Holi essay in assamese 200 words

“হোলী: ৰং আৰু আনন্দৰ উৎসৱ”

ৰঙৰ উৎসৱ হোলী প্ৰধানকৈ ভাৰত আৰু নেপালত পালন কৰা এক উচ্ছল উদযাপন। ইয়াত বসন্তৰ আগমনৰ উপলক্ষে হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীৰ বিভিন্ন কিংবদন্তিক স্মৰণ কৰা হয়। এই উৎসৱ সাধাৰণতে মাৰ্চ মাহত পৰে আৰু সকলো বয়সৰ লোকৰ বাবে ই এক অতি আনন্দ আৰু আনন্দৰ সময়।

হোলীৰ অন্যতম উল্লেখযোগ্য দিশ হ’ল ৰঙীন গুড়ি আৰু পানী চঞ্চলভাৱে নিক্ষেপ কৰা। এই দিনটোত মানুহে ৰাস্তা আৰু মুকলি ঠাইত গোট খায়, “গুলাল” নামৰ স্পন্দনশীল ৰঙৰ গুড়ি আৰু পানীৰ বন্দুকৰে সজ্জিত হৈ ইজনে সিজনক ৰঙা, হালধীয়া, সেউজীয়া আৰু নীলা ৰঙৰ ৰং ছিটিকি পৰে। বন্ধু-বান্ধৱ আৰু পৰিয়ালে একত্ৰিত হৈ উৎসৱত আনন্দ লোৱাৰ লগে লগে পৰিৱেশটো হাঁহি, সংগীত, নৃত্যৰে ভৰি পৰে।

হোলীৰ সাংস্কৃতিক আৰু সামাজিক তাৎপৰ্যও আছে। ই প্ৰহ্লাদ আৰু হিৰণ্যকশিপুৰ কিংবদন্তিত চিত্ৰিত কৰা ধৰণে বেয়াৰ ওপৰত ভালৰ জয়ৰ প্ৰতীক আৰু ৰাধা আৰু কৃষ্ণৰ ঐশ্বৰিক প্ৰেমক উদযাপন কৰে। ধৰ্মীয় অৰ্থবোধৰ বাহিৰেও হোলীয়ে মানুহৰ মাজত ঐক্য আৰু সতীৰ্থতাক লালন-পালন কৰে, সামাজিক বাধাসমূহ ভাঙি সমন্বয়ৰ প্ৰসাৰ ঘটায়।

শেহতীয়া বছৰবোৰত হোলীত ব্যৱহৃত কৃত্ৰিম ৰঙৰ পৰিবেশৰ প্ৰভাৱৰ প্ৰতি সজাগতা বাঢ়িছে। ফলস্বৰূপে ফুল আৰু বনৌষধিৰ পৰা তৈয়াৰী প্ৰাকৃতিক আৰু পৰিৱেশ অনুকূল ৰং ব্যৱহাৰ কৰাৰ দিশত পৰিৱৰ্তন ঘটিছে, যাৰ ফলত বহনক্ষমতা আৰু পৰিৱেশ সচেতনতাক প্ৰসাৰিত হৈছে।

মূলতঃ হোলী কেৱল ৰঙৰ উৎসৱ নহয় বৰঞ্চ জীৱন, প্ৰেম, আৰু একেলগে থকাৰ উদযাপন। ই সম্প্ৰদায়সমূহক আনন্দ আৰু সুখৰ মনোভাৱেৰে একত্ৰিত কৰে, বন্ধন পুনৰ দৃঢ় কৰে আৰু ইতিবাচকতা বিয়পায়। ৰঙীন গুড়িবোৰ উৰি যোৱাৰ লগে লগে হাঁহিয়ে বতাহ ভৰাই তোলাৰ লগে লগে হোলীয়ে আমাক জীৱনৰ স্পন্দনশীলতাক লালন-পালন কৰিবলৈ আৰু বৈচিত্ৰ্যৰ সৌন্দৰ্য্যক আকোৱালি ল’বলৈ সোঁৱৰাই দিয়ে।

Leave a Comment