ভাৰতবৰ্ষ আৰু অসমৰ প্ৰাথমিক শিক্ষা

ভাৰত আৰু অসমৰ প্ৰাথমিক শিক্ষা

ভাৰতৰ প্ৰাথমিক শিক্ষা জাতিৰ শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান। ই ৬ৰ পৰা ১৪ বছৰ বয়সৰ শিশুসকলৰ বাবে আনুষ্ঠানিক শিক্ষাৰ মূল পৰ্যায় হিচাপে কাম কৰে, তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক বিকাশক লাভান্বিত কৰে আৰু ভৱিষ্যতৰ শৈক্ষিক কৃতিত্বৰ বাবে মঞ্চ তৈয়াৰ কৰে। তলত ভাৰতৰ প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ এক আভাস দিয়া হ’ল, য’ত অসমৰ ৰাজ্যৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া হৈছে:

ভাৰতত প্ৰাথমিক শিক্ষা

  1. বয়সৰ গোট: ভাৰতৰ প্ৰাথমিক শিক্ষাত সাধাৰণতে ৬ৰ পৰা ১০ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে ব্যৱস্থা কৰা হয়, ১ৰ পৰা ৫ বছৰলৈকে শ্ৰেণীকো সামৰি লোৱা হয়।কিন্তু শিক্ষাৰ অধিকাৰ আইনে (আৰ টি ই) ইয়াক ১৪ বছৰ বয়সলৈকে শিশুক সামৰি লোৱাৰ বাবে সম্প্ৰসাৰিত কৰিছে।
  2. পাঠ্যক্ৰম: ভাৰতৰ প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ পাঠ্যক্ৰমত গণিত, ভাষা (সততে আঞ্চলিক ভাষা বা হিন্দী/ইংৰাজী), পৰিৱেশ অধ্যয়ন, বিজ্ঞান, আৰু সমাজ অধ্যয়ন আদি বিষয় থাকে। ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা গৱেষণা আৰু প্ৰশিক্ষণ পৰিষদে (এনচিইআৰটি) পাঠ্যক্ৰমৰ বিকাশত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়।
  3. চৰকাৰী পদক্ষেপঃ কেইবাটাও চৰকাৰী পদক্ষেপ, বিশেষকৈ সৰ্বশিক্ষা অভিযান (এছ এছ এ)-এ প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ সাৰ্বজনীন সুবিধা নিশ্চিত কৰাৰ লগতে ইয়াৰ গুণগত মান বৃদ্ধিৰ বাবে চেষ্টা কৰে।
  4. আন্তঃগাঁথনিঃ ৰাজ্য আৰু অঞ্চলৰ মাজত আন্তঃগাঁথনি আৰু সম্পদৰ উপলব্ধতা যথেষ্ট বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে। কিছুমান অঞ্চলত বিদ্যালয়ৰ অট্টালিকা, পাঠদান সামগ্ৰী, আৰু যোগ্য শিক্ষকৰ অভাৱত ক্ষতিগ্ৰস্ত হ’ব পাৰে।
  5. নিৰ্দেশনাৰ ভাষা: ৰাজ্য আৰু অঞ্চল অনুসৰি নিৰ্দেশনাৰ ভাষা ভিন্ন হয়। চহৰ অঞ্চলত হিন্দী আৰু ইংৰাজী সাধাৰণতে ব্যৱহাৰ কৰা হয় যদিও বহু ৰাজ্যত আঞ্চলিক ভাষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হয়।

অসমৰ প্ৰাথমিক শিক্ষা

উত্তৰ-পূব ভাৰতত অৱস্থিত অসমৰ প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সুকীয়া বৈশিষ্ট্য আছে:

  1. আঞ্চলিক ভাষাঃ অসমীয়াই অসমৰ চৰকাৰী ভাষা হিচাপে কাম কৰে আৰু ইয়াৰ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়সমূহত প্ৰায়ে শিক্ষাৰ প্ৰাথমিক মাধ্যম। পাঠ্যক্ৰমত হিন্দী আৰু ইংৰাজীৰো গুৰুত্ব দিয়া হয়।
  2. চৰকাৰী পদক্ষেপঃ প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ উন্নতিৰ বাবে অসমে বিভিন্ন শৈক্ষিক কাৰ্যসূচী হাতত লৈছে। ৰাজ্য চৰকাৰে আক্সোম সৰ্বা শিক্ষা অভিযান (আছা)ৰ দৰে পদক্ষেপৰ জৰিয়তে শিক্ষা বাদ দিয়াৰ হাৰ হ্ৰাস, নামভৰ্তি বৃদ্ধি, শিক্ষাৰ মান উন্নত কৰাত মনোনিৱেশ কৰিছে।
  3. প্ৰত্যাহ্বানসমূহঃ অসমে প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সুদূৰ আৰু গ্ৰাম্য অঞ্চলত শিক্ষাৰ সুবিধা নিশ্চিত কৰা, ৰাজ্যৰ ভিতৰত ভাষিক বৈচিত্ৰ্যৰ মোকাবিলা, সামগ্ৰিক শিক্ষাৰ মান বৃদ্ধিকে ধৰি নিৰ্দিষ্ট প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে।
  4. সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্যঃ অসমৰ সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্যৰ বাবে উদযাপন কৰা হয়, যিটো প্ৰাথমিক শিক্ষা ব্যৱস্থাত প্ৰতিফলিত হয়। ৰাজ্যৰ ভিতৰৰ বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ অনন্য সাংস্কৃতিক পৰিচয়ক সন্মান আৰু সংৰক্ষণৰ প্ৰয়াস কৰা হয়।
  5. ব্যক্তিগত শিক্ষাঃ চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ সমান্তৰালকৈ ব্যক্তিগত বিদ্যালয়সমূহেও অসমত প্ৰাথমিক শিক্ষা প্ৰদান কৰে। কিন্তু এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ গুণগত মান আৰু সুলভতা বহু পৰিমাণে ভিন্ন হ’ব পাৰে।

সামৰণিত ক’বলৈ গ’লে অসমকে ধৰি ভাৰতৰ প্ৰাথমিক শিক্ষাই যুৱ শিক্ষাৰ্থীৰ ভৱিষ্যত গঢ় দিয়াত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। চৰকাৰী পদক্ষেপ আৰু চলি থকা প্ৰচেষ্টাসমূহৰ লক্ষ্য হৈছে প্ৰত্যাহ্বানসমূহ মোকাবিলা কৰা আৰু সমগ্ৰ দেশতে প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ মান বৃদ্ধি কৰা।

Leave a Comment