ভাৰতবৰ্ষৰ দৰিদ্ৰতা ৰচনা

as ধনী আৰু দৰিদ্ৰসকলৰ উল্লেখযোগ্য, জনসংখ্যাৰ এটা সৰু অংশই জাতিটোৰ সম্পদৰ অসমতাপূৰ্ণ অংশ গ্ৰহণ কৰে। এই অসমান বিতৰণে অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধিৰ সুবিধাসমূহ অতি প্ৰান্তীয় সম্প্ৰদায়সমূহৰ ওচৰলৈ যোৱাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰে।

গ্ৰাম্য-নগৰীয়া বিভাজন ভাৰতৰ দৰিদ্ৰতাৰ আন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ। জনসংখ্যাৰ এক বৃহৎ শতাংশই বাস কৰা গ্ৰাম্য অঞ্চলসমূহত শিক্ষা, স্বাস্থ্যসেৱা আৰু কৰ্মসংস্থাপনৰ সুযোগ সীমিত হোৱাৰ ফলত প্ৰায়ে স্থায়ী দৰিদ্ৰতা দেখা যায়।

শিক্ষা আৰু স্বাস্থ্যসেৱাৰ অপৰ্যাপ্ত সুবিধাই বিষয়টোক আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তোলে। নিৰক্ষৰতা আৰু উপযুক্ত স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধাৰ অভাৱে লাখ লাখ ভাৰতীয়ক দৰিদ্ৰতাৰ চক্ৰৰ বাবে দুৰ্বল কৰি তোলে, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ সামাজিক গতিশীলতাৰ সম্ভাৱনা সীমিত হৈ পৰে।

ক’ভিড-১৯ মহামাৰীয়ে ভাৰতৰ সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক ব্যৱস্থাত বিশেষকৈ দুখীয়াৰ মাজত থকা দুৰ্বলতাসমূহ উন্মোচন কৰিলে। লকডাউন আৰু অৰ্থনৈতিক বিঘিনিয়ে অনানুষ্ঠানিক শ্ৰমিকৰ জীৱিকাত অসমতাপূৰ্ণভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিছিল, যাৰ ফলত আৰু বহু ব্যক্তি আৰু পৰিয়াল দৰিদ্ৰতালৈ ঠেলি দিছিল।

অৱশ্যে দৰিদ্ৰতা দূৰ কৰিবলৈ ভাৰতে কেইবাটাও উল্লেখযোগ্য পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। মহাত্মা গান্ধী ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য নিয়োগ নিশ্চয়তা আইন (এম জি এনৰেগা)ৰ দৰে চৰকাৰী পদক্ষেপৰ লক্ষ্য হৈছে গ্ৰাম্য শ্ৰমিকসকলক কৰ্মসংস্থাপনৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা। ৰাজহুৱা বিতৰণ ব্যৱস্থা (পিডিএছ)ৰ দৰে খাদ্য সুৰক্ষা কাৰ্যসূচীয়ে আৰ্তজনৰ বাবে সুলভ মূল্যৰ খাদ্যৰ সুবিধা নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰিছে।

দৰিদ্ৰতাক ফলপ্ৰসূভাৱে প্ৰতিহত কৰিবলৈ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰয়োজন। ইয়াৰ ভিতৰত বিশেষকৈ গ্ৰাম্য অঞ্চলত গুণগত শিক্ষা আৰু বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণত বিনিয়োগ কৰাও অন্তৰ্ভুক্ত যাতে অসুবিধাগ্ৰস্তসকলক উন্নত চাকৰিৰ সম্ভাৱনাৰ বাবে দক্ষতাৰে সৱলীকৰণ কৰা হয়। বিশেষকৈ দুৰ্গম অঞ্চলত স্বাস্থ্যসেৱাৰ আন্তঃগাঁথনি শক্তিশালী কৰিলে স্বাস্থ্যৰ ফলাফল উন্নত হ’ব আৰু দৰিদ্ৰ লোকৰ ওপৰত চিকিৎসা ব্যয়ৰ বোজা হ্ৰাস পাব।

বিভিন্ন খণ্ডত বিনিয়োগৰ জৰিয়তে সৰ্বাংগীন অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধিৰ প্ৰসাৰ আৰু অধিক চাকৰিৰ সুযোগ সৃষ্টি কৰিলে নিবনুৱা সমস্যা মোকাবিলা কৰাত সহায়ক হ’ব আৰু দৰিদ্ৰ সম্প্ৰদায়ক উন্নীত কৰাত সহায়ক হ’ব। আয়ৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ উন্নয়নমূলক কাৰ্যসূচীৰ পৰা সম্পদ আৰু সুবিধাসমূহৰ ন্যায্য বিতৰণ নিশ্চিত কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

তদুপৰি সমাজ কল্যাণমূলক কাৰ্যসূচীসমূহ দক্ষতাৰে ডিজাইন কৰাটো প্ৰয়োজন যাতে যিসকলক ইয়াৰ আটাইতকৈ প্ৰয়োজন হয় তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে। প্ৰযুক্তি আৰু প্ৰত্যক্ষ নগদ ধন স্থানান্তৰৰ লাভ উঠালে লক্ষ্য হিতাধিকাৰীসকলৰ ওচৰলৈ সহায় তৎকালীনভাৱে পোৱাটো নিশ্চিত কৰিব পাৰি।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ভাৰতত দৰিদ্ৰতা বহুমুখী প্ৰত্যাহ্বান হৈয়েই আছে যদিও সেয়া অতিক্ৰম কৰিব নোৱাৰা নহয়। আয়ৰ বৈষম্য দূৰ কৰি, শিক্ষা আৰু স্বাস্থ্যসেৱাত বিনিয়োগ কৰি, সৰ্বাংগীন বৃদ্ধিৰ প্ৰসাৰ ঘটাই, সমাজ কল্যাণমূলক কাৰ্যসূচী শক্তিশালী কৰি ভাৰতে দৰিদ্ৰতা দূৰ কৰাৰ লগতে সকলো নাগৰিকৰ বাবে অধিক সমৃদ্ধিশালী আৰু সমতাপূৰ্ণ সমাজ গঢ়ি তোলাৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিব পাৰে।

Leave a Comment