স্বাধীনতা দিৱসৰ ভাষণ

মোৰ সকলো শ্ৰদ্ধাৰ শিক্ষক, অভিভাৱক, প্ৰিয় বন্ধু-বান্ধৱীলৈ সুপ্ৰভাত,

আজি আমি ইয়াত একত্ৰিত হৈ আমাৰ মহান জাতিটোৰ ইতিহাসৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠান – ভাৰতৰ স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ। আজিৰ দিনটোতে অৰ্থাৎ ৭৭ বছৰৰ আগৰ দিনটোতে আমাৰ দেশখনে সাৰ্বভৌম আৰু মুক্ত জাতি হিচাপে গৌৰৱেৰে থিয় হ’বলৈ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ শিকলিৰ পৰা ওলাই আহিছিল। ই এনেকুৱা এটা দিন যিয়ে আমাৰ হৃদয়ক গৌৰৱ, কৃতজ্ঞতা আৰু নৱীকৃত উদ্দেশ্যবোধেৰে ভৰাই তোলে।

স্বাধীনতাৰ যাত্ৰা সহজ নাছিল। মুক্ত ভাৰতৰ সপোনত বিশ্বাসী অগণন পুৰুষ-মহিলাৰ ঘাম, চকুলো, ত্যাগৰ দ্বাৰা পকী কৰা হৈছিল। মহাত্মা গান্ধী, জৱাহৰলাল নেহৰু, চৰ্দাৰ পেটেল, আদি বহু নেতাই অহিংস প্ৰতিৰোধৰ আন্দোলনৰ নেতৃত্ব দিছিল, আমাৰ জনসাধাৰণক স্বাধীনতাৰ অদম্য দৃঢ়তাত একত্ৰিত কৰিছিল।

যিসকলে নিজৰ প্ৰাণ দিছিল, যিসকলে কষ্ট সহ্য কৰিছিল আৰু যিসকলে অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে অদম্যভাৱে যুঁজিছিল, তেওঁলোকৰ প্ৰতি আমি কৃতজ্ঞতাৰ ঋণী। তেওঁলোকৰ উত্তৰাধিকাৰক আমি আজি সন্মান জনাইছো, যিহেতু আমি চিনাকি আৰু লালন-পালন কৰা ভাৰতৰ পথ প্ৰশস্ত কৰা দৈত্যৰ কান্ধত থিয় দিছো।

স্বাধীনতা দিৱস কেৱল উদযাপনৰ দিন নহয়; ই এক চিন্তাৰ দিন। আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলে কৰা ত্যাগৰ কথা মনত পেলোৱাৰ দিন আৰু তেওঁলোকে যুঁজ দিয়া মূল্যবোধক ৰক্ষা কৰাৰ বাবে আমি কঢ়িয়াই অনা দায়িত্বক স্বীকাৰ কৰাৰ দিন। গণতন্ত্ৰ, সমতা, ন্যায়ৰ নীতিৰ প্ৰতি আমাৰ দায়বদ্ধতাক পুনৰ দৃঢ় কৰাৰ দিন।

আমি আমাৰ ত্ৰিৰংগ পতাকাখন ওখকৈ উত্তোলন কৰি থাকোঁতে আমাৰ জাতিৰ বৈচিত্ৰময় টেপেষ্ট্ৰীৰ কথা মনত পৰে – বিভিন্ন সংস্কৃতি, ভাষা, ধৰ্মৰ সূতাৰে বোৱা টেপেষ্ট্ৰী। এই বৈচিত্ৰ্যই আমাৰ শক্তি, আমাৰ অনন্য পৰিচয়, আৰু ভাৰতীয় হিচাপে আমাক সকলোকে বান্ধি ৰখা ঐক্যৰ প্ৰমাণ।

এই শুভ দিনটোত আহক আমিও এক মুহূৰ্ত উলিয়াই আমাৰ জাতিৰ সেৱা নিস্বাৰ্থভাৱে অব্যাহত ৰখাসকলৰ প্ৰতি – আমাৰ সশস্ত্ৰ বাহিনী, আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মী, আমাৰ শিক্ষাবিদ, আৰু আমাৰ সমাজৰ উন্নতিৰ বাবে অৰিহণা যোগোৱা আন অগণন লোকসকলৰ প্ৰতিও আমাৰ কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰোঁ।

কিন্তু আমি আমাৰ কৃতিত্বক উদযাপন কৰাৰ সময়তো আমি পাহৰি নাযাওঁ যে প্ৰগতিৰ দিশত যাত্ৰা চলি আছে। পৰিৱেশৰ চিন্তাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি সামাজিক বৈষম্যলৈকে আমি নতুন প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হওঁ। এই মহান ভূমিৰ নাগৰিক হিচাপে আমাৰ কৰ্তব্য যে আমি একেলগে হাত মিলাই এই প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰোঁ। আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলে আমাৰ স্বাধীনতাৰ বাবে যিদৰে যুঁজিছিল, সেইদৰে আগন্তুক প্ৰজন্মৰ উন্নত ভৱিষ্যত নিশ্চিত কৰাটো আমাৰ দায়িত্ব।

গতিকে, আমি সমস্বৰে মাত উঠাই থাকোঁতে আৰু উৰি ফুৰা ত্ৰিৰংগটোৰ ফালে চাই থাকোঁতে আমাৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৰ কথা মনত পেলাওঁ আহক – “বহু বছৰ আগতে আমি ভাগ্যৰ সৈতে ট্ৰিষ্ট কৰিছিলোঁ, আৰু এতিয়া সময় আহি পৰে কেতিয়া।” আমি আমাৰ প্ৰতিজ্ঞা মুক্ত কৰিম।” আহক আমি এখন সমৃদ্ধিশালী, সৰ্বাংগীন, আৰু সুসম ভাৰতৰ দিশত কাম কৰি যাওঁ।

স্বাধীনতা দিৱসৰ শুভেচ্ছা জনালোঁ সহযোগী ভাৰতীয়সকল। জয় হিন্দ!

Leave a Comment