প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ আৰু অসম

উত্তৰ-পূব ভাৰতত অৱস্থিত অসম ৰাজ্যৰ ভৌগোলিক অৱস্থান, ভূ-প্ৰকৃতি, জলবায়ুৰ অৱস্থাৰ বাবে বিভিন্ন প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। এই অঞ্চলত হিমালয় পৰ্বত, ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ওচৰত থকাৰ লগতে বাৰিষাৰ প্ৰচণ্ড বৰষুণৰ ফলত কেইবাবিধো প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ সৃষ্টি হোৱাত অৰিহণা যোগায়। অসমক প্ৰভাৱিত কৰা কিছুমান প্ৰধান প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হ’ল:

বানপানীঃ ব্রহ্মপুত্র নদী আৰু ইয়াৰ অসংখ্য উপনৈৰ বাবে অসমত বছৰি বাৰিষাৰ বানপানীৰ প্রতি অত্যন্ত প্রভাৱ পৰে৷ জলাশয় অঞ্চলত হোৱা তীব্ৰ বৰষুণ আৰু হিমালয়ৰ বৰফ গলি যোৱাৰ ফলত এই বানপানীৰ সৃষ্টি হয়। বানপানীয়ে ঘৰ-দুৱাৰ, শস্য, আন্তঃগাঁথনি, জীৱিকাৰ ব্যাপক ক্ষতিসাধন কৰি প্ৰতি বছৰে হাজাৰ হাজাৰ লোকক গৃহহীন কৰি তোলে।

ভূমিস্খলনঃ অসমৰ পাহাৰীয়া ভূখণ্ডত ভূমিস্খলনৰ প্ৰৱণতা থাকে, বিশেষকৈ বাৰিষা কালত যেতিয়া প্ৰচণ্ড বৰষুণে মাটিক পৰিপূৰ্ণ কৰি পেলায়। ভূমিস্খলনে পথ বন্ধ কৰি দিব পাৰে, আন্তঃগাঁথনিৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে, আৰু দুৰ্বল অঞ্চলত বাস কৰা সম্প্ৰদায়ৰ বাবে ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

ভূমিকম্পঃ অসমৰ ইতিহাসত কেইবাটাও ভূমিকম্পৰ সন্মুখীন হোৱা ভাৰতবৰ্ষৰ এখন ৰাজ্য। এতিয়ালৈকে ৰেকৰ্ড কৰা আটাইতকৈ শক্তিশালীটো আছিল ১৯৫০ চনৰ ১৫ আগষ্টত, যাৰ মাত্ৰা আছিল ৮.৭ আৰু ইয়াৰ কেন্দ্ৰবিন্দু মিশ্ৰী পাহাৰত। ইয়াৰ ফলত ভূমিস্খলন, বানপানী আৰু ভূ-প্ৰকৃতিৰ ব্যাপক পৰিৱৰ্তন ঘটিছিল।

খহনীয়াঃ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ প্ৰবল সোঁত আৰু স্থানান্তৰিত নদীৰ ফলত ইয়াৰ পাৰত খহনীয়া হয়। এই খহনীয়াৰ ফলত প্ৰায়ে কৃষিভূমি হেৰুৱাই পেলোৱা হয়, সম্প্ৰদায়ৰ স্থানচ্যুতি হয়, আন্তঃগাঁথনিৰ ক্ষতি হয়।

খৰাংঃ বানপানীৰ দৰে সাধাৰণ নহ’লেও বাৰিষাৰ আৰ্হিৰ তাৰতম্যৰ বাবে অসমত খৰাং পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। খৰাঙে কৃষি উৎপাদন, পানীৰ উপলব্ধতা, আৰু জীৱিকাৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

ঘূৰ্ণীবতাহঃ কম সঘনাই হ’লেও বংগোপসাগৰৰ পৰা উৎপত্তি হোৱা ঘূৰ্ণীবতাহৰ ধুমুহাই অসমত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, যাৰ ফলত প্ৰচণ্ড বৰষুণ, প্ৰচণ্ড বতাহ, উপকূলীয় আৰু নিম্নভূমি অঞ্চলত বানপানীৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

বন্য অগ্নিকাণ্ডঃ খৰালি কালত অসমৰ বনাঞ্চল আৰু ঘাঁহনি অঞ্চল বন্য অগ্নিকাণ্ডৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হয়। এই জুই দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰি পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে।

এই প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগসমূহে সৃষ্টি কৰা প্ৰত্যাহ্বানসমূহ মোকাবিলা কৰিবলৈ অসম চৰকাৰে বিভিন্ন ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংস্থাৰ সৈতে দুৰ্যোগৰ প্ৰস্তুতি, প্ৰশমন, আৰু সঁহাৰিৰ কৌশলৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। এই প্ৰচেষ্টাসমূহৰ ভিতৰত বান আশ্ৰয় শিবিৰ নিৰ্মাণ, আগতীয়া সতৰ্কবাণী ব্যৱস্থা, মথাউৰি, ভূমি ব্যৱহাৰৰ পৰিকল্পনা উন্নত কৰা আদি অন্তৰ্ভুক্ত। স্থানীয় জনসাধাৰণৰ স্থিতিস্থাপকতা বৃদ্ধিত সম্প্ৰদায় সজাগতা আৰু শিক্ষা অভিযানে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে অসমৰ ভৌগোলিক অৱস্থান আৰু জলবায়ুৰ পৰিস্থিতিয়ে ইয়াক বানপানী, ভূমিস্খলন, ভূমিকম্প, খহনীয়াকে ধৰি বিভিন্ন প্রাকৃতিক দুর্যোগৰ প্রৱণতা প্রৱণ কৰি তোলে৷ এই দুৰ্যোগৰ প্ৰভাৱ কম কৰাৰ লগতে জনসাধাৰণৰ সুৰক্ষা আৰু মংগল নিশ্চিত কৰাৰ বাবে চৰকাৰ আৰু সম্প্ৰদায়ৰ প্ৰচেষ্টা অতি প্ৰয়োজনীয়।

Leave a Comment