মহাত্মা গান্ধী আৰু ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰাম

মহাত্মা গান্ধী আৰু ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰাম

কেইবা দশকজুৰি চলি থকা ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামখন আছিল ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ বিৰুদ্ধে এক অদম্য যুদ্ধ যি ১৯৪৭ চনত ভাৰতৰ স্বাধীনতা লাভৰ শিখৰত উপনীত হয়।এই কীৰ্তিচিহ্ন সংগ্ৰামৰ আগশাৰীৰ আছিল মহাত্মা গান্ধী, যাৰ নেতৃত্ব আৰু দৰ্শনে আন্দোলনত অমলিন চিন ৰাখিছিল।

১৮৬৯ চনৰ ২ অক্টোবৰত গুজৰাটৰ পোৰবন্দৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা মোহনদাস কৰমচান্দ গান্ধীয়ে পৰৱৰ্তী সময়ত মহাত্মা গান্ধী নামেৰে পৰিচিত হৈ এনে এক যাত্ৰাত নামি পৰে যিয়ে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ যুঁজত তেওঁক কেন্দ্ৰীয় ব্যক্তি হিচাপে গঢ়ি তুলিব।

অহিংসা দৰ্শন (অহিংসা): স্বাধীনতা আন্দোলনত গান্ধীৰ আটাইতকৈ সুকীয়া অৱদান আছিল অহিংসাৰ প্ৰতি তেওঁৰ অটল দায়বদ্ধতা। হিংসাই অধিক হিংসাৰ জন্মহে বুলি দৃঢ়তাৰে তেওঁ অহিমছাৰ নীতিত দৃঢ় বিশ্বাস কৰিছিল। পৰিৱৰ্তনৰ পথ হিচাপে অহিংসাক গান্ধীৰ জোৰ দিয়াটো সংগ্ৰামৰ পথ প্ৰদৰ্শক পোহৰ হৈ পৰিল। তেওঁৰ শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিৰোধৰ পদ্ধতি যেনে নাগৰিক অবাধ্যতা, বৰ্জন, উপবাস ব্ৰিটিছৰ অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত শক্তিশালী আহিলা হৈ পৰিছিল।

গণ সংগঠন আৰু নাগৰিক অবাধ্যতা: গান্ধীৰ জনসাধাৰণক সংগঠিত কৰাৰ এক উল্লেখযোগ্য ক্ষমতা আছিল। তেওঁৰ কাৰিজমাটিক নেতৃত্বই সকলো শ্ৰেণীৰ লোকক আকৰ্ষণ কৰিছিল, যাৰ ফলত সংগ্ৰামখন সঁচাকৈয়ে গণ আন্দোলন হৈ পৰিছিল। তেওঁৰ অসহযোগ আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাৰ আহ্বানে ব্ৰিটিছ কৰ্তৃত্বৰ মূলতে আঘাত হানিছিল। ১৯৩০ চনৰ ছল্ট মাৰ্চৰ দৰে আইকনিক মুহূৰ্তত তেওঁ আৰু হাজাৰ হাজাৰ অনুগামীয়ে ব্ৰিটিছ ছল্ট একচেটিয়া অধিকাৰৰ প্ৰতিবাদত আৰব সাগৰলৈ খোজ কাঢ়ি গৈছিল, অহিংস প্ৰতিৰোধৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

সম্প্ৰদায়ৰ মাজত সেতু: ৰাজনৈতিক নেতৃত্বৰ বাহিৰেও গান্ধী আছিল এজন সমাজ সংস্কাৰক যিয়ে ভাৰতীয় সমাজৰ ভিতৰত বিভাজন দূৰ কৰিবলৈ অদম্যভাৱে কাম কৰিছিল। তেওঁ গভীৰভাৱে শিপাই থকা জাতি ব্যৱস্থাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি ধৰ্মীয় সহনশীলতা আৰু সাম্প্ৰদায়িক সম্প্ৰীতিৰ প্ৰসাৰৰ বাবে কাম কৰিছিল। গান্ধীয়ে ঐক্য আৰু সামাজিক ন্যায়ৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটো তেওঁৰ মুক্ত ভাৰতৰ দৃষ্টিভংগীৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ আছিল।

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰভাৱঃ গান্ধীৰ প্ৰভাৱে ৰাষ্ট্ৰীয় সীমা অতিক্ৰম কৰিলে। তেওঁৰ অহিংসাৰ দৰ্শনে বিশ্বজুৰি নাগৰিক অধিকাৰ আন্দোলন আৰু নেতাসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। আমেৰিকাৰ মাৰ্টিন লুথাৰ কিং জুনিয়ৰ আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ নেলছন মেণ্ডেলাৰ দৰে ব্যক্তিয়ে গান্ধীৰ শিক্ষাৰ পৰা প্ৰেৰণা লাভ কৰিছিল। তেওঁ হৈ পৰিছিল শান্তি আৰু অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰোধৰ বিশ্বব্যাপী প্ৰতীক।

ব্যক্তিগত ত্যাগ: ব্যক্তিগত বিপদৰ সন্মুখীন হৈও স্বাধীনতাৰ কামত গান্ধীৰ দায়বদ্ধতা অদম্য আছিল। তেওঁ একাধিকবাৰ কাৰাগাৰত বন্দী হৈ নিজৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণৰ বাবে অনশন কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰে। তেওঁৰ বিখ্যাত উক্তি “আপুনি পৃথিৱীত চাব বিচৰা পৰিৱৰ্তন হ’ব লাগিব”-এ ব্যক্তিগত পৰিৱৰ্তনক সামাজিক পৰিৱৰ্তনৰ অনুঘটক হিচাপে তেওঁৰ বিশ্বাসক প্ৰতিফলিত কৰিছিল।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামত মহাত্মা গান্ধীয়ে কীৰ্তিচিহ্নস্বৰূপ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁৰ অহিংসা, গণ সংগঠন, সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতাই সংগ্ৰামখনক এক শক্তিশালী আন্দোলনলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল। তেওঁৰ নেতৃত্ব আৰু নীতিয়ে বিশ্বজুৰি মানুহক ন্যায়, মানৱ অধিকাৰ আৰু সামাজিক সংস্কাৰৰ অভিযানত অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। মহাত্মা গান্ধী কেৱল ঐতিহাসিক ব্যক্তি নহয় বৰঞ্চ শান্তি, সত্য, ভাৰতীয় জাতিৰ পিতৃৰ প্ৰতীক হৈয়েই আছে। স্বাধীনতা আৰু ন্যায়ৰ সন্ধানত শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিৰোধৰ শক্তিৰ প্ৰমাণ তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ।

Leave a Comment