শিক্ষামূলক ভ্ৰমণৰ উদ্দেশ্য

শিক্ষামূলক ভ্ৰমণ এজন ছাত্ৰৰ শিক্ষণ অভিজ্ঞতাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। ইয়াৰ দ্বাৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে কোনো বিশেষ স্থান বা বিষয়ৰ বিষয়ে অধিক পাৰস্পৰিক আৰু নিমজ্জিতভাৱে জানিবলৈ সুযোগ লাভ কৰে। শিক্ষামূলক ভ্ৰমণসমূহ গঠনমূলক বছৰবোৰৰ ভিতৰত আটাইতকৈ বিশিষ্ট, মূলতঃ কাৰণ ই ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু শিক্ষক উভয়ৰে বাবে ৰুটিনত আদৰণীয় বিৰতি। তেওঁলোকৰ উদ্দেশ্য মূলতঃ শিক্ষা দিয়া হ’লেও ইয়াৰ লগত জড়িত সকলোৰে বাবে ই এক মজাৰ বণ্ডিং অভিজ্ঞতাও হ’ব পাৰে।

শিক্ষামূলক ভ্ৰমণৰ কিছুমান সুবিধা তলত উল্লেখ কৰা হ’ল:

১.শক্তিশালীকৰণ: ভ্ৰমণে এজন শিক্ষকে শ্ৰেণীত কোনো বিষয়ৰ বিষয়ে যি নিৰ্দেশনা দি আহিছে তাক শক্তিশালী কৰিব পাৰে আৰু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক বিষয়টো ভালদৰে বুজিবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।
২.এংগেজমেণ্ট: শিক্ষকসকলে ভ্ৰমণক মোবাইল শ্ৰেণীকোঠালৈ ৰূপান্তৰিত কৰে, ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক তথ্য সংগ্ৰহ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে, তাৰ পিছত তেওঁলোকক কুইজ কৰে বা আউটিঙৰ সময়ত তেওঁলোকে শিকি অহাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এটা প্ৰজেক্ট নিযুক্তি দিয়ে।
৩.সামাজিকৰণ: ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক নতুন পৰিৱেশলৈ লৈ যোৱাৰ ফলত তেওঁলোকে গোটত ভ্ৰমণ কৰাৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰে আৰু তেওঁলোকে ভ্ৰমণ কৰা স্থানসমূহৰ প্ৰতি সন্মান জনাবলৈ শিকাই।
৪.এক্সপ’জাৰ: ল’ৰা-ছোৱালীয়ে এনেকুৱা ঠাই চাবলৈ পায়, য’ত তেওঁলোকে আগতে কেতিয়াও যোৱা নাছিল। বিশেষকৈ কম সৌভাগ্যৱান আৰু ভ্ৰমণৰ সুযোগ নোপোৱা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে এইটো সুবিধাজনক হ’ব পাৰে।
৫.কৌতুহল: শিক্ষামূলক ভ্ৰমণলৈ যোৱা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে বিচাৰি পায় যে তেওঁলোকে ভ্ৰমণটোৱে যিবোৰ বিষয়ৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল সেইবোৰৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে।
৬.ৰিটেনচন: শিক্ষামূলক ভ্ৰমণে সৃষ্টি কৰা স্মৃতিৰ ধৰণ, যাক “এপিচ’ডিক স্মৃতি(episodic memories)” বুলি কোৱা হয়, ই শিশুসকলক তথ্য অধিক সময়ৰ বাবে ধৰি ৰখাত সহায় কৰে।

শৈক্ষিক ভ্ৰমণৰ সদায় এটা ডাঙৰ শৈক্ষিক উপাদান থাকিব লাগে, কিন্তু শৈক্ষিক ভ্ৰমণৰ প্ৰভাৱ বহু আগুৱাই যাব পাৰে। শিক্ষামূলক ভ্ৰমণৰ গুৰুত্বৰ ভিতৰত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক সহপাঠীৰ সৈতে ঘনিষ্ঠ বন্ধন গঢ়ি তোলাৰ সুযোগ দিয়া, নতুন পৰিৱেশৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰা আৰু শ্ৰেণীকোঠাৰ পৰা আঁতৰত দিনটো উপভোগ কৰা আদি অন্তৰ্ভুক্ত।

Leave a Comment