Holi essay in assamese

“হোলী: ৰঙৰ উৎসৱ”

ৰঙৰ উৎসৱ বুলিও জনাজাত হোলী ভাৰতৰ অন্যতম জীপাল আৰু আনন্দময় উদযাপন। প্ৰধানকৈ ভাৰত আৰু নেপালত পালন কৰা হিন্দু উৎসৱ, কিন্তু ইয়াৰ জনপ্ৰিয়তা বিশ্বৰ আন বহু ঠাইত বিয়পি পৰিছে। এই সজীৱ উৎসৱটো সাধাৰণতে বসন্ত কালত পৰে, সাধাৰণতে মাৰ্চ মাহত।

হোলীৰ তাৎপৰ্য নিহিত হৈ আছে ইয়াৰ সাংস্কৃতিক, ধৰ্মীয়, সামাজিক দিশত। ঐতিহাসিকভাৱে হোলীত হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীৰ বিভিন্ন কিংবদন্তি আৰু মিথক স্মৰণ কৰা হয়। হোলীৰ লগত জড়িত অন্যতম বিখ্যাত কাহিনী হ’ল প্ৰহ্লাদ আৰু হিৰণ্যকশিপুৰ আখ্যান, যিটোৱে অশুভৰ ওপৰত ভালৰ জয়ৰ প্ৰতীক। আন এক কাহিনী ৰাধা আৰু কৃষ্ণৰ চিৰন্তন প্ৰেমৰ আশে-পাশে ঘূৰি আছে, য’ত তেওঁলোকৰ ঐশ্বৰিক প্ৰেমৰ স্মৃতি হিচাপে এই উৎসৱ পালন কৰা হয়।

অতি উৎসাহ আৰু উদ্যমেৰে উদযাপন কৰা হয় এই উৎসৱ। উৎসৱৰ আৰম্ভণি হয় হোলিকা দাহনৰ পৰা, য’ত অগ্নি জ্বলোৱা হয় যাতে ভালৰ বেয়াৰ ওপৰত জয়ৰ প্ৰতীক হয়। অগ্নিকুণ্ডৰ আশে-পাশে মানুহ গোট খায়, গান গায়, নাচে, সমৃদ্ধি আৰু সুখৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰে। পিছদিনা ৰংৱালি হোলী হিচাপে উদযাপন কৰা হয়, য’ত মানুহে ৰং, পানী, আৰু “গুলাল” নামেৰে জনাজাত বিভিন্ন ৰঙৰ গুড়িৰে খেলে।

হোলীত সামাজিক বাধা ভাঙি যায়, আৰু মানুহে একত্ৰিত হৈ আনন্দ আৰু সুখেৰে উদযাপন কৰে। বয়স, লিংগ, জাতি, সামাজিক মৰ্যাদা পাহৰি যোৱা দিন, সকলোৱে উল্লাসত যোগদান কৰে। মানুহে ইজনে সিজনক ৰং লেপি, মিঠাই আৰু শুভেচ্ছা আদান-প্ৰদান, পৰম্পৰাগত হোলী গীতৰ তালত নাচি।

উৎসৱটো কেৱল ৰঙৰ সৈতে খেলা-ধূলা কৰা নহয়; ইয়াৰ উপৰিও মানুহৰ মাজত বন্ধন শক্তিশালী কৰা আৰু ঐক্য গঢ়ি তোলা। পৰিয়াল আৰু বন্ধু-বান্ধৱীয়ে একত্ৰিত হৈ উদযাপন কৰে, অতীতৰ অভিযোগ ক্ষমা কৰে আৰু নতুনকৈ আৰম্ভ কৰে। ক্ষমা, প্ৰেম আৰু সম্পৰ্ক নবীকৰণৰ সময়।

ভাৰত আৰু নেপালৰ সীমাৰ বাহিৰতো হোলিয়ে জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰিছে, বিভিন্ন সংস্কৃতি আৰু পটভূমিৰ লোকে এই উদযাপনত যোগদান কৰিছে। বিশ্বৰ বহু ঠাইত হোলী অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয়, য’ত বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ লোকে একত্ৰিত হৈ উৎসৱৰ আনন্দ আৰু উচ্ছলতা অনুভৱ কৰে।

কিন্তু শেহতীয়া বছৰবোৰত কৃত্ৰিম ৰঙত থকা ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ বাবে হোলীৰ পৰিৱেশ প্ৰভাৱক লৈ উদ্বেগ বাঢ়িছে। এই সমস্যাটোৰ সমাধানৰ বাবে ফুল, বনৌষধি, শাক-পাচলিৰ পৰা তৈয়াৰী প্ৰাকৃতিক আৰু পৰিৱেশ-বন্ধুত্বপূৰ্ণ ৰং ব্যৱহাৰ কৰাৰ প্ৰতি আগ্ৰহ পুনৰ উত্থাপন হৈছে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে হোলী কেৱল উৎসৱ নহয়; ই জীৱন, প্ৰেম আৰু ঐক্যৰ উদযাপন। ই ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক সীমা অতিক্ৰম কৰি মানুহক আনন্দ আৰু সতীৰ্থতাৰ মনোভাৱেৰে একত্ৰিত কৰে। হোলীৰ ৰঙত নিজকে বিসৰ্জন দিয়াৰ লগে লগে বন্ধুত্বৰ বান্ধোনক লালন-পালন কৰি য’তেই যাওঁ তাতেই প্ৰেম আৰু সুখ বিয়পাই দিবলৈও মনত ৰাখোঁ।

Leave a Comment