কিতাপ পঢ়াৰ অভ্যাস

কিতাপ পঢ়াৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলাটো এক পুৰস্কাৰজনক আৰু সমৃদ্ধিশালী প্ৰচেষ্টা হ’ব পাৰে। নিয়মীয়া পঢ়াৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলা আৰু বজাই ৰখাত সহায়ক হোৱা কিছুমান টিপছ ইয়াত দিয়া হ’ল।

সাধনযোগ্য পঢ়াৰ লক্ষ্যৰ পৰা আৰম্ভ কৰক। প্ৰতিদিনে নিৰ্দিষ্ট সংখ্যক পৃষ্ঠা বা অধ্যায় হওক বা পঢ়াৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট সময় নিয়োজিত হওক, বাস্তৱিক লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিলে এই অভ্যাসটো অধিক স্থায়ী হ’ব। পঢ়াৰ বাবে এটা আৰামদায়ক আৰু আমন্ত্ৰণমূলক স্থান নিৰ্ধাৰণ কৰক। ই আপোনাৰ ঘৰৰ এটা আৰামদায়ক চুক, প্ৰিয় চকী, আনকি স্থানীয় পুথিভঁৰালও হ’ব পাৰে। এটা নিৰ্দিষ্ট পঢ়াৰ স্থান থাকিলে আপোনাৰ মগজুক সংকেত দিয়াত সহায় কৰে যে কিতাপ এখনত মনোনিৱেশ কৰাৰ সময় আহি পৰিছে। আপোনাৰ দৈনন্দিন সময়সূচীত পঢ়া অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। পঢ়াৰ বাবে প্ৰতিদিনে এটা নিৰ্দিষ্ট সময় নিৰ্ধাৰণ কৰক, সেয়া ৰাতিপুৱা হওক, দুপৰীয়াৰ আহাৰ গ্ৰহণৰ সময়ত হওক বা শুই উঠাৰ আগতে হওক। এটা অভ্যাস গঢ়ি তোলাৰ মূল চাবিকাঠি হ’ল সামঞ্জস্যতা। যদি আপুনি এজন উৎসুক পাঠক নহয়, তেন্তে প্ৰথমতে দীঘলীয়া বা জটিল কিতাপেৰে নিজকে আপ্লুত নকৰিব। চুটি কিতাপ বা গল্পৰ পৰা আৰম্ভ কৰক, আৰু আপোনাৰ পঢ়াৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি পোৱাৰ লগে লগে ক্ৰমান্বয়ে অধিক প্ৰত্যাহ্বানমূলক সামগ্ৰীলৈ আগবাঢ়ক। পঢ়ি থকাৰ সময়ত বিক্ষিপ্ততা কম কৰক। ইলেক্ট্ৰনিক ডিভাইচসমূহ বন্ধ কৰক, এটা নিস্তব্ধ পৰিৱেশ বিচাৰি উলিয়াওক, আৰু মনোনিৱেশ কৰা পঢ়াৰ বাবে এক অনুকূল পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰক। বুক ক্লাব বা পঢ়া গোটত যোগদান কৰাৰ কথা চিন্তা কৰক। আনৰ সৈতে আলোচনাত লিপ্ত হ’লে আপোনাৰ পঢ়াৰ অভিজ্ঞতা বৃদ্ধি পাব পাৰে, জবাবদিহিতা প্ৰদান কৰিব পাৰে আৰু আপুনি হয়তো নিজাববীয়াকৈ আৱিষ্কাৰ নকৰা কিতাপৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিব পাৰে। আপুনি কি বেছি ভাল পায় সেইটো আৱিষ্কাৰ কৰিবলৈ বিভিন্ন ধাৰাৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰক। কল্পকাহিনী হওক, অকল্পনীয়, ৰহস্য, কল্পবিজ্ঞান বা কবিতা হওক, বিভিন্ন ধৰণৰ ধাৰা অন্বেষণ কৰিলে আপোনাৰ পঢ়াৰ অভিজ্ঞতা সতেজ আৰু উপভোগ্য কৰি ৰাখিব পাৰি। য’তেই যাওক তাতেই কিতাপ এখন লগত লৈ আহিব। এইদৰে আপুনি যিকোনো আজৰি মুহূৰ্তৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, যেনে শাৰীত ৰৈ থকা, অহা-যোৱা কৰা বা বিৰতিৰ সময়ত, কিছু পঢ়াৰ সময়ত লুকাই চুৰকৈ সোমাবলৈ। মজা আৰু প্ৰেৰণাদায়ক উপাদান যোগ কৰিবলৈ পঢ়াৰ প্ৰত্যাহ্বানত অংশগ্ৰহণ কৰক। বহুতো অনলাইন প্লেটফৰ্মে আপোনাৰ পঢ়া নিৰ্বাচন বৈচিত্ৰ্যময় কৰাত সহায় কৰিবলৈ প্ৰমপ্ট বা নিৰ্দিষ্ট লক্ষ্যৰ সৈতে পঢ়াৰ প্ৰত্যাহ্বান আগবঢ়ায়। সৰু সৰু পুৰস্কাৰেৰে আপোনাৰ পঢ়াৰ কৃতিত্ব উদযাপন কৰক। প্ৰিয় জলপান খাই নিজকে আদৰণি জনোৱাই হওক বা জিৰণি ল’বলৈ এটা মুহূৰ্ত উলিওৱাই হওক, ইতিবাচক অভিজ্ঞতাক পঢ়াৰ সৈতে জড়িত কৰি ৰখাটোৱে অভ্যাসটোক শক্তিশালী কৰে। জীৱনত পঢ়াৰ গুৰুত্ব স্বীকাৰ কৰক। ই আপোনাৰ জ্ঞান, মংগল আৰু ব্যক্তিগত বৃদ্ধিত যোগ কৰা মূল্যক চিনি পাওক। পঢ়াক অগ্ৰাধিকাৰ দিলে ই আপোনাৰ ৰুটিনৰ এক সামঞ্জস্যপূৰ্ণ অংশ হোৱাটো নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰিব। আপোনাৰ অগ্ৰগতি অনুসৰণ কৰিবলৈ, আপুনি পঢ়া কিতাপৰ বিষয়ে চিন্তা লিখিবলৈ আৰু নতুন পঢ়াৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ এটা পঢ়া জাৰ্নেল ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰক। আপোনাৰ পঢ়া যাত্ৰাৰ ওপৰত চিন্তা কৰাটো প্ৰেৰণাদায়ক আৰু পূৰ্ণতাদায়ক হ’ব পাৰে।

মনত ৰাখিব, পঢ়াৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলাটো ক্ৰমান্বয়ে এক প্ৰক্ৰিয়া। নিজৰ ওপৰত ধৈৰ্য্য ধৰিব, কৌতুহলী হৈ থাকক, আৰু এখন ভাল কিতাপৰ পৃষ্ঠাৰ জৰিয়তে নতুন পৃথিৱী আৰু ধাৰণা অন্বেষণৰ যাত্ৰা উপভোগ কৰক।

Leave a Comment