মহাত্মা গান্ধীৰ বিষয়ে ৰচনা

ৰচনা ১: মহাত্মা গান্ধী – ভাৰতীয় জাতিৰ পিতৃ

মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধী নামেৰেও পৰিচিত মহাত্মা গান্ধী ভাৰতীয় জাতিৰ পিতা হিচাপে পূজনীয়। ১৮৬৯ চনৰ ২ অক্টোবৰত ভাৰতৰ পোৰবন্দৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা গান্ধীয়ে ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

গান্ধীৰ অহিংসা দৰ্শন বা আহিমছা তেওঁৰ ৰাজনৈতিক আৰু সামাজিক আন্দোলনৰ মূল শিলাস্তম্ভ হৈ পৰিছিল। শান্তিপূৰ্ণ উপায়েৰে সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক পৰিৱৰ্তন সাধন কৰাত তেওঁৰ বিশ্বাস আছিল। ১৯৩০ চনত তেওঁৰ বিখ্যাত ছল্ট মাৰ্চ, য’ত তেওঁ আৰু হাজাৰ হাজাৰ অনুগামীয়ে ব্ৰিটিছ ছল্ট একচেটিয়া অধিকাৰৰ প্ৰতিবাদত আৰব সাগৰলৈ খোজ কাঢ়ি গৈছিল, সেইটোৱে তেওঁৰ অহিংস প্ৰতিৰোধৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতাৰ প্ৰতীক আছিল।

গান্ধীৰ জীৱনৰ আন এটা উল্লেখযোগ্য দিশ আছিল তেওঁৰ সত্যগ্ৰহ দৰ্শন, যাৰ অনুবাদ হৈছে “সত্য শক্তি”। তেওঁৰ মতে সত্য আৰু অহিংসাৰ ওপৰত আঁঠু লৈ ব্যক্তিয়ে অত্যাচাৰ আৰু অন্যায়ক প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। নাগৰিক অবাধ্যতা অভিযান, বৰ্জন, উপবাসৰ জৰিয়তে জনসাধাৰণক সংগঠিত কৰাৰ ক্ষমতাই তেওঁক এজন কাৰিজমাটিক নেতা কৰি তুলিছিল।

গান্ধীৰ সমাজ সংস্কাৰৰ প্ৰতি সমৰ্পণ আৰু ভাৰতীয় সমাজৰ ভিতৰত বৈষম্য আৰু অস্পৃশ্যতাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াটোও সমানেই উল্লেখযোগ্য আছিল। বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ তেওঁ অক্লান্তভাৱে কাম কৰিছিল আৰু নিপীড়িত লোকৰ কল্যাণৰ বাবে চেষ্টা কৰিছিল।

গান্ধীৰ এই প্ৰচেষ্টাৰ শিখৰত উপনীত হয় ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতৰ স্বাধীনতা।কিন্তু তেওঁৰ কাম শেষ হোৱাৰ পৰা বহু দূৰত। তেওঁ সাম্প্ৰদায়িক সম্প্ৰীতিৰ পোষকতা অব্যাহত ৰাখিছিল আৰু ভাৰত আৰু পাকিস্তানত ভাৰতৰ বিভাজনত গভীৰ শোক প্ৰকাশ কৰিছিল, যাৰ ফলত ব্যাপক হিংসা আৰু স্থানচ্যুতিৰ সৃষ্টি হৈছিল।

পৰিতাপৰ কথা যে ১৯৪৮ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত গান্ধীৰ অহিংসা সম্পৰ্কীয় মতামত আৰু আন্তঃধৰ্মীয় সম্প্ৰীতিৰ প্ৰতি তেওঁৰ দৃষ্টিভংগীৰ বিৰোধিতা কৰা হিন্দু জাতীয়তাবাদী নাথুৰাম গডছেক হত্যা কৰাৰ ফলত মহাত্মা গান্ধীৰ জীৱন চুটি হৈ পৰে।

গান্ধীৰ উত্তৰাধিকাৰ আজিও টিকি আছে। তেওঁক কেৱল স্বাধীনতা সংগ্ৰামী হিচাপেই নহয়, শান্তি, সত্য, অহিংসাৰ প্ৰতীক হিচাপেও তেওঁক স্মৰণ কৰা হয়। তেওঁৰ শিক্ষাই বিশ্বজুৰি মানুহক ন্যায়, মানৱ অধিকাৰ আৰু সমাজ সংস্কাৰৰ সন্ধানত অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

