ভাৰতৰ উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ বনাঞ্চল ধ্বংসৰ প্ৰধান কাৰণ

উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ বনাঞ্চল ধ্বংস প্রাকৃতিক আৰু মানুহৰ প্রৰোচিত উভয় কাৰণকে ধৰি বিভিন্ন কাৰকৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হয়৷ উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ বনাঞ্চল ধ্বংসৰ কিছুমান প্ৰধান কাৰণ ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল-

  • স্থানান্তৰিত খেতি (ঝুম খেতি): স্থানান্তৰিত খেতি হৈছে এক পৰম্পৰাগত কৃষি পদ্ধতি য’ত মাটিৰ উৰ্বৰতা হ্ৰাস নোহোৱালৈকে বনাঞ্চলসমূহ পৰিষ্কাৰ কৰি জ্বলাই কেইবছৰমানৰ বাবে খেতি কৰা হয়। এই চক্ৰটো বিভিন্ন অঞ্চলত পুনৰাবৃত্তি হয়, যাৰ ফলত সময়ৰ লগে লগে বৃহৎ বনাঞ্চলবোৰ আঁতৰাই পেলোৱা হয়। জনসংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে আৰু মাটিৰ অভাৱ হোৱাৰ লগে লগে স্থানান্তৰিত খেতিৰ কম্পাঙ্ক বৃদ্ধি পায়, যাৰ ফলত যথেষ্ট পৰিমাণে বনাঞ্চল ধ্বংস হয়।
  • বাণিজ্যিক কাঠ কটা: আইনী আৰু অবৈধ উভয় ধৰণৰ বাণিজ্যিক কাঠ কটাৰ ফলত অঞ্চলটোৰ বনাঞ্চল ধ্বংস হোৱাত অৰিহণা যোগায়। কাঠ আৰু অন্যান্য বনজ সামগ্ৰীৰ বাবে বৃহৎ পৰিসৰৰ কাঠ কটা কামৰ ফলত বিস্তৃত বনাঞ্চল হেৰুৱাব পাৰে। অনিয়ন্ত্ৰিত আৰু অস্থায়ী কাঠ কটা পদ্ধতিয়ে বাসস্থান ধ্বংস, জৈৱ বৈচিত্ৰ্য হেৰুৱা আৰু বন পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ অৱক্ষয়ৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
  • আন্তঃগাঁথনি উন্নয়ন: পথ, ঘাইপথ, বান্ধ, বিদ্যুৎ প্ৰকল্প, আৰু অন্যান্য আন্তঃগাঁথনি প্ৰকল্প নিৰ্মাণৰ বাবে প্ৰায়ে বৃহৎ বনাঞ্চল পৰিষ্কাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন হয়। এই উন্নয়নসমূহে পূৰ্বতে দুৰ্গম অঞ্চলসমূহ মুকলি কৰি দিয়ে, যাৰ ফলত মানুহৰ কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি পায়, বেদখল আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত বনাঞ্চল ধ্বংস হয়।
  • খনন কাৰ্যকলাপঃ উত্তৰ-পূব ভাৰত খনিজ সম্পদেৰে চহকী, আৰু খনন কাৰ্যকলাপে বিশেষকৈ কয়লা খননে অঞ্চলটোৰ বনাঞ্চলত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছে। খনন কাৰ্য্যত গছ-গছনি আৰু ওপৰৰ মাটি আঁতৰোৱা হয়, যাৰ ফলত বাসস্থান ধ্বংস, মাটি খহনীয়া আৰু পানী প্ৰদূষণ হয়।
  • কৃষি সম্প্ৰসাৰণঃ বিশেষকৈ চাহ, ৰবৰ, তেলপামৰ দৰে নগদ শস্যৰ বাবে কৃষি কাৰ্য্য সম্প্ৰসাৰণে উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ বনাঞ্চল ধ্বংসত অৰিহণা যোগায়। বাগিচাৰ বাবে ঠাই সৃষ্টি কৰিবলৈ বনাঞ্চলসমূহ পৰিষ্কাৰ কৰা হয়, যাৰ ফলত বনাঞ্চলৰ আৱৰণ আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্য হেৰুৱাবলগীয়া হয়।
  • জনসংখ্যা বৃদ্ধি আৰু বেদখল: অঞ্চলটোৰ ক্ৰমবৰ্ধমান জনসংখ্যাই ভূমি সম্পদৰ ওপৰত হেঁচা প্ৰয়োগ কৰে, যাৰ ফলত বনাঞ্চল বেদখল হয়। মানুহে বনাঞ্চলৰ প্ৰান্তত বসতি স্থাপন কৰে, কৃষি, গৃহ নিৰ্মাণ আৰু অন্যান্য মানৱীয় কাম-কাজৰ বাবে মাটি মুকলি কৰে।
  • বনজুইঃ উত্তৰ-পূব ভাৰতত বনাঞ্চল ধ্বংসৰ এক উল্লেখযোগ্য কাৰণ। প্ৰায়ে কৃষিৰ উদ্দেশ্যে বা গাফিলতিৰ বাবে আৰম্ভ হোৱা এই জুই দ্ৰুতগতিত বিয়পিব পাৰে, বৃহৎ বনাঞ্চল ধ্বংস কৰি পৰিৱেশৰ ক্ষতিসাধন কৰিব পাৰে।
  • অবৈধ কাৰ্যকলাপ: কাঠৰ চোৰাংচোৱাগিৰি, চোৰাং চিকাৰ, অনিয়ন্ত্ৰিত চিকাৰ আদি অবৈধ কাৰ্য্যইও বনাঞ্চল ধ্বংসত অৰিহণা যোগায়। এই কাৰ্য্যকলাপে পৰিৱেশ তন্ত্ৰক বিঘ্নিত কৰে, বন্যপ্ৰাণীৰ জনসংখ্যা হ্ৰাস কৰে আৰু বনাঞ্চলসমূহৰ অধিক অৱক্ষয় ঘটায়।

মন কৰিবলগীয়া যে উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ভিতৰত বিভিন্ন ৰাজ্য আৰু অঞ্চলত বনাঞ্চল ধ্বংসৰ কাৰণ আৰু পৰিসৰ ভিন্ন হ’ব পাৰে। বহনক্ষম ভূমি ব্যৱহাৰৰ পদ্ধতি, সম্প্ৰদায়ভিত্তিক সংৰক্ষণ পদক্ষেপ, কঠোৰ আইন প্ৰয়োগ, আৰু বনাঞ্চলৰ মূল্য আৰু ইয়াৰ সংৰক্ষণৰ প্ৰসাৰৰ লক্ষ্যৰে সজাগতা অভিযানৰ জৰিয়তে বনাঞ্চল ধ্বংসৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ প্ৰচেষ্টা চলি আছে।

Leave a Comment