ভাৰতৰ স্বাধীনতা দিৱস ৰচনা

প্ৰতি বছৰে ১৫ আগষ্টত পালন কৰা স্বাধীনতা দিৱসৰ ভাৰতৰ ইতিহাসত অপৰিসীম তাৎপৰ্য আছে। মহাত্মা গান্ধী, জৱাহৰলাল নেহৰু আদিৰ দৰে মহান নেতাৰ নেতৃত্বত বছৰ বছৰ ধৰি সংগ্ৰাম, ত্যাগ, অহিংস প্ৰতিৰোধৰ অন্তত ভাৰতে ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰা দিনটো।

১৯৪৭ চনৰ এই গুৰুত্বপূৰ্ণ দিনটোত ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৱে দিল্লীৰ লালকিল্লাত ত্ৰিৰংগ ভাৰতীয় পতাকা উত্তোলন কৰি দুটা শতিকাৰো অধিক সময়ৰ ব্ৰিটিছ আধিপত্যৰ অন্ত পৰাৰ সংকেত দিয়ে। এই অনুষ্ঠানত ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে নিস্বাৰ্থভাৱে যুঁজ দিয়া স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ এক দীঘলীয়া আৰু কষ্টকৰ যাত্ৰাৰ শিখৰত উপনীত হয়।

স্বাধীনতা দিৱস কেৱল বন্ধৰ দিন নহয়; জাতিটোৰ স্বাধীনতা নিশ্চিত কৰিবলৈ হেৰুৱা অগণন জীৱন আৰু কষ্টৰ চিন্তা, স্মৃতি আৰু উদযাপনৰ দিন। ই ভাৰতীয় জনসাধাৰণৰ ঐক্য, দৃঢ়তা, আৰু অদম্য মনোভাৱৰ শক্তিৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে।

সমগ্ৰ দেশতে এই দিৱসটো অতি উদ্যমেৰে উদযাপন কৰা হয়। ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰে, আৰু দিল্লীৰ লালকিল্লাত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে পতাকা উত্তোলন কৰে। এই অনুষ্ঠানত দেশপ্ৰেমমূলক গীত, সাংস্কৃতিক পৰিবেশন, দেশৰ বৈচিত্ৰময় ঐতিহ্য প্ৰদৰ্শন কৰা পেৰেড আদি অনুষ্ঠিত কৰা হয়। ত্ৰিৰংগ পতাকা উত্তোলন, জাতীয় সংগীত গোৱা, সশস্ত্ৰ বাহিনীক প্ৰণাম কৰা আদিয়ে নাগৰিকৰ মাজত গৌৰৱ আৰু দেশপ্ৰেমৰ ভাৱ জগাই তোলে।

বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, বিভিন্ন অনুষ্ঠান-প্ৰতিষ্ঠানসমূহে দেশৰ স্বাধীনতাক সন্মান জনাই বিশেষ কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰে। কেশৰ, বগা, সেউজীয়া আদি জাতীয় ৰঙৰ সাজ-পোছাক পৰিধান কৰি স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলে দিয়া ত্যাগক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱা বিভিন্ন কামত লিপ্ত হয়। আতচবাজীয়ে আকাশখন আলোকিত কৰি আনন্দ আৰু উদযাপনৰ এক দৰ্শনীয় প্ৰদৰ্শন যোগ কৰে।

স্বাধীনতা দিৱসেও চৰকাৰে জাতিটোক সম্বোধন কৰাৰ লগতে লাভ কৰা অগ্ৰগতিৰ ওপৰত আলোকপাত কৰাৰ লগতে ভৱিষ্যতৰ লক্ষ্যৰ ৰূপৰেখা দাঙি ধৰাৰ এক অনুষ্ঠান হিচাপে কাম কৰে। ভাৰতীয় জাতিৰ ভেটি গঠন কৰা গণতন্ত্ৰ, ধৰ্মনিৰপেক্ষতা, সমতাৰ আদৰ্শৰ প্ৰতি নাগৰিকে নিজৰ দায়বদ্ধতা নবীকৰণ কৰাৰ এক সুযোগ।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে স্বাধীনতা দিৱস ভাৰতীয়ৰ বাবে গৌৰৱ, ঐক্য, চিন্তাৰ দিন। ই আমাক আমাৰ সামূহিক ইতিহাস, সহ্য কৰা সংগ্ৰাম আৰু আমি লালন-পালন কৰা স্বাধীনতাৰ কথা মনত পেলাই দিয়ে। অতীতক সন্মান জনোৱা, বৰ্তমানক উদযাপন কৰা, জাতিটোৰ উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ দিশত কাম কৰাৰ সময়।

Leave a Comment