স্বাধীনতা আন্দোলনত মহাত্মা গান্ধীৰ ভূমিকা ৰচনা

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত মহাত্মা গান্ধীৰ ভূমিকা

ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ বিৰুদ্ধে দীৰ্ঘদিনীয়া সংগ্ৰাম ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত অসংখ্য নেতা আৰু চিনাকি ব্যক্তিয়ে চিহ্নিত কৰিছিল। অৱশ্যে সকলোতকৈ ওপৰত থিয় দিয়া এটা নাম হ’ল মহাত্মা গান্ধী। তেওঁৰ নেতৃত্ব আৰু দৰ্শনে আন্দোলনৰ গতিপথ গঢ় দিয়াত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল আৰু শেষত ১৯৪৭ চনত ভাৰতৰ স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল।

১৮৬৯ চনৰ ২ অক্টোবৰত গুজৰাটৰ পোৰবন্দৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা মহাত্মা গান্ধীয়ে অহিংসা আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাৰ প্ৰতি থকা অনন্য দৃষ্টিভংগী আৰু অটল দায়বদ্ধতাৰ বাবে ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামত এক শক্তিশালী শক্তি হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল।

অহিংসাৰ চেম্পিয়ন (অহিমছা): স্বাধীনতা আন্দোলনত গান্ধীৰ আটাইতকৈ চিৰস্থায়ী অৱদান আছিল তেওঁৰ অহিংসা দৰ্শন বা আহিমছা। তেওঁৰ দৃঢ় বিশ্বাস আছিল যে হিংসাই অধিক হিংসাৰ জন্মহে দিয়ে আৰু প্ৰকৃত পৰিৱৰ্তন শান্তিপূৰ্ণ উপায়েৰেহে সম্ভৱ হ’ব। এই বিশ্বাস তেওঁৰ নেতৃত্বৰ মূল শিলাস্তম্ভ হৈ পৰিছিল আৰু লাখ লাখ ভাৰতীয়ক অহিংসাক প্ৰতিৰোধৰ অস্ত্ৰ হিচাপে গ্ৰহণ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। ১৯৩০ চনত তেওঁৰ বিখ্যাত ছল্ট মাৰ্চ, য’ত তেওঁ আৰু হাজাৰ হাজাৰ অনুগামীয়ে ব্ৰিটিছ নিমখ একচেটিয়া অধিকাৰৰ প্ৰতিবাদত ২৪০ মাইলতকৈও অধিক খোজ কাঢ়ি আৰব সাগৰলৈ গৈছিল, ই তেওঁৰ অহিংস প্ৰতিৰোধৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতাৰ প্ৰতীক আছিল।

নাগৰিক অবাধ্যতা আৰু গণ সংগঠন: গান্ধী নাগৰিক অবাধ্যতাৰ নিপুণ আছিল। তেওঁ ভাৰতীয়সকলক অসহযোগ আৰু অহিংস প্ৰতিবাদৰ জৰিয়তে অন্যায় আইন আৰু ব্ৰিটিছ কৰ্তৃপক্ষক অৱজ্ঞা কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। অসহযোগ আন্দোলন আৰু ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনৰ দৰে আন্দোলনৰ জৰিয়তে জনসাধাৰণক সংগঠিত কৰাৰ ক্ষমতাই তেওঁৰ কাৰিজমাটিক নেতৃত্ব আৰু কৌশলগত বুদ্ধিমত্তা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। এই গণ আন্দোলনে ভাৰতত ব্ৰিটিছ শাসনৰ ভেটি কঁপাই তুলিছিল।

সম্প্ৰদায়ৰ মাজৰ দলংঃ গান্ধী কেৱল এজন ৰাজনৈতিক নেতা নাছিল বৰঞ্চ এজন সমাজ সংস্কাৰক আছিল। বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ তেওঁ অক্লান্তভাৱে কাম কৰিছিল আৰু নিপীড়িত লোকৰ কল্যাণৰ বাবে চেষ্টা কৰিছিল। জাতি ব্যৱস্থাকে ধৰি বৈষম্য দূৰ কৰাৰ লগতে ধৰ্মীয় সহনশীলতাক প্ৰসাৰিত কৰাৰ প্ৰচেষ্টা তেওঁৰ সংযুক্ত আৰু স্বাধীন ভাৰতৰ দৃষ্টিভংগীৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ আছিল।

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰভাৱঃ গান্ধীৰ প্ৰভাৱ ভাৰতৰ সীমাৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত হৈছিল। তেওঁৰ অহিংসাৰ দৰ্শনে আমেৰিকাৰ মাৰ্টিন লুথাৰ কিং জুনিয়ৰ আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ নেলছন মেণ্ডেলাকে ধৰি বিশ্বৰ নাগৰিক অধিকাৰ আন্দোলন আৰু নেতাসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। তেওঁ হৈ পৰিছিল শান্তি আৰু অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰোধৰ বিশ্বব্যাপী প্ৰতীক।

ব্যক্তিগত ত্যাগ: ব্যক্তিগত বিপদৰ সন্মুখীন হৈও স্বাধীনতাৰ কামত গান্ধীৰ দায়বদ্ধতা অদম্য আছিল। তেওঁ অনশন কৰি একাধিকবাৰ কাৰাদণ্ডৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল। তেওঁৰ বিখ্যাত উক্তি “আপুনি পৃথিৱীত চাব বিচৰা পৰিৱৰ্তন হ’ব লাগিব”-এ ব্যক্তিগত পৰিৱৰ্তনক সামাজিক পৰিৱৰ্তনৰ পূৰ্বসূৰী হিচাপে তেওঁৰ বিশ্বাসক প্ৰতিফলিত কৰিছিল।

মহাত্মা গান্ধীৰ নেতৃত্ব আৰু অহিংসাৰ দৰ্শনে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত পৰিৱৰ্তনশীল ভূমিকা পালন কৰিছিল। সত্য, অহিংসা আৰু সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰতি তেওঁৰ সমৰ্পিততাই তেওঁক “মহাত্মা” অৰ্থাৎ “মহান আত্মা” উপাধি লাভ কৰে। ১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত তেওঁক কৰুণভাৱে হত্যা কৰা হৈছিল যদিও তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ স্থায়ী হৈ আছে। গান্ধীক কেৱল স্বাধীনতা সংগ্ৰামী হিচাপেই নহয়, শান্তি, সত্যৰ প্ৰতীক, ভাৰতীয় জাতিৰ পিতা হিচাপেও স্মৰণ কৰা হয়। তেওঁৰ জীৱন আৰু নীতিয়ে প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে আৰু ন্যায় আৰু স্বাধীনতাৰ সন্ধানত শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিৰোধৰ শক্তিৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰি আহিছে।

Leave a Comment