মিছা বন্ধুত্ব

মিছা বন্ধুত্ব, যাক বিষাক্ত বা ভুৱা বন্ধুত্ব বুলিও কোৱা হয়, ই এক প্ৰত্যাহ্বানমূলক আৰু হতাশাজনক অভিজ্ঞতা হ’ব পাৰে। বিশ্বাস, পাৰস্পৰিক সন্মান আৰু সমৰ্থনৰ ওপৰত নিৰ্মিত প্ৰকৃত সংযোগৰ বিপৰীতে ভুৱা বন্ধুত্বৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে প্ৰতাৰণা, হেতালি খেলা আৰু প্ৰামাণ্যতাৰ অভাৱ।

মিছা বন্ধুত্বত বিশ্বাসৰ অভাৱ লক্ষণীয়। আপোনাৰ বন্ধুৱে আপোনাৰ আত্মবিশ্বাসক বিশ্বাসঘাতকতা কৰিব পাৰে, উৰাবাতৰি বিয়পাই দিব পাৰে বা প্ৰতিশ্ৰুতি পালন কৰাত ব্যৰ্থ হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত সুস্থ আৰু সহায়কাৰী সম্পৰ্কৰ ভেটিটো ক্ষয় হ’ব পাৰে। মিছা বন্ধুৱে প্ৰায়ে আপোনাৰ প্ৰয়োজন আৰু ইচ্ছাক আপোনাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু ইচ্ছাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে। তেওঁলোকে হয়তো কিবা এটাৰ প্ৰয়োজন হ’লেহে হাত আগবঢ়াব পাৰে, আৰু তেওঁলোকৰ কাৰ্য্যসমূহ আপোনাৰ মংগলৰ প্ৰতি প্ৰকৃত চিন্তাতকৈ স্বাৰ্থৰ ওপৰত ধাৰাবাহিকভাৱে ঘূৰি থাকে। মিছা বন্ধুত্বত হেতালি খেলা আৰু প্ৰতাৰণা জড়িত থাকিব পাৰে। আপোনাৰ বন্ধুৱে হয়তো নিজৰ লক্ষ্যত উপনীত হ’বলৈ ধূৰ্ত কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে বা তেওঁলোকৰ মিছাৰ জালত আপোনাক আবদ্ধ কৰি ৰাখিবলৈ নাটক সৃষ্টি কৰিব পাৰে। প্ৰকৃত বন্ধুসকলে নিঃচৰ্ত সমৰ্থন আগবঢ়ায়, আপোনাৰ সফলতাক উদযাপন কৰে আৰু কঠিন সময়ত আৰাম প্ৰদান কৰে। ভুৱা বন্ধুত্বত সমৰ্থন প্ৰায়ে চৰ্তসাপেক্ষ হয়, আৰু আপোনাৰ বন্ধুজন তেতিয়াহে উপস্থিত থাকিব পাৰে যেতিয়া ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোকৰ উপকাৰ হয়। ভুৱা বন্ধুসকলে ঈৰ্ষা আৰু প্ৰতিযোগিতাক আশ্ৰয় দিব পাৰে, আপোনাৰ কৃতিত্বক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰি আপোনাক আউটশ্বাইন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে। ইজনে সিজনৰ সফলতাক পাৰস্পৰিক উৎসাহ আৰু উদযাপনৰ ওপৰত এক সুস্থ বন্ধুত্ব গঢ়ি তুলিব লাগে। গঠনমূলক মতামত দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে ভুৱা বন্ধুসকলে অহৰহ সমালোচনাত লিপ্ত হ’ব পাৰে, আপোনাৰ আত্মবিশ্বাস বা আত্মসন্মান হ্ৰাস কৰাৰ চেষ্টা কৰিব পাৰে। তেওঁলোকৰ কথাবোৰে আপোনাক ওপৰলৈ তুলি লোৱাতকৈ তললৈ নমাই অনাৰ উদ্দেশ্য। মিছা বন্ধু প্ৰায়ে অবিশ্বাস্য আৰু অসামঞ্জস্যপূৰ্ণ। তেওঁলোকে শেষ মুহূৰ্তত পৰিকল্পনা বাতিল কৰিব পাৰে, ধাৰাবাহিকভাৱে দেৰি কৰিব পাৰে, বা প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰিব নোৱাৰে। এই নিৰ্ভৰযোগ্যতাৰ অভাৱে হতাশা আৰু হতাশাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ভুৱা বন্ধুসকলে আপোনাৰ বা আনৰ বিষয়ে গুজৱ কৰি উৰাবাতৰি বিয়পাই বিষাক্ত পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। আপোনাৰ পিঠিৰ পিছফালে তেওঁলোকে এনেকুৱা কথা ক’ব পাৰে যিবোৰে আপোনাৰ সুনাম আঘাতজনক বা ক্ষতিকাৰক হ’ব। ভুৱা বন্ধুৰ সৈতে মত বিনিময় কৰিলে আৱেগিকভাৱে নিষ্কাশন হ’ব পাৰে। আৱেগিক সহায় আগবঢ়োৱাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁলোকে অপ্ৰয়োজনীয় নাটকৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে বা আপোনাৰ জীৱনত মানসিক চাপ আৰু নেতিবাচকতাত অৰিহণা যোগাব পাৰে। যেতিয়া সংঘাতৰ সৃষ্টি হয়, তেতিয়া প্ৰকৃত বন্ধু-বান্ধৱীয়ে ক্ষমা খুজিবলৈ আৰু সমাধানৰ দিশত কাম কৰিবলৈ ইচ্ছুক হয়। কিন্তু মিছা বন্ধুসকলে নিজৰ কাৰ্য্যৰ দায়িত্ব ল’বলৈ অক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰে বা আন্তৰিকতাৰে ক্ষমা বিচাৰিব পাৰে।

আৱেগিক সুস্থতা বজাই ৰখাৰ বাবে ভুৱা বন্ধুত্বৰ লক্ষণসমূহ চিনাক্ত কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপোনাক উত্থান আৰু সমৰ্থন কৰা প্ৰামাণিক সংযোগেৰে নিজকে আগুৰি ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যদি আপুনি কোনো ভুৱা বন্ধুত্ব চিনাক্ত কৰে, তেন্তে আপোনাৰ মানসিক আৰু আৱেগিক স্বাস্থ্যক অগ্ৰাধিকাৰ দিবলৈ সীমা নিৰ্ধাৰণ বা কিছুমান ক্ষেত্ৰত নিজকে আঁতৰাই ৰখাৰ কথা চিন্তা কৰক।

Leave a Comment