ্যতা বৃদ্ধি পায়।

খিলঞ্জীয়া আৰু স্থানীয় জনগোষ্ঠীৰ ক্ষতি: বনাঞ্চলত প্ৰায়ে খিলঞ্জীয়া আৰু স্থানীয় জনগোষ্ঠী থাকে যিসকলে প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি বনাঞ্চলৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সৈতে বহনক্ষম আৰু মিলাপ্ৰীতিৰে বাস কৰি আহিছে। বনাঞ্চল ধ্বংসে এই সম্প্ৰদায়সমূহক স্থানচ্যুত কৰে, তেওঁলোকৰ জীৱনশৈলীত ব্যাঘাত জন্মায়, আৰু তেওঁলোকৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু পৰম্পৰাগত জ্ঞানৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনে।

অৰ্থনৈতিক প্ৰভাৱ: বনাঞ্চলে কাঠ, কাঠবিহীন বনজ সামগ্ৰী, ঔষধি উদ্ভিদৰ দৰে মূল্যৱান সম্পদ প্ৰদান কৰে, যিয়ে স্থানীয় অৰ্থনীতিত অৰিহণা যোগায়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত এই সম্পদসমূহৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত বনাঞ্চলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল সম্প্ৰদায়সমূহৰ জীৱিকা আৰু অৰ্থনৈতিক সুযোগত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সেৱাৰ বিঘিনি: বনাঞ্চলে পৰগাছা, পানী বিশুদ্ধকৰণ, জলবায়ু নিয়ন্ত্ৰণ, আৰু প্ৰাকৃতিক কীট-পতংগ নিয়ন্ত্ৰণকে ধৰি বহুতো পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সেৱা আগবঢ়ায়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত এই সেৱাসমূহত ব্যাঘাত জন্মে, যাৰ ফলত পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ ভাৰসাম্যহীনতা আৰু কৃষি উৎপাদনশীলতা আৰু মানুহৰ মংগলৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে।

বনাঞ্চল ধ্বংসৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ বহনক্ষম বনজ প্ৰথা, সংৰক্ষণ পদক্ষেপ, পুনৰ বনানীকৰণ কাৰ্যসূচী, আৰু খিলঞ্জীয়া আৰু স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ অধিকাৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰসাৰৰ ক্ষেত্ৰত একত্ৰিত প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰয়োজন। আমাৰ গ্ৰহ আৰু ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে বনাঞ্চলৰ মূল্য আৰু ইয়াৰ সংৰক্ষণৰ গুৰুত্বক স্বীকাৰ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

Leave a Comment