ৰচনা ২: মহাত্মা গান্ধীৰ অহিংসা দৰ্শন

মহাত্মা গান্ধীৰ অহিংসা দৰ্শন বা অহিমছা ২০ শতিকাৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী আৰু চিৰস্থায়ী নীতি। ই ভাৰতক স্বাধীনতাৰ দিশত পথ প্ৰদৰ্শন কৰাই নহয়, নাগৰিক অধিকাৰ আৰু সামাজিক ন্যায়ৰ বাবে বিশ্বব্যাপী সংগ্ৰামতো অমলিন চিন ৰাখিলে।

অহিংসাৰ প্ৰতি গান্ধীৰ বিশ্বাস তেওঁৰ আধ্যাত্মিক আৰু নৈতিক বিশ্বাসৰ গভীৰভাৱে শিপাই আছিল। তেওঁৰ মতে হিংসাই অধিক হিংসাৰ জন্মহে দিয়ে আৰু প্ৰকৃত পৰিৱৰ্তন শান্তিপূৰ্ণ উপায়েৰেহে সম্ভৱ হ’ব। অহিমছাৰ প্ৰতি তেওঁৰ আনুগত্য তেওঁৰ প্ৰতিবাদ আৰু প্ৰতিৰোধৰ পদ্ধতিত স্পষ্ট হৈ পৰিছিল, য’ত নাগৰিক অবাধ্যতা, বৰ্জন, অনশন আদি অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।

গান্ধীৰ অহিংস প্ৰতিবাদৰ অন্যতম চিনাকি কাৰ্য্য আছিল ১৯৩০ চনৰ ছল্ট মাৰ্চ।তেওঁ আৰু হাজাৰ হাজাৰ অনুগামীয়ে নিমখ উৎপাদনৰ ওপৰত ব্ৰিটিছৰ একচেটিয়া অধিকাৰক অৱজ্ঞা কৰিবলৈ ২৪০ মাইলতকৈও অধিক খোজ কাঢ়ি আৰব সাগৰলৈ গৈছিল। নাগৰিক অবাধ্যতাৰ এই কাৰ্য্যই বিশ্বৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছিল আৰু অহিংস প্ৰতিৰোধৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

গান্ধীৰ অহিংসাৰ দৰ্শন আন্তঃব্যক্তিগত আৰু আন্তঃগোষ্ঠীয় সম্পৰ্কতো বিস্তৃত হৈছিল। তেওঁ সকলো মানুহৰ মৌলিক মৰ্যাদাত বিশ্বাস কৰিছিল আৰু ভাৰতীয় সমাজৰ ভিতৰত জাতি ব্যৱস্থাকে ধৰি বৈষম্য দূৰ কৰিবলৈ অক্লান্তভাৱে কাম কৰিছিল। তেওঁ নিপীড়িত আৰু প্ৰান্তীয় লোকৰ অধিকাৰৰ চেম্পিয়নশ্বিপ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ প্ৰচেষ্টাই ভাৰতত সমাজ সংস্কাৰৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল।

গান্ধীৰ প্ৰভাৱ ভাৰতৰ সীমাৰ বহু ওপৰলৈকে বিস্তৃত হৈছিল। আমেৰিকাৰ মাৰ্টিন লুথাৰ কিং জুনিয়ৰ আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ নেলছন মেণ্ডেলাৰ দৰে ব্যক্তিসকলে নাগৰিক অধিকাৰ আৰু স্বাধীনতাৰ বাবে নিজৰ নিজৰ সংগ্ৰামত তেওঁৰ অহিংসা দৰ্শনৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল।

সততে সংঘাত আৰু হিংসাৰ দ্বাৰা বিনষ্ট হোৱা পৃথিৱীখনত মহাত্মা গান্ধীৰ অহিংসা দৰ্শনে শান্তিপূৰ্ণ উপায়েৰে পৰিৱৰ্তন সাধন কৰিব পৰাৰ এক শক্তিশালী সোঁৱৰণী হৈয়েই আছে। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰে বিশ্বজুৰি ন্যায়, সমতা, আৰু সামাজিক সংস্কাৰ বিচৰা ব্যক্তি আৰু আন্দোলনসমূহক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

