ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ বিষয়ে ৰচনা

ৰচনা ১: ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন – স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰাম

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন আছিল ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ বিৰুদ্ধে এক ঐতিহাসিক আৰু দীৰ্ঘদিনীয়া সংগ্ৰাম, যাৰ শিখৰত উপনীত হৈছিল ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতৰ স্বাধীনতা।এই আন্দোলনৰ বৈশিষ্ট্য আছিল বিভিন্ন পৰ্যায়, নেতা, প্ৰতিৰোধৰ পদ্ধতি।

প্ৰাথমিক প্ৰতিবাদ আৰু নেতা: স্বাধীনতা আন্দোলনৰ শিপা ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই হ’ব পাৰে যেতিয়া বাল গংগাধৰ তিলক, বিপিন চন্দ্ৰ পাল, লালা লাজপত ৰায় আদি নেতাই আত্মশাসনৰ পোষকতা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁলোকে গণ প্ৰতিবাদৰ আয়োজন কৰি স্বৰাজ বা স্বশাসনৰ ধাৰণা প্ৰচাৰ কৰিছিল।

অসহযোগ আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাঃ মহাত্মা গান্ধীয়ে আন্দোলনৰ কেন্দ্ৰীয় ব্যক্তিত্ব হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁৰ অহিংসা আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাৰ দৰ্শন ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ চালিকা শক্তি হৈ পৰিছিল। গান্ধীৰ নেতৃত্বই অসহযোগ আন্দোলন আৰু নাগৰিক অবাধ্যতা আন্দোলন আদি গণ আন্দোলনক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল, য’ত লাখ লাখ ভাৰতীয়ই ব্ৰিটিছ কৰ্তৃপক্ষ আৰু তেওঁলোকৰ অন্যায় আইনৰ সৈতে সহযোগিতা কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল।

দাণ্ডী যাত্ৰা আৰু  ভাৰত ত্যাগ: সংগ্ৰামৰ আইকনিক মুহূৰ্তসমূহৰ ভিতৰত আছিল ১৯৩০ চনত গান্ধীৰ দাণ্ডী যাত্ৰা(ছল্ট মাৰ্চ), য’ত তেওঁ আৰু অনুগামীসকলে ব্ৰিটিছৰ নিমখৰ একচেটিয়া অধিকাৰক অৱজ্ঞা কৰিবলৈ আৰব সাগৰলৈ খোজ কাঢ়ি গৈছিল আৰু ১৯৪২ চনত ব্ৰিটিছ শাসনৰ শীঘ্ৰে অন্ত পেলোৱাৰ দাবীত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন। এই ঘটনাবোৰে অহিংস প্ৰতিৰোধৰ শক্তিৰ প্ৰতীক আছিল।

অন্য নেতাৰ ভূমিকাঃ গান্ধী আন্দোলনত একমাত্ৰ নেতা নাছিল। জৱাহৰলাল নেহৰু, চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল, আৰু সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ দৰে ব্যক্তিয়ে বিভিন্ন ক্ষমতাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। উদাহৰণস্বৰূপে বছে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত জাপানীসকলৰ সৈতে ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় সেনা গঠন কৰিছিল।

প্ৰভাৱ আৰু উত্তৰাধিকাৰঃ ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন আছিল বিশ্ব ইতিহাসৰ এক টাৰ্নিং পইণ্ট। ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত হৈছিল যে অহিংস উপায়েৰে ঔপনিৱেশিক শক্তিসমূহক প্ৰত্যাহ্বান আৰু পৰাস্ত কৰিব পৰা যায়। স্বাধীনতাৰ বাবে ভাৰতৰ সফল সংগ্ৰামখনে স্বাধীনতাৰ বাবে চেষ্টা কৰা আন জাতিসমূহৰ বাবে প্ৰেৰণা হিচাপে কাম কৰিছিল।

বিভাজন আৰু স্বাধীনতাঃ ভাৰত আৰু পাকিস্তানত ভাৰতৰ বিভাজনত এই আন্দোলনৰ শিখৰত উপনীত হয়, যাৰ ফলত ব্যাপক হিংসা আৰু স্থানচ্যুতিৰ সৃষ্টি হয়। ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৱে ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতীয় ত্ৰিৰংগ উত্তোলন কৰি প্ৰায় দুটা শতিকাৰ ব্ৰিটিছ শাসনৰ অন্ত পৰিল।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন আছিল ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভৰ বাবে নেতা আৰু লাখ লাখ ভাৰতীয়ৰ অটল দায়বদ্ধতাৰে চিহ্নিত এক উল্লেখযোগ্য যাত্ৰা। এই আন্দোলনৰ অহিংসা আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাৰ উত্তৰাধিকাৰে বিশ্বজুৰি ন্যায় আৰু মানৱ অধিকাৰৰ বাবে সংগ্ৰামৰ প্ৰেৰণা যোগাই আহিছে।

ৰচনা ২: ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত মহাত্মা গান্ধীৰ ভূমিকা

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন আছিল এক ঐতিহাসিক আৰু পৰিৱৰ্তনশীল সময়, আৰু ইয়াৰ মূলতে আছিল মহাত্মা গান্ধী, যাৰ নেতৃত্ব আৰু দৰ্শনে স্বাধীনতা সংগ্ৰামত অমলিন চিন ৰাখিছিল।

