মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ ৰচনা

সততে শংকৰদেৱ বুলি কোৱা মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ পঞ্চদশ শতিকাৰ বহুগণিতজ্ঞ, কবি, পণ্ডিত, নাট্যকাৰ, আধ্যাত্মিক নেতা আছিল, যাৰ অসমৰ সংস্কৃতি, ধৰ্ম, সমাজত গভীৰ প্ৰভাৱ আজিও প্ৰতিধ্বনিত হৈ আছে। তেওঁৰ জীৱন আৰু শিক্ষাই অসম তথা বহল ভাৰত উপমহাদেশত এক অমলিন চিন ৰাখিছে।

প্ৰাথমিক জীৱন আৰু শিক্ষা:
১৪৪৯ চনত ভাৰতৰ বৰ্তমানৰ অসমৰ নগাঁও জিলাৰ বৰদোৱা গাঁৱত শংকৰদেৱৰ জন্ম হৈছিল। সৰুৰে পৰাই তেওঁ শিক্ষণৰ প্ৰতি উল্লেখযোগ্য যোগ্যতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল আৰু গভীৰ আধ্যাত্মিক প্ৰৱণতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। পিতৃ কুসুমৱৰ ভূঞাৰ পৰা প্ৰাথমিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰি পৰৱৰ্তী সময়ত বিভিন্ন পণ্ডিতৰ অধীনত উন্নত শিক্ষা গ্ৰহণ কৰে।

ধৰ্মীয় জাগৰণ:
প্ৰাথমিক প্ৰাপ্তবয়স্ক কালত শংকৰদেৱৰ আধ্যাত্মিক পৰিৱৰ্তন ঘটিছিল। তেওঁ আধ্যাত্মিক জ্ঞান বিচাৰি বিভিন্ন পবিত্ৰ স্থানলৈ তীৰ্থযাত্ৰাত নামি পৰে। ভ্ৰমণৰ সময়ত তেওঁৰ ৰহস্যময় অভিজ্ঞতা আৰু সন্ত আৰু পণ্ডিতসকলৰ সৈতে মুখামুখি হৈছিল, যিয়ে তেওঁৰ ধৰ্মীয় বিশ্বাস আৰু আচাৰ-ব্যৱহাৰক গভীৰভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিছিল।

বৈষ্ণৱ আৰু নৱবৈষ্ণৱ ধৰ্মঃ
শংকৰদেৱ ভগৱান বিষ্ণুক পৰম সত্তা হিচাপে পূজা কৰা হিন্দু পন্থাৰ বৈষ্ণৱ ধৰ্মৰ এক নিষ্ঠাবান অনুগামী হৈ পৰিছিল। কিন্তু তেওঁ নিজৰ আধ্যাত্মিক অন্তৰ্দৃষ্টি আৰু অভিজ্ঞতাৰ জৰিয়তে বৈষ্ণৱ ধৰ্মৰ পুনৰ সংজ্ঞা আৰু সমৃদ্ধিশালী কৰি নৱবৈষ্ণৱ ধৰ্মৰ জন্ম দিয়ে। তেওঁ ঈশ্বৰৰ প্ৰতি ভক্তি (ভক্তি)ক পৰিত্ৰাণৰ পথ হিচাপে গুৰুত্ব দিছিল আৰু জাতি আৰু ধৰ্মক অতিক্ৰম কৰা সৰল, অধিক অন্তৰ্ভুক্ত পূজাৰ পোষকতা কৰিছিল।

সাহিত্যিক অৱদান:
শংকৰদেৱ এজন প্ৰখৰ লেখক আৰু সুৰকাৰ আছিল। তেখেতে “বৰগীত” নামেৰে পৰিচিত অসংখ্য ভক্তিমূলক গীত আৰু কবিতা ৰচনা কৰিছিল, যিবোৰ অসমৰ ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক সমাৱেশত গোৱা হৈয়েই আছে। তেওঁৰ সাহিত্যিক মাষ্টাৰপিছ “কীৰ্তন ঘোষা” ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ প্ৰতি গভীৰ ভক্তি প্ৰকাশ কৰা ভক্তিমূলক গীত আৰু গীতৰ সংকলন।

সাংস্কৃতিক আৰু কলাত্মক উত্তৰাধিকাৰ:
শংকৰদেৱ কেৱল ধৰ্মগুৰু নাছিল বৰঞ্চ সাংস্কৃতিক আইকনও আছিল। ভাৰতৰ আঠটা শাস্ত্ৰীয় নৃত্য শৈলীৰ ভিতৰত অন্যতম ধ্ৰুপদী সত্ৰীয়া নৃত্যৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। শংকৰদেৱে নাটকৰ জৰিয়তে আধ্যাত্মিক বাৰ্তা প্ৰেৰণৰ বাবে ধৰ্মীয় বিষয়বস্তুৰে একাংকৰ নাটকৰ প্ৰকাৰ অংকিয়া নাটৰ ধাৰণাও প্ৰৱৰ্তন কৰে।

সমাজ সংস্কাৰ:
শংকৰদেৱৰ শিক্ষাত সামাজিক সমতা আৰু সম্প্ৰীতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছিল। তেওঁ জাতিভিত্তিক বৈষম্যক গৰিহণা দি সকলো পটভূমিৰ লোকক পূজা আৰু ভক্তিত একত্ৰিত হ’বলৈ উৎসাহিত কৰে। সমাজ সংস্কাৰৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ প্ৰচেষ্টাই অসমৰ সমাজ বৈষম্য দূৰ কৰাত অৰিহণা যোগাইছিল।

উত্তৰাধিকাৰ আৰু প্ৰভাৱ:
শংকৰদেৱৰ উত্তৰাধিকাৰ অসমৰ বহু ওপৰলৈকে বিস্তৃত। তেখেতৰ শিক্ষা আৰু সাহিত্যিক ৰচনাই অসমীয়া মানুহৰ প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। তেওঁৰ নৱবৈষ্ণৱ ধৰ্মৰ দৰ্শনে অসমৰ ধৰ্মীয় পৰিৱেশত চিৰস্থায়ী প্ৰভাৱ পেলাইছে। মূলতঃ তেওঁৰ মঠ (সত্ৰ)ৰ সৈতে জড়িত সত্ৰীয়া নৃত্যই ধ্ৰুপদী নৃত্য শৈলী হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছে। অসমীয়া সংস্কৃতি, সাহিত্য, শিল্পতো তেওঁৰ প্ৰভাৱ দেখা যায়।

উপসংহাৰ:
মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আছিল অসমৰ প্ৰকৃত নৱজাগৰণৰ মানুহ, আধ্যাত্মিক আলোকসজ্জা, সাংস্কৃতিক পথ প্ৰদৰ্শক। তেওঁৰ জীৱন আৰু শিক্ষাই এজন দূৰদৰ্শী নেতাই এটা অঞ্চলৰ সংস্কৃতি, ধৰ্ম আৰু সমাজত কি গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে তাৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰে। শংকৰদেৱৰ চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰে অসমৰ আধ্যাত্মিক আৰু সাংস্কৃতিক টেপেষ্ট্ৰীক সমৃদ্ধ কৰি ৰাখিছে আৰু আধ্যাত্মিক জ্ঞান আৰু সামাজিক সম্প্ৰীতি বিচৰা লোকসকলৰ বাবে প্ৰেৰণা হিচাপে কাম কৰি আহিছে।

Leave a Comment