ঈদ আল-আধা | ঈদ-উল-জুহা

ঈদ-উল-জুহা, যাক ঈদ আল-আধা বা বলিদানৰ উৎসৱ বুলিও কোৱা হয়, বিশ্বজুৰি মুছলমানসকলে পালন কৰা এক উল্লেখযোগ্য ইছলামিক বন্ধ। ইয়াৰ ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক গুৰুত্ব অতিশয় বেছি, ই হজৰত ইব্ৰাহিম (আব্ৰাহাম)ৰ ঈশ্বৰৰ আজ্ঞা পালনৰ কাৰ্য্য হিচাপে নিজৰ পুত্ৰক বলিদান দিয়াৰ ইচ্ছাক স্মৰণ কৰে।

মক্কাত হজ যাত্ৰা সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত ইছলামিক চন্দ্ৰ মাহৰ ধুল হিজ্জাহৰ দশম দিনত ঈদ-উল-জুহা পৰে। ইছলাম ধৰ্মাৱলম্বী লোকসকলে একত্ৰিত হৈ কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰাৰ লগতে বিভিন্ন আচাৰ-ব্যৱহাৰ আৰু ইবাদতৰ জৰিয়তে নিজৰ বিশ্বাস গভীৰ কৰাৰ সময়।

ঈদ-উল-জুহাৰ অন্যতম মূল আচাৰ-ব্যৱহাৰ হ’ল ছাগলী, ভেড়া, গৰু বা উটৰ দৰে জন্তুৰ বলি দিয়া। এই কাৰ্য্যই হজৰত ইব্ৰাহিমৰ পুত্ৰক বলিদান দিবলৈ ইচ্ছুকতাৰ প্ৰতীক আৰু ঈশ্বৰৰ ইচ্ছাৰ আজ্ঞা পালন আৰু বশৱৰ্তী হোৱাৰ গুৰুত্বক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। বলি দিয়া জন্তুৰ মাংস তিনিটা ভাগত ভাগ কৰা হয়, এক তৃতীয়াংশ পৰিয়ালৰ বাবে ৰখা হয়, এক তৃতীয়াংশ আত্মীয় আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে ভাগ কৰা হয় আৰু এক তৃতীয়াংশ সমাজৰ কম সৌভাগ্যৱান আৰু আৰ্তজনক বিতৰণ কৰা হয়। এই প্ৰথাই উদাৰতা, ভাগ-বতৰা আৰু মমতাৰ মূল্যবোধক প্ৰতিফলিত কৰে।

ঈদ-উল-জুহাত মছজিদ বা মুকলি নামাজ খেলপথাৰত অনুষ্ঠিত হোৱা জামাতৰ নামাজো জড়িত হৈ থাকে। ইমামৰ নেতৃত্বত অনুষ্ঠিত হোৱা বিশেষ ঈদৰ নামাজ পালন কৰিবলৈ মুছলমানসকলে সমবেত হয়। প্ৰাৰ্থনাৰ সময়ত দিয়া ধৰ্মধ্বনিত বলিদান, বিশ্বাস আৰু ঈশ্বৰৰ আজ্ঞা পালনৰ তাৎপৰ্য্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছে।

আন আন ঈদ উদযাপনৰ দৰেই ঈদ-উল-জুহাও পৰিয়াল আৰু সমাজৰ সমাৱেশৰ সময়। মানুহে নিজৰ শ্ৰেষ্ঠ সাজ-পোছাক পিন্ধে, ইজনে সিজনৰ ঘৰলৈ যায়, “ঈদ মুবাৰক”ৰ শুভেচ্ছা আদান-প্ৰদান কৰে আৰু উৎসৱমুখৰ খাদ্য ভাগ কৰে। পৰম্পৰাগত ব্যঞ্জন আৰু মিঠাই প্ৰস্তুত কৰা হয়, আৰু আনন্দৰ পৰিৱেশটো হাঁহি, আনন্দ আৰু কৃতজ্ঞতাৰ প্ৰকাশেৰে ভৰি পৰে।

ঈদ-উল-জুহাত দান-বৰঙণি আৰু দয়াৰ কামক উৎসাহিত কৰা হয়। মুছলমানসকলক কম সৌভাগ্যৱান লোকক দান দিবলৈ আৰু উদাৰতাৰ কামত লিপ্ত হ’বলৈ উৎসাহিত কৰা হয়। ইয়াৰ লগত আৰ্তজনক আৰ্থিক সাহায্য, খাদ্য বা কাপোৰ-কানি, সুখ বিয়পাই দিয়া আৰু আনৰ কষ্ট দূৰ কৰাৰ উদ্দেশ্যেৰে জড়িত হ’ব পাৰে।

ঈদ-উল-জুহাই বিশ্বাস, ত্যাগ আৰু ঈশ্বৰৰ আজ্ঞা পালনৰ গুৰুত্বৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। ই হৈছে চিন্তা, কৃতজ্ঞতা আৰু সৎ আৰু দয়ালু জীৱন যাপনৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ নবীকৰণৰ সময়।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ঈদ-উল-জুহা বা ঈদ আল-আধা হৈছে হজৰত ইব্ৰাহিমৰ পুত্ৰক বলিদান দিয়াৰ ইচ্ছাক সন্মান জনোৱা এক উল্লেখযোগ্য ইছলামিক উৎসৱ। মুছলমানসকলে একত্ৰিত হৈ কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰাৰ, আৰু নিজৰ বিশ্বাস গভীৰ কৰাৰ সময়। এই উৎসৱত এটা জন্তুৰ বলিদান, মণ্ডলীৰ প্ৰাৰ্থনা, পৰিয়ালৰ সমাৱেশ, দান-বৰঙণি, খাদ্যৰ ভাগ-বতৰা আদি কৰা হয়। ঈদ-উল-জুহাই ব্যক্তিক তেওঁলোকৰ ধৰ্মীয় বাধ্যবাধকতা আৰু আনৰ যত্ন লোৱাৰ গুৰুত্বৰ কথা সোঁৱৰাই দি আজ্ঞাবহতা, ত্যাগ আৰু মমতাৰ মূল্যবোধক শক্তিশালী কৰে।

Leave a Comment