জৱাহৰলাল নেহৰু চমু পৰিচয়

জৱাহৰলাল নেহৰু (১৮৮৯-১৯৬৪) ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ কেন্দ্ৰীয় ব্যক্তি আছিল। ১৯৫০ চনৰ ভিতৰত সংসদীয় গণতন্ত্ৰ, ধৰ্মনিৰপেক্ষতা, বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ প্ৰসাৰ ঘটাই ভাৰতৰ চাপক আধুনিক জাতি হিচাপে শক্তিশালীভাৱে প্ৰভাৱিত কৰা এজন ধৰ্মনিৰপেক্ষ মানৱতাবাদী, সামাজিক গণতন্ত্ৰবাদী আৰু লেখক আছিল। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিষয়ত তেওঁ ভাৰতক শীতল যুদ্ধৰ দুটা ব্লকৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিছিল। এজন সুসন্মানিত লেখক, কাৰাগাৰত লিখা তেওঁৰ গ্ৰন্থ যেনে লেটাৰছ ফ্ৰম এ ফাদাৰ টু হিজ ড’টাৰ (১৯২৯), এণ অটোবায়’গ্ৰাফী (১৯৩৬), দ্য ডিস্কভাৰী অৱ ইণ্ডিয়া (১৯৪৬) আদি গ্ৰন্থসমূহ সমগ্ৰ বিশ্বতে পঢ়া হৈছে।

ভাৰতৰ এলাহাবাদৰ এটা ধনী আৰু বিশিষ্ট পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল নেহৰুৰ। ঘৰতে আৰু ইংলেণ্ডত শিক্ষা গ্ৰহণ কৰি ১৯১২ চনত উকীল হয়।অতি সোনকালেই ৰাজনীতিৰ ফালে মুখ কৰি ভাৰতৰ আগশাৰীৰ ঔপনিৱেশিক বিৰোধী সংগঠন ইণ্ডিয়ান নেচনেল কংগ্ৰেছ (আইএনচি)ত যোগদান কৰে। তেওঁ আই এন চিৰ ৰেংকৰ মাজেৰে দ্ৰুতগতিত উঠি আহি ইয়াৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় আৰু প্ৰভাৱশালী নেতা হৈ পৰে।

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ নেতা মহাত্মা গান্ধীৰ ঘনিষ্ঠ সহযোগী আছিল নেহৰু। অৱশ্যে তেওঁৰ নিজস্ব ৰাজনৈতিক দৰ্শনো আছিল। নেহৰু আছিল সমাজবাদ আৰু ধৰ্মনিৰপেক্ষতাৰ বিশ্বাসী। তেওঁ ধৰ্মীয় আৰু ঔপনিৱেশিক উভয় অত্যাচাৰৰ পৰা মুক্ত আধুনিক আৰু ঔদ্যোগিক ভাৰতৰ সৃষ্টি কৰিব বিচাৰিছিল।

১৯৪৭ চনত ভাৰতে ব্ৰিটেইনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰে। নেহৰুৱে দেশৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে পৰিগণিত হয়। ১৯৬৪ চনত মৃত্যুৰ আগলৈকে তেওঁ এই পদত কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।কাৰ্যকালত নেহৰুৱে ভাৰতৰ ঔপনিৱেশিক ৰাষ্ট্ৰৰ পৰা আধুনিক জাতিলৈ পৰিৱৰ্তনৰ তদাৰক কৰিছিল। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিষয়তো তেওঁ অগ্ৰণী ভূমিকা পালন কৰিছিল, শান্তি আৰু অসংলগ্নতাৰ পোষকতা কৰিছিল।

নেহৰু আছিল জটিল আৰু বিতৰ্কিত ব্যক্তিত্ব। তেওঁৰ আদৰ্শবাদ, গণতন্ত্ৰৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতা, দুখীয়াৰ উত্থানৰ প্ৰতি থকা সমৰ্পণৰ বাবে তেওঁক প্ৰশংসা কৰা হৈছিল। কিন্তু তেওঁৰ স্বৈৰাচাৰী প্ৰৱণতা আৰু ভাৰতৰ কিছুমান অতি জৰুৰী সমস্যা, যেনে দৰিদ্ৰতা আৰু অসমতা আদিৰ সমাধানত ব্যৰ্থ হোৱাৰ বাবেও তেওঁক সমালোচনা কৰা হৈছিল।

ত্ৰুটিৰ মাজতো নেহৰুৱে ভাৰতীয় ইতিহাসৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যক্তিত্ব হৈয়েই আছে। তেওঁ আছিল এজন দূৰদৰ্শী নেতা যিয়ে আধুনিক ভাৰতীয় জাতিক গঢ় দিয়াত সহায় কৰিছিল।

Leave a Comment