প্রাকৃতিক আৰু মানৱসৃষ্ট শব্দ প্ৰদূষণ | প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশ আৰু মানৱসৃষ্ট শব্দ প্ৰদূষণ

শব্দ প্ৰদূষণ প্ৰাকৃতিক আৰু মানৱসৃষ্ট উভয় উৎসৰ পৰাই হয়। প্ৰাকৃতিক উৎসসমূহৰ ভিতৰত আগ্নেয়গিৰিৰ বিস্ফোৰণ, বজ্ৰপাত ইত্যাদি, মানৱসৃষ্ট উৎসসমূহৰ ভিতৰত গধুৰ যন্ত্ৰপাতি, ৰাজহুৱা সমাৱেশত লাউডস্পীকাৰ, অটোম’বাইল, ফটকা আদিৰ ব্যৱহাৰ আদি। শব্দ প্ৰদূষণৰ প্ৰাকৃতিক আৰু মানৱসৃষ্ট উৎসৰ উদাহৰণ ইয়াত দিয়া হ’ল:

প্ৰাকৃতিক শব্দ প্ৰদূষণ:

  • ধুমুহা: ধুমুহাই জোৰেৰে বজ্ৰপাত কৰে, যিয়ে শব্দ প্ৰদূষণৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু বিশেষকৈ শব্দ সংবেদনশীল ব্যক্তিৰ বাবে অস্বস্তিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
  • জলপ্ৰপাত আৰু ৰেপিড: প্ৰাকৃতিক জল বৈশিষ্ট্যসমূহৰ সৌন্দৰ্য্যৰ বাবে প্ৰায়ে প্ৰশংসা কৰা হয় যদিও ই উচ্চ মাত্ৰাৰ শব্দৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে যিয়ে ওচৰৰ পৰিৱেশত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে।
  • প্ৰাণীৰ শব্দ: চৰাই, পোক-পৰুৱা, স্তন্যপায়ী প্ৰাণীকে ধৰি বন্যপ্ৰাণীবোৰে নিজৰ প্ৰাকৃতিক আচৰণৰ অংশ হিচাপে বিভিন্ন ধৰণৰ শব্দ উৎপন্ন কৰে। এই শব্দবোৰ সাধাৰণতে প্ৰদূষণ বুলি গণ্য কৰা নহয় যদিও কিছুমান বিশেষ ক্ষেত্ৰত বিশেষকৈ চহৰ অঞ্চলত বা যেতিয়া ইহঁতৰ জনসংখ্যা বা আচৰণৰ যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন হয় তেতিয়া ই অত্যধিক আৰু বিঘ্নিতকাৰী হৈ পৰিব পাৰে।

মানৱসৃষ্ট শব্দ প্ৰদূষণ:

পৰিবহন:

  • পথ যাতায়ত: গাড়ী, ট্ৰাক, মটৰ চাইকেল, বাছকে ধৰি পথত থকা বাহনে ইঞ্জিনৰ শব্দ, হৰ্ণ বজোৱা, টায়াৰৰ ঘৰ্ষণ, এক্সজেষ্ট চিষ্টেমৰ বাবে যথেষ্ট শব্দ প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগায়।
    বিমান: বিমানে উৰণ, অৱতৰণ আৰু উৰণৰ সময়ত শব্দ উৎপন্ন কৰে। জেট ইঞ্জিন, বায়ুগতিবিদ্যাৰ শক্তি আৰু বিমানৰ গতিবিধিয়ে বিমানবন্দৰ আৰু উৰণ পথৰ চাৰিওফালে শব্দ প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগায়।
    ৰেল: ৰে’ল ইঞ্জিন, চকা, ব্ৰেকিং চিষ্টেমৰ পৰা শব্দ উৎপন্ন কৰে। এই শব্দই বিশেষকৈ চহৰ অঞ্চল আৰু ৰেলপথৰ কাষত বিঘ্নিত কৰিব পাৰে।

শিল্প আৰু নিৰ্মাণ কাৰ্য্যকলাপ:

  • কাৰখানা আৰু উৎপাদন প্লাণ্ট: ঔদ্যোগিক যন্ত্ৰপাতি, সঁজুলি আৰু প্ৰক্ৰিয়াই উচ্চ মাত্ৰাৰ শব্দৰ সৃষ্টি কৰে। কাৰখানাৰ পৰা হোৱা শব্দ প্ৰদূষণে শ্ৰমিকৰ স্বাস্থ্য আৰু মংগলৰ লগতে ওচৰৰ জনগোষ্ঠীসমূহৰ ওপৰতো ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।
  • নিৰ্মাণ স্থান: গধুৰ যন্ত্ৰপাতি, সঁজুলি আৰু সঁজুলিৰ সৈতে জড়িত নিৰ্মাণ কাৰ্য্যই যথেষ্ট শব্দ প্ৰদূষণৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। নিৰ্মাণ সম্পৰ্কীয় শব্দই ওচৰৰ বাসিন্দাসকলৰ বাবে বিৰক্তি, টোপনিৰ অসুবিধা আৰু জীৱনৰ মানদণ্ড হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

নগৰীয়া কাৰ্য্যকলাপ:

  • বাণিজ্যিক প্ৰতিষ্ঠান: ৰেষ্টুৰেণ্ট, বাৰ, ক্লাব, আৰু শ্বপিং চেণ্টাৰে সংগীত, কথোপকথন আৰু সামাজিক কাৰ্য্যকলাপৰ পৰা শব্দ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ পৰা অত্যধিক শব্দই বিৰক্তিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু চাৰিওফালৰ আৱাসিক অঞ্চলসমূহৰ শান্তি বিঘ্নিত কৰিব পাৰে।
  • ৰাজহুৱা অনুষ্ঠান আৰু সমাৱেশ: কনচাৰ্ট, উৎসৱ আৰু ক্ৰীড়া অনুষ্ঠানে লাইভ পৰিবেশন, পৰিবৰ্ধিত সংগীত আৰু উল্লাসিত ভিৰৰ পৰা তীব্ৰ শব্দৰ সৃষ্টি কৰে। এইবোৰৰ পৰা ওলোৱা শব্দই ওচৰৰ বাসিন্দাসকলৰ বাবে বিৰক্তি, শ্ৰৱণ ক্ষমতাৰ সাময়িক ক্ষতি, আৰু বিঘিনিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

ঘৰুৱা কাম-কাজ:

  • ঘৰুৱা সঁজুলি: সাধাৰণ ঘৰুৱা সঁজুলি যেনে এয়াৰ কণ্ডিচনাৰ, ফ্ৰীজ, ভেকুৱাম ক্লিনাৰ, আৰু ঘৰুৱা মনোৰঞ্জন ব্যৱস্থাই ঘৰৰ ভিতৰৰ শব্দ প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগাব পাৰে। এই শব্দৰ উৎসবোৰৰ দীৰ্ঘদিন সংস্পৰ্শলৈ আহিলে বিৰক্তি আৰু টোপনিৰ অসুবিধা হ’ব পাৰে।

এই উদাহৰণসমূহে প্ৰমাণ কৰে যে প্ৰাকৃতিক আৰু মানৱসৃষ্ট উভয় উৎসই শব্দ প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগাব পাৰে। এই উৎসসমূহৰ পৰা হোৱা শব্দ প্ৰদূষণৰ সৈতে মোকাবিলা আৰু পৰিচালনা কৰাটো এটা সুস্থ আৰু অধিক শান্তিপূৰ্ণ পৰিৱেশ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave a Comment