লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা

প্ৰত্যেক বছৰে ২৪ নৱেম্বৰত স্মৰণ কৰা লাচিত দিৱসেই প্ৰবল মোগল সাম্ৰাজ্যৰ বিৰুদ্ধে আহোম ৰাজ্যৰ সাৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰা কিংবদন্তি সেনাপতি লাচিত বৰফুকনৰ বীৰ আৰু অদম্য দেশপ্ৰেমৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে। ১৬২২ চনত অসমৰ চৰাইদেউত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিতে সৰুৰে পৰাই উল্লেখযোগ্য সামৰিক শক্তি আৰু কৌশলগত মেধা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁৰ ব্যতিক্ৰমী নেতৃত্বৰ গুণ আৰু গৃহভূমিৰ প্ৰতি অদম্য দায়বদ্ধতাই তেওঁক আহোম সেনাৰ আগশাৰীৰ স্থানলৈ আগুৱাই লৈ যায়, যাৰ ফলত তেওঁক আহোম ৰজাসকলে প্ৰদান কৰা সৰ্বোচ্চ সামৰিক সন্মান ‘বৰফুকন’ৰ সন্মানীয় উপাধি লাভ কৰে।

১৬৬৭ চনত দ্বিতীয় মিৰ জুমলাৰ কমাণ্ডত মোগল বাহিনীয়ে অসম জয়ৰ বাবে অদম্য অভিযানত নামি অঞ্চলটোৰ স্বাধীনতাৰ প্ৰতি ভয়াৱহ ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছিল। লাচিত বৰফুকনক ভয়ংকৰ মোগলৰ আক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে আহোম ৰাজ্য ৰক্ষাৰ কঠিন কামৰ দায়িত্ব অৰ্পণ কৰা হৈছিল। নিখুঁত পৰিকল্পনা আৰু অদম্য সংকল্পৰে লাচিতে কৌশলগত নদীৰ পাৰৰ স্থান শৰাইঘাটক নিখুঁতভাৱে সুদৃঢ় কৰি এক অদম্য দুৰ্গলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল।

১৬৭১ চনত হোৱা শৰাইঘাটৰ যুদ্ধই অসমৰ ইতিহাসত এক টাৰ্নিং পইণ্ট হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। লাচিতৰ চতুৰ নেতৃত্ব আৰু উদ্ভাৱনী কৌশলে মোগলৰ আক্ৰমণ বিফল কৰাত সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হয়। তেওঁৰ অদম্য দৃঢ়তা আৰু প্ৰেৰণাদায়ক বাক্যই তেওঁৰ সৈন্যসকলক সাহসেৰে জগাই তুলিছিল, যাৰ ফলত তেওঁলোকে মোগলৰ অদম্য আক্ৰমণ সহ্য কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ হৈ থকাৰ পাছতো লাচিত বৰফুকনে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীত লংঘন কৰা এখন অস্থায়ী নাওৰ পৰা আহোম বাহিনীক নিৰ্দেশ দি নিজৰ কমাণ্ডত অটল হৈ থাকিল। তেওঁৰ অদম্য উপস্থিতি আৰু অদম্য মনোভাৱে আহোম সৈন্যক উদ্বুদ্ধ কৰি তুলিছিল, যিসকলে সাহসেৰে যুদ্ধ কৰি মোগল বাহিনীক বিকৃত কৰি নিৰ্ণায়ক বিজয় নিশ্চিত কৰিছিল।

লাচিতৰ উল্লেখযোগ্য সামৰিক প্ৰতিভা আৰু অদম্য দেশপ্ৰেমৰ বাবে তেওঁক ‘বৰফুকন’ অৰ্থাৎ ‘উচ্চতম সেনাপতি’ উপাধি লাভ কৰিছিল, যিটো উপাধি আহোম ৰাজ্যৰ অতি ব্যতিক্ৰমী সামৰিক নেতাসকলৰ বাবে সংৰক্ষিত আছিল। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ সাহস, স্থিতিস্থাপকতা আৰু নিজৰ গৃহভূমিৰ প্ৰতি অটল প্ৰেমৰ পোহৰ হিচাপে জীয়াই আছে।

লাচিত বৰফুকনৰ অদম্য মনোভাৱ আৰু নিজৰ জাতিৰ স্বাধীনতা আৰু অখণ্ডতা ৰক্ষাৰ বাবে যুঁজ দিয়া অগণন সাহসী পুৰুষ-মহিলাৰ ত্যাগৰ মৰ্মস্পৰ্শী সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে লাচিত দিৱস। অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ প্ৰকৃত আইকন তথা অদম্য দেশপ্ৰেমৰ প্ৰতীক লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্ব উদযাপনৰ দিন।

FAQ

লাচিত দিৱস বিষয়ে ৰচনা pdf

লাচিত দিৱস বিষয়ে ৰচনা

লাচিত দিৱস কি তাৰিখে পালন কৰা হয়

লাচিত দিৱস ২৪ নৱেম্বৰত তাৰিখে পালন কৰা হয়।

Leave a Comment