গোন্ধ থকা ফুল

আমাৰ চৌপাহ বা ফুলৰ বাগিচাত থকা ফুলৰ গোন্ধ হোৱাৰ বহুতো জটিল আকৃতি, স্পন্দনশীল ৰং, অনন্য পাহিৰ আৰ্হি, আনন্দদায়ক সুগন্ধি আদি থাকে, যাক ফুলৰ কাৰণে সুপৰিচিত কৰি তোলে।

গোন্ধ থকা ফুলৰ নাম

গুটিমালি, খৰিকাজাই, তগৰ, শেৱালি, নার্জী, গোলাপ, কেতেকী, হাচনাহান, চম্পা, নাগেশ্বৰ, বকুল, পাৰিজাত কামিনী কাঞ্চন ইত্যাদি।

তলত কিছুমান জনাজাত ফুলবিলাকৰ উদাহৰণ দিয়া হ’ল:

গোলাপ: গোলাপ ফুলৰ মোহনীয় গোন্ধৰ বাবে বিখ্যাত। বিভিন্ন গোলাপৰ জাতৰ সুগন্ধিৰ মাত্ৰা বেলেগ বেলেগ, কিছুমানৰ সুগন্ধি আনতকৈ অধিক প্ৰবল। ডামাস্ক গোলাপ আৰু ইংৰাজী গোলাপ মনোমোহা সুগন্ধিৰ বাবে সুপৰিচিত।

জেচমিন (Jasminum): জেচমিন ফুলৰ পৰা বিশেষকৈ সন্ধিয়া সময়ত মিঠা, মাদক সুগন্ধি নিৰ্গত হয়। আৰবীয় জেচমিন (Jasminum sambac) আৰু সাধাৰণ জেচমিন (Jasminum officinale) দুটা জনপ্ৰিয় প্ৰজাতি যিবোৰৰ সুগন্ধিৰ বাবে প্ৰশংসা কৰা হয়।

লেভেণ্ডাৰ (Lavandula): লেভেণ্ডাৰ ফুলৰ সুগন্ধি শান্ত আৰু শান্ত কৰা। লেভেণ্ডাৰৰ সুগন্ধি প্ৰায়ে সুগন্ধি, চাবোন, আৱশ্যকীয় তেল আদিত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইংৰাজী লেভেণ্ডাৰ (Lavandula angustifolia) আৰু ফৰাচী লেভেণ্ডাৰ (Lavandula stoechas) সুগন্ধিৰ বাবে সুপৰিচিত।

গাৰ্ডেনিয়া (Gardenia jasminoides): গাৰ্ডেনিয়া ফুলৰ এটা সুন্দৰ, গধুৰ গোন্ধ থাকে যিটোক প্ৰায়ে বিদেশী আৰু গ্রীষ্মমণ্ডলীয় বুলি বৰ্ণনা কৰা হয়। ইহঁতৰ সুগন্ধি তীব্ৰ আৰু সুগন্ধি আৰু ফুলৰ ব্যৱস্থাৰ বাবে অতি বিচৰা হয়।

লিলি অৱ দ্য ভেলী (Convallaria majalis): এই সুক্ষ্ম, ঘণ্টা আকৃতিৰ ফুলবোৰে মিঠা আৰু সুক্ষ্ম সুগন্ধি নিৰ্গত কৰে। উপত্যকাৰ শেৱালিৰ গোন্ধটো প্ৰায়ে বসন্তৰ লগত জড়িত আৰু ইয়াক অতিশয় লালন-পালন কৰা হয়।

হানিছাকল (Lonicera): মধুৰ ফুলৰ পৰা মিঠা আৰু অমৃতৰ দৰে সুগন্ধি উৎপন্ন হয়। বিশেষকৈ সন্ধিয়া ইহঁতৰ গোন্ধ প্ৰবল হয়, মহৰ দৰে পৰগাছাক আকৰ্ষণ কৰে।

লিলাক (চিৰিংগা): লিলাক ফুলৰ সুকীয়া আৰু সতেজ গোন্ধ থাকে। ইহঁতৰ সুগন্ধি প্ৰায়ে ফুলৰ, মিঠা আৰু অলপ টেঙা বুলি বৰ্ণনা কৰা হয়।

এইবোৰ মাত্ৰ কেইটামান উদাহৰণ, আৰু উদ্ভিদ বিজ্ঞানৰ জগতখনত অন্বেষণ কৰিবলৈ আৰু বহুতো মোহনীয় সুগন্ধিযুক্ত ফুল আছে।

Leave a Comment