বায়ু কেনেকৈ প্ৰদূষিত হয়

বায়ুমণ্ডললৈ বিভিন্ন ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ আৰু প্ৰদূষক নিৰ্গত হোৱাৰ ফলত বায়ু প্ৰদূষিত হয়। এই প্ৰদূষকবোৰ প্ৰাকৃতিক উৎস আৰু মানুহৰ কাৰ্য্যকলাপ দুয়োটাৰে পৰা আহিব পাৰে। বায়ু প্ৰদূষিত হোৱাৰ কিছুমান মূল উপায় ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

জীৱাশ্ম ইন্ধন দহনঃ শক্তি উৎপাদনৰ বাবে জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলোৱাটো বায়ু প্ৰদূষণৰ এক প্ৰধান অৰিহণা। বিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ, উদ্যোগিক সুবিধা আৰু বাহনসমূহে কয়লা, তেল আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ জ্বলাই কাৰ্বন ডাই অক্সাইড (CO2), নাইট্ৰজেন অক্সাইড (NOx), চালফাৰ ডাই অক্সাইড (SO2), কণা পদাৰ্থ (PM), আৰু অস্বাভাৱিক জৈৱ যৌগ ( VOCs) বতাহত সোমাই দিয়ে।

বাহনৰ নিৰ্গমন: বিশেষকৈ গাড়ী, ট্ৰাক, বাছৰ পৰা পৰিবহণ ব্যৱস্থা বায়ু প্ৰদূষণৰ এক উল্লেখযোগ্য উৎস। বাহনৰ ইঞ্জিনত গেছলিন আৰু ডিজেল ইন্ধন দহনৰ ফলত কাৰ্বন মনোক্সাইড (CO), নাইট্ৰজেন অক্সাইড (NOx), কণাযুক্ত পদাৰ্থ (PM), আৰু হাইড্ৰ’কাৰ্বন (HC) আদি প্ৰদূষক পদাৰ্থ নিৰ্গত হয়, যাৰ ফলত চহৰ অঞ্চলত ধোঁৱা আৰু বায়ুৰ মানদণ্ড বেয়া হোৱাত অৰিহণা যোগায়।

ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন: উদ্যোগসমূহে উৎপাদন প্ৰক্ৰিয়া আৰু কাৰ্য্যকলাপৰ সময়ত বতাহত বহুতো প্ৰদূষক নিৰ্গত কৰে। এই প্ৰদূষকসমূহৰ ভিতৰত চালফাৰ ডাই অক্সাইড (SO2), নাইট্ৰজেন অক্সাইড (NOx), কণাযুক্ত পদাৰ্থ (PM), VOC, আৰু বিপজ্জনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ আদি অন্তৰ্ভুক্ত। কিছুমান বিশেষ উদ্যোগ যেনে তীখা আৰু চিমেণ্ট উৎপাদনে বায়ু প্ৰদূষণৰ ক্ষেত্ৰত বিশেষভাৱে উল্লেখযোগ্য অৰিহণা যোগায়।

কৃষি কাৰ্য্য: কৃষি পদ্ধতিয়েও বায়ু প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগায়। সাৰ আৰু কীটনাশক ব্যৱহাৰৰ ফলত এমোনিয়া আৰু অন্যান্য নাইট্ৰজেন যৌগ বতাহত নিৰ্গত হয়, যাৰ ফলত নাইট্ৰজেন অক্সাইড (NOx) নিৰ্গমন আৰু কণা পদাৰ্থ (PM) গঠনত অৰিহণা যোগায়। পশুপালনৰ দ্বাৰা মিথেন (CH4) আৰু অন্যান্য সেউজ গৃহ গেছও নিৰ্গত হ’ব পাৰে।

আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনাঃ আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা অনুচিত, যেনে আৱৰ্জনা মুকলিকৈ জ্বলোৱা বা লেণ্ডফিলত আৱৰ্জনা অপৰ্যাপ্তভাৱে পেলোৱাৰ ফলত বতাহত ক্ষতিকাৰক প্ৰদূষক নিৰ্গত হয়। আৱৰ্জনা জ্বলোৱাৰ ফলত বিষাক্ত গেছ আৰু কণা পদাৰ্থ নিৰ্গত হয়, যাৰ ফলত স্বাস্থ্য আৰু পৰিৱেশৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

বনাঞ্চল ধ্বংস আৰু জৈৱবস্তু জ্বলোৱা: কৃষি, কাঠ কটা আৰু অন্যান্য কামৰ বাবে বনাঞ্চল পৰিষ্কাৰ কৰিলে বতাহত বৃহৎ পৰিমাণৰ কাৰ্বন ডাই অক্সাইড (CO2) নিৰ্গত হয়। ইয়াৰ উপৰিও জৈৱবস্তু জ্বলোৱা, যেনে বন্য অগ্নিকাণ্ড আৰু শস্যৰ অৱশিষ্ট ইচ্ছাকৃতভাৱে জ্বলোৱাৰ ফলত কণা পদাৰ্থ (PM) আৰু অন্যান্য প্ৰদূষক মুক্ত হয়।

ঔদ্যোগিক আৰু ৰাসায়নিক প্ৰক্ৰিয়াঃ বিভিন্ন ঔদ্যোগিক আৰু ৰাসায়নিক প্ৰক্ৰিয়াই বায়ুত প্ৰদূষক নিৰ্গত কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত শোধনাগাৰ, ৰাসায়নিক উদ্যোগ, আৰু উৎপাদন কেন্দ্ৰৰ পৰা নিৰ্গত হোৱা নিৰ্গমন অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত আকস্মিকভাৱে মুক্ত হোৱা বা লিক হোৱাৰ ফলত বায়ু প্ৰদূষণৰ ভয়াৱহ পৰিঘটনাও হ’ব পাৰে।

ঘৰৰ ভিতৰৰ বায়ু প্ৰদূষণ: ঘৰৰ ভিতৰৰ বায়ু প্ৰদূষণৰ উৎস যেনে কঠিন ইন্ধনেৰে ৰন্ধা-বঢ়া কৰা, ধঁপাত খোৱা, কিছুমান চাফাই সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা, আৰু বেয়াকৈ বায়ু চলাচল কৰা গৰম কৰা সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰা আদিয়ে ঘৰৰ ভিতৰৰ বায়ু প্ৰদূষণৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। বিশেষকৈ বায়ু চলাচল কম হোৱা ঠাইত এই প্ৰদূষণ মানুহৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে।

বায়ু প্ৰদূষণৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ স্বচ্ছ প্ৰযুক্তি গ্ৰহণ কৰা, শক্তিৰ দক্ষতা বৃদ্ধি কৰা, নিৰ্গমনৰ কঠোৰ মানদণ্ড ৰূপায়ণ কৰা, নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ উৎসক প্ৰসাৰ কৰা, বিভিন্ন খণ্ডত বহনক্ষম পদ্ধতিক উৎসাহিত কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। চৰকাৰী নিয়ম, জনসচেতনতা, আৰু ব্যক্তিগত কাৰ্য্যই বায়ু প্ৰদূষণ হ্ৰাস আৰু বায়ুৰ গুণাগুণ উন্নত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

Leave a Comment