দৰিদ্ৰতা প্ৰকাৰ কি কি

দৰিদ্ৰতাৰ সংজ্ঞা আৰু জোখ-মাখৰ বাবে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ৰূপ ধাৰণ কৰা হৈছে। কিন্তু কিছুমান সাধাৰণ ধৰণৰ দৰিদ্ৰতা হ’ল-

নিৰপেক্ষ দৰিদ্ৰতা: এইটোৱেই হৈছে দৰিদ্ৰতাৰ আটাইতকৈ মৌলিক সংজ্ঞা। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে জীয়াই থকাৰ বাবে মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা যেনে খাদ্য, পানী, বাসস্থান, কাপোৰ, স্বাস্থ্যসেৱা পূৰণ কৰিব নোৱাৰাৰ অৱস্থা।
আপেক্ষিক দৰিদ্ৰতা: এই ধৰণৰ দৰিদ্ৰতাক কোনো বিশেষ সমাজৰ গড় জীৱন ধাৰণৰ মানদণ্ডৰ সৈতে সম্পৰ্কিতভাৱে সংজ্ঞায়িত কৰা হয়। ইয়াৰ দ্বাৰা এখন সমাজৰ গৰিষ্ঠসংখ্যক লোকতকৈ কম আয় বা ধন-সম্পত্তি থকা অৱস্থাক বুজোৱা হয়।
পৰিস্থিতিগত দৰিদ্ৰতা: এই ধৰণৰ দৰিদ্ৰতা কোনো সাময়িক পৰিঘটনা বা পৰিস্থিতিৰ ফলত হয়, যেনে চাকৰি হেৰুৱা, অসুস্থতা বা প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ।
প্ৰজন্মৰ দৰিদ্ৰতা: এই ধৰণৰ দৰিদ্ৰতা এটা প্ৰজন্মৰ পৰা আন এটা প্ৰজন্মলৈ বিয়পি পৰে। প্ৰায়ে শিক্ষাৰ অভাৱ, কৰ্মসংস্থাপনৰ সুবিধা, সামাজিক সহায়ৰ অভাৱৰ বাবেই ইয়াৰ সৃষ্টি হয়।
গ্ৰাম্য দৰিদ্ৰতাঃ এই ধৰণৰ দৰিদ্ৰতা চহৰতকৈ গ্ৰাম্য অঞ্চলত বেছিকৈ দেখা যায়। ইয়াৰ কাৰণ প্ৰায়ে শিক্ষা আৰু স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধাৰ অভাৱ, চাকৰিৰ সুযোগ সীমিত, আৰু আন্তঃগাঁথনিৰ অভাৱ আদি কাৰক।
নগৰীয়া দৰিদ্ৰতাঃ এই ধৰণৰ দৰিদ্ৰতা গ্ৰাম্য অঞ্চলতকৈ চহৰ অঞ্চলত বেছিকৈ দেখা যায়। ইয়াৰ কাৰণ প্ৰায়ে জীৱন-যাপনৰ ব্যয় বেছি, অপৰাধ, আৰু সুলভ মূল্যৰ গৃহৰ অভাৱ আদি কাৰক।
এইবোৰ হৈছে বহুতো ভিন্ন ধৰণৰ দৰিদ্ৰতাৰ ভিতৰত কিছুমান। দৰিদ্ৰতাৰ প্ৰকাৰ আৰু ইয়াৰ সংঘটিত প্ৰসংগৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি দৰিদ্ৰতাৰ নিৰ্দিষ্ট কাৰণ আৰু পৰিণতি বেলেগ বেলেগ হ’ব।

মন কৰিবলগীয়া যে দৰিদ্ৰতা এটা জটিল বিষয় যাৰ কোনো সহজ সমাধান নাই। কিন্তু দৰিদ্ৰতা হ্ৰাস কৰি দৰিদ্ৰতাত জীৱন কটোৱা লোকসকলৰ জীৱন উন্নত কৰাৰ বাবে কেইবাটাও কাম কৰিব পাৰি। ইয়াৰ ভিতৰত আছে:

অৰ্থনৈতিক বিকাশত বিনিয়োগ কৰাঃ দৰিদ্ৰতা হ্ৰাসৰ বাবে অৰ্থনৈতিক বিকাশ অতি প্ৰয়োজনীয়। যেতিয়া অৰ্থনীতি বৃদ্ধি পায়, তেতিয়া ই অধিক চাকৰি আৰু সুযোগৰ সৃষ্টি কৰে, যিয়ে মানুহক নিজকে দৰিদ্ৰতাৰ পৰা উলিয়াই আনিবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।
শিক্ষা আৰু স্বাস্থ্যসেৱাত বিনিয়োগ: মানুহৰ জীৱন উন্নত কৰাৰ লগতে দৰিদ্ৰতাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সহায় কৰাৰ বাবে শিক্ষা আৰু স্বাস্থ্যসেৱা অতি প্ৰয়োজনীয়। এই ক্ষেত্ৰসমূহত বিনিয়োগ কৰি আমি মানুহক চাকৰি বিচাৰিবলৈ আৰু স্বাস্থ্য উন্নত কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় দক্ষতা বিকাশ কৰাত সহায় কৰিব পাৰো।
সামাজিক সুৰক্ষাৰ জাল: সামাজিক সুৰক্ষাৰ জাল, যেনে কল্যাণমূলক কাৰ্যসূচী আৰু ফুড ষ্টাম্পে জীৱন নিৰ্বাহৰ বাবে সংগ্ৰাম কৰা লোকসকলৰ বাবে সুৰক্ষাৰ জাল প্ৰদান কৰিব পাৰে। এই কাৰ্যসূচীসমূহে মানুহক তেওঁলোকৰ মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকক গভীৰ দৰিদ্ৰতাত পৰাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে।
বৈষম্য হ্ৰাস কৰা: বৈষম্য হৈছে দৰিদ্ৰতাৰ এটা প্ৰধান চালক। যেতিয়া ধনী আৰু দুখীয়াৰ মাজৰ ব্যৱধান অতি বহল হয়, তেতিয়া মানুহৰ বাবে দৰিদ্ৰতাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ কঠিন হৈ পৰে। আমি বৈষম্য হ্ৰাস কৰাৰ উপায় বিচাৰি উলিয়াব লাগিব আৰু অধিক সমতাপূৰ্ণ সমাজ গঢ়ি তুলিব লাগিব।

একেলগে কাম কৰি আমি এনে এখন পৃথিৱী সৃষ্টি কৰিব পাৰো য’ত সকলোৱে এক সমৃদ্ধিশালী আৰু পূৰ্ণতাপূৰ্ণ জীৱন যাপনৰ সুযোগ পাব।

1 thought on “দৰিদ্ৰতা প্ৰকাৰ কি কি”

Leave a Comment