বনাঞ্চল ধ্বংসৰ প্ৰভাৱ

বনাঞ্চল ধ্বংস, বনাঞ্চল বা গছৰ আৱৰণ স্থায়ীভাৱে আঁতৰাই পেলোৱাটোৱে পৰিৱেশ, জৈৱ বৈচিত্ৰ্য, জলবায়ু আৰু স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ ওপৰত এক পৰিসৰৰ উল্লেখযোগ্য প্ৰভাৱ পেলায়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ কিছুমান মূল প্ৰভাৱ ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

  1. জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি: বনাঞ্চলসমূহ অবিশ্বাস্যভাৱে বৈচিত্ৰময় পৰিৱেশ তন্ত্ৰ যিয়ে উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী প্ৰজাতিৰ এক বিশাল শৃংখলক সমৰ্থন কৰে। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত বাসস্থান ধ্বংস আৰু খণ্ডিতকৰণ হয়, যাৰ ফলত জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি হয়। বিলুপ্তপ্ৰায় প্ৰজাতিকে ধৰি বহু প্ৰজাতিয়ে জীয়াই থকাৰ বাবে বনাঞ্চলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। যেতিয়া বনাঞ্চল পৰিষ্কাৰ কৰা হয় তেতিয়া এই প্ৰজাতিবোৰে ঘৰ হেৰুৱাই বিলুপ্তিৰ ভাবুকিৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।
  2. জলবায়ু পৰিৱৰ্তনঃ পৃথিৱীৰ জলবায়ু নিয়ন্ত্ৰণত অৰণ্যই এক জটিল ভূমিকা পালন কৰে। গছবোৰে সালোক সংশ্লেষণৰ সময়ত কাৰ্বন ডাই অক্সাইড (CO2) শোষণ কৰি নিজৰ জৈৱবস্তুত কাৰ্বন জমা কৰি ৰাখে। যেতিয়া বনাঞ্চলসমূহ পৰিষ্কাৰ কৰা হয়, তেতিয়া এই কাৰ্বন পুনৰ বায়ুমণ্ডললৈ CO2 হিচাপে নিৰ্গত হয়, যাৰ ফলত সেউজ গৃহ গেছ নিৰ্গমন আৰু গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলৰ পৰা CO2 আঁতৰোৱাৰ ক্ষমতাও হ্ৰাস পায়, যাৰ ফলত জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰভাৱ আৰু অধিক ভয়াৱহ হৈ পৰে।
  3. মাটিৰ খহনীয়া আৰু অৱক্ষয়: গছৰ শিপাই মাটিক একেলগে বান্ধি ৰখাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত খহনীয়া ৰোধ হয়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত এই প্ৰক্ৰিয়াটো ব্যাঘাত জন্মে, বিশেষকৈ ঠেক ঢাল থকা অঞ্চলত মাটিৰ খহনীয়া বৃদ্ধি পায়। বৰষুণে পুষ্টিকৰ পদাৰ্থৰে সমৃদ্ধ ওপৰৰ মাটি ধুই পেলায়, যাৰ ফলত পুষ্টিকৰ পদাৰ্থৰ অভাৱ হয় আৰু কৃষি উৎপাদনশীলতা হ্ৰাস পায়। গছৰ ক্ষতিৰ ফলত মাটিৰ পানী ধৰি ৰখাৰ ক্ষমতাও হ্ৰাস পায়, যাৰ ফলত পানীৰ সোঁত বাঢ়ি যায় আৰু বানপানীৰ আশংকাও বৃদ্ধি পায়।
  4. জলচক্ৰৰ বিঘিনি: জলচক্ৰ নিয়ন্ত্ৰণত অৰণ্যই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ইহঁতে প্ৰাকৃতিক জলাশয় হিচাপে কাম কৰি বৰষুণ শোষণ কৰি লাহে লাহে নদী, হ্ৰদ আৰু মাটিৰ তলৰ জলধাৰাত এৰি দিয়ে। যেতিয়া বনাঞ্চল পৰিষ্কাৰ কৰা হয় তেতিয়া পানী বিতৰণৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হয়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত ওচৰৰ সম্প্ৰদায়ত পানীৰ উপলব্ধতা হ্ৰাস পাব পাৰে, বৰষুণৰ ধৰণ সলনি হ’ব পাৰে, খৰাং আৰু বানপানীৰ আশংকা বৃদ্ধি পাব পাৰে।
  5. খিলঞ্জীয়া সংস্কৃতি আৰু জীৱিকাৰ ক্ষতি: বহুতো খিলঞ্জীয়া জনগোষ্ঠীয়ে নিজৰ জীৱিকা, সাংস্কৃতিক পদ্ধতি, পৰম্পৰাগত জ্ঞানৰ বাবে বনাঞ্চলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। বনাঞ্চল ধ্বংসে তেওঁলোকৰ জীৱনশৈলীত ব্যাঘাত জন্মায়, কিয়নো ইয়াৰ ফলত বনজ সম্পদ যেনে খাদ্য, ঔষধ, গৃহ নিৰ্মাণ আৰু শিল্পকৰ্মৰ বাবে সামগ্ৰীৰ সুবিধা হ্ৰাস পায়। ইয়াৰ উপৰিও খিলঞ্জীয়া লোকৰ স্থানচ্যুতি প্ৰায়ে ঘটে যেতিয়া কৃষি, কাঠ কটা বা আন্তঃগাঁথনি প্ৰকল্পৰ বাবে বনাঞ্চল পৰিষ্কাৰ কৰা হয়।
  6. জুইৰ আশংকা বৃদ্ধি: বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত শুকান পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হয় আৰু বন্য অগ্নিকাণ্ডৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। গছ-গছনিয়ে প্ৰদান কৰা আৰ্দ্ৰতা অবিহনে চাৰিওফালৰ গছ-গছনিবোৰ জ্বলোৱাৰ প্ৰতি অধিক সহজলভ্য হৈ পৰে। অনিয়ন্ত্ৰিত জুই দ্ৰুতগতিত বিয়পিব পাৰে আৰু ইয়াৰ ফলত পৰিৱেশ তন্ত্ৰ, বন্যপ্ৰাণী, মানুহৰ বসতি আৰু বায়ুৰ গুণাগুণৰ ওপৰত বিধ্বংসী প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

বহনক্ষম বন ব্যৱস্থাপনা, পুনৰ বনানীকৰণ, আৰু সংৰক্ষণৰ পদক্ষেপৰ জৰিয়তে বনাঞ্চল ধ্বংসৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ বিশ্বজুৰি প্ৰচেষ্টা চলোৱা হৈছে। এই ব্যৱস্থাসমূহৰ লক্ষ্য হৈছে অৰণ্যই গ্ৰহটো আৰু ইয়াৰ বাসিন্দাসকলক যি অমূল্য উপকাৰ প্ৰদান কৰে, সেইবোৰ সংৰক্ষণ কৰা।

Leave a Comment