ৰচনা ৩: মহাত্মা গান্ধী – কিংবদন্তিৰ আঁৰৰ মানুহজন

সততে “মহাত্মা” বা “মহাত্মা” (সংস্কৃতত অৰ্থ “মহাত্মা”) বুলি কোৱা মহাত্মা গান্ধী ইতিহাসৰ বুৰঞ্জীত এক জটিল আৰু উল্লেখযোগ্য ব্যক্তিত্ব আছিল। ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ নেতা হিচাপে তেওঁৰ ভূমিকা আৰু অহিংসা দৰ্শনৰ বাহিৰেও গান্ধীৰ গভীৰ মানৱীয় পক্ষ আছিল।

গান্ধীৰ জীৱনত সৰলতা আৰু তপস্যাৰ চিন আছিল। নেতৃত্বৰ পদবীত থকাৰ সময়তো তেওঁ মিতব্যয়ী আৰু বিনয়ী জীৱন যাপন কৰাত বিশ্বাস কৰিছিল। সাধাৰণ বগা ধোটি আৰু চাদৰেৰে গঠিত তেওঁৰ সাজ-পোছাক সৰলতা আৰু স্বাৱলম্বীতাৰ প্ৰতি তেওঁৰ দায়বদ্ধতাৰ প্ৰতীক হৈ পৰিছিল।

তেওঁ আছিল অদম্য নীতিৰ মানুহ। সত্য আৰু অহিংসাৰ প্ৰতি গান্ধীৰ দায়বদ্ধতা আছিল নিৰপেক্ষ। প্ৰতিকূলতা আৰু ব্যক্তিগত বিপদৰ সন্মুখীন হৈও তেওঁ এই নীতিসমূহৰ দ্বাৰা জীৱন নিৰ্বাহ কৰিছিল। তেওঁৰ বিখ্যাত উক্তি “আপুনি পৃথিৱীত চাব বিচৰা পৰিৱৰ্তন হ’ব লাগিব”-এ ব্যক্তিগত পৰিৱৰ্তনক সামাজিক পৰিৱৰ্তনৰ পূৰ্বসূৰী হিচাপে তেওঁৰ বিশ্বাসক প্ৰতিফলিত কৰে।

গান্ধী আছিল এজন প্ৰচুৰ লেখক আৰু চিন্তাবিদ। ৰাজনীতি, ধৰ্ম, নৈতিকতা, সামাজিক বিষয়কে ধৰি বিভিন্ন বিষয়ৰ ওপৰত তেওঁ অসংখ্য কিতাপ আৰু প্ৰবন্ধ লিখিছিল। তেওঁৰ আত্মজীৱনী “সত্যৰ সৈতে মোৰ পৰীক্ষাৰ কাহিনী”ই তেওঁৰ ব্যক্তিগত যাত্ৰা আৰু তেওঁৰ দৰ্শনৰ বিকাশৰ মূল্যৱান অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰে।

দৃঢ় বিশ্বাস থকাৰ পিছতো গান্ধীয়ে আলোচনা আৰু আলোচনাৰ বাবে মুকলি আছিল। সমসাময়িকসকলৰ সৈতে বিতৰ্কত লিপ্ত হৈছিল আৰু বিপৰীত দৃষ্টিভংগী শুনিবলৈ ইচ্ছুক আছিল। কৃষকৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিশ্ব নেতালৈকে সকলো শ্ৰেণীৰ মানুহৰ সৈতে সংযোগ স্থাপনৰ ক্ষমতা তেওঁৰ সহানুভূতি আৰু কাৰিজমাৰ প্ৰমাণ আছিল।

সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰতি গান্ধীৰ দায়বদ্ধতা ভাৰতীয় সমাজৰ ভিতৰত বৈষম্য দূৰ কৰাৰ প্ৰচেষ্টালৈকে বিস্তৃত হৈছিল। তেওঁ দলিতসকলৰ (পূৰ্বতে অস্পৃশ্য বুলি জনাজাত) উত্থানৰ পোষকতা কৰিছিল আৰু বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ মাজত থকা বিভাজন দূৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে মহাত্মা গান্ধী কেৱল এজন ঐতিহাসিক ব্যক্তি নাছিল; তেওঁ আছিল অতি সততা, সৰলতা আৰু অটল নীতিৰ মানুহ। তেওঁৰ জীৱন আৰু কৰ্মই প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে, সত্য, অহিংসা আৰু মানৱীয় মমতাৰ শক্তিৰ কথা আমাক সোঁৱৰাই দিছে। ইতিবাচক পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰতি এজন ব্যক্তিৰ সমৰ্পণৰ চিৰস্থায়ী প্ৰভাৱৰ প্ৰমাণ গান্ধীৰ উত্তৰাধিকাৰ।

Leave a Comment