গান্ধীৰ প্ৰাথমিক জীৱন আৰু প্ৰভাৱঃ ১৮৬৯ চনৰ ২ অক্টোবৰত গুজৰাটৰ পোৰবন্দৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধী, যাক পিছলৈ মহাত্মা গান্ধী বুলি জনা যায়। তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱনত সৰলতা আৰু নৈতিকতাৰ প্ৰবল জ্ঞান আছিল। ইংলেণ্ডত আইন অধ্যয়ন কৰি দক্ষিণ আফ্ৰিকাত অনুশীলন কৰিছিল, য’ত তেওঁ প্ৰথমে বৰ্ণ বৈষম্যৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিছিল, যিয়ে তেওঁৰ সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ জগাই তুলিছিল।

অহিংসা দৰ্শন (অহিংসা): স্বাধীনতা আন্দোলনত গান্ধীৰ আটাইতকৈ চিৰস্থায়ী অৱদান আছিল তেওঁৰ অহিংসা দৰ্শন বা আহিমছা। তেওঁৰ দৃঢ় বিশ্বাস আছিল যে হিংসাই অধিক হিংসাৰ জন্মহে দিয়ে আৰু প্ৰকৃত পৰিৱৰ্তন শান্তিপূৰ্ণ উপায়েৰেহে সম্ভৱ হ’ব। এই বিশ্বাস তেওঁৰ নেতৃত্বৰ মূল শিলাস্তম্ভ হৈ পৰিছিল আৰু লাখ লাখ ভাৰতীয়ক অহিংসাক প্ৰতিৰোধৰ অস্ত্ৰ হিচাপে গ্ৰহণ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

গণ সংগঠন আৰু নাগৰিক অবাধ্যতা: গান্ধীৰ জনসাধাৰণক সংগঠিত কৰাৰ এক উল্লেখযোগ্য ক্ষমতা আছিল। তেওঁৰ কাৰিজমাটিক নেতৃত্বই সকলো শ্ৰেণীৰ লোকক আকৰ্ষণ কৰিছিল, যাৰ ফলত সংগ্ৰামখন সঁচাকৈয়ে গণ আন্দোলন হৈ পৰিছিল। তেওঁৰ অসহযোগ আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাৰ আহ্বানে ব্ৰিটিছ কৰ্তৃত্বৰ মূলতে আঘাত হানিছিল। ১৯৩০ চনৰ ছল্ট মাৰ্চ আৰু ১৯৪২ চনৰ ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনৰ দৰে আইকনিক মুহূৰ্তবোৰে অহিংস প্ৰতিৰোধৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

সম্প্ৰদায়ৰ মাজত সেতু: ৰাজনৈতিক নেতৃত্বৰ বাহিৰেও গান্ধী আছিল এজন সমাজ সংস্কাৰক যিয়ে ভাৰতীয় সমাজৰ ভিতৰৰ বিভাজন দূৰ কৰিবলৈ অক্লান্তভাৱে কাম কৰিছিল। তেওঁ গভীৰভাৱে শিপাই থকা জাতি ব্যৱস্থাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি ধৰ্মীয় সহনশীলতা আৰু সাম্প্ৰদায়িক সম্প্ৰীতিৰ প্ৰসাৰৰ বাবে কাম কৰিছিল। গান্ধীয়ে ঐক্য আৰু সামাজিক ন্যায়ৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটো তেওঁৰ মুক্ত ভাৰতৰ দৃষ্টিভংগীৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ আছিল।

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰভাৱঃ গান্ধীৰ প্ৰভাৱ ভাৰতৰ সীমাৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত হৈছিল। তেওঁৰ অহিংসাৰ দৰ্শনে বিশ্বজুৰি নাগৰিক অধিকাৰ আন্দোলন আৰু নেতাসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। আমেৰিকাৰ মাৰ্টিন লুথাৰ কিং জুনিয়ৰ আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ নেলছন মেণ্ডেলাৰ দৰে ব্যক্তিয়ে গান্ধীৰ শিক্ষাৰ পৰা প্ৰেৰণা লাভ কৰিছিল। তেওঁ হৈ পৰিছিল শান্তি আৰু অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰোধৰ বিশ্বব্যাপী প্ৰতীক।

ব্যক্তিগত ত্যাগ: ব্যক্তিগত বিপদৰ সন্মুখীন হৈও স্বাধীনতাৰ কামত গান্ধীৰ দায়বদ্ধতা অদম্য আছিল। তেওঁ অনশন কৰি একাধিকবাৰ কাৰাদণ্ডৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল। তেওঁৰ বিখ্যাত উক্তি “আপুনি পৃথিৱীত চাব বিচৰা পৰিৱৰ্তন হ’ব লাগিব”-এ ব্যক্তিগত পৰিৱৰ্তনক সামাজিক পৰিৱৰ্তনৰ অনুঘটক হিচাপে তেওঁৰ বিশ্বাসক প্ৰতিফলিত কৰিছিল।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত মহাত্মা গান্ধীয়ে কীৰ্তিচিহ্নস্বৰূপ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁৰ অহিংসা, গণ সংগঠন, সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতাই সংগ্ৰামখনক এক শক্তিশালী আন্দোলনলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল। গান্ধীৰ নেতৃত্ব আৰু নীতিয়ে ন্যায়, মানৱ অধিকাৰ, সমাজ সংস্কাৰৰ সন্ধানত বিশ্বজুৰি মানুহক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। মহাত্মা গান্ধী কেৱল ঐতিহাসিক ব্যক্তি নহয় বৰঞ্চ শান্তি, সত্য, ভাৰতীয় জাতিৰ পিতৃৰ প্ৰতীক হৈয়েই আছে। স্বাধীনতা আৰু ন্যায়ৰ সন্ধানত শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিৰোধৰ শক্তিৰ প্ৰমাণ তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ।

Leave a Comment