ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণৰ উদ্দেশ্য

ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে বিভিন্ন শৈক্ষিক আৰু অভিজ্ঞতামূলক উদ্দেশ্য সাধন কৰে, ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক পৰম্পৰাগত শ্ৰেণীকোঠাৰ পৰিৱেশৰ পৰা উলিয়াই বাস্তৱ জগতৰ পৰিৱেশলৈ লৈ গৈ তেওঁলোকৰ শিক্ষণ বৃদ্ধি কৰে। ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণৰ প্ৰধান উদ্দেশ্যসমূহ হ’ল-

১.অভিজ্ঞতাভিত্তিক শিক্ষণ: ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে হাতেৰে কৰা, অভিজ্ঞতাভিত্তিক শিক্ষণৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে যিয়ে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক বিষয়টোৰ সৈতে প্ৰত্যক্ষভাৱে জড়িত হ’বলৈ অনুমতি দিয়ে। এই অভিজ্ঞতাভিত্তিক পদ্ধতিয়ে জটিল ধাৰণাসমূহক অধিক বুজিব পৰা আৰু স্মৰণীয় কৰি তুলিব পাৰে।

২.জ্ঞানৰ প্ৰয়োগ: ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক শ্ৰেণীকোঠাত লাভ কৰা তাত্ত্বিক জ্ঞানক বাস্তৱ জগতৰ পৰিস্থিতিত প্ৰয়োগ কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। ইয়াৰ ফলত তত্ত্ব আৰু অনুশীলনৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰাত সহায় হয়।

৩.বৰ্ধিত বুজাবুজি: প্ৰাসংগিক স্থান বা স্থান ভ্ৰমণ কৰিলে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ কোনো বিষয়ৰ বুজাবুজি গভীৰ হ’ব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, সংগ্ৰহালয়ত ঐতিহাসিক সামগ্ৰী দেখা বা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰ পৰ্যবেক্ষণ কৰিলে শিক্ষণৰ বাবে এক সমৃদ্ধ প্ৰসংগ লাভ কৰিব পাৰি।

৪.সাংস্কৃতিক সংস্পৰ্শ: সাংস্কৃতিক স্থান, উৎসৱ বা বিভিন্ন সম্প্ৰদায়লৈ ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক বিভিন্ন সংস্কৃতি, পৰম্পৰা আৰু জীৱনশৈলীৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়ে। ইয়াৰ ফলত সাংস্কৃতিক সজাগতা, সহানুভূতি, আৰু বৈচিত্ৰ্যৰ প্ৰতি সন্মান বৃদ্ধি পায়।

৫.উদ্দীপিত আগ্ৰহ: ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে কোনো বিষয় বা বিষয়ক অধিক আকৰ্ষণীয় আৰু সম্পৰ্কীয় কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ প্ৰতি আগ্ৰহ জগাই তুলিব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে বিজ্ঞান সংগ্ৰহালয়লৈ গ’লে এজন ছাত্ৰৰ মাজত বিজ্ঞানৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ জ্বলি উঠিব পাৰে।

৬.দক্ষতা বিকাশ: ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণৰ কেন্দ্ৰবিন্দুৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে বিভিন্ন দক্ষতা বিকাশ কৰিব পাৰে, যেনে পৰ্যবেক্ষণ, সমালোচনাত্মক চিন্তাধাৰা, সমস্যা সমাধান, আৰু যোগাযোগ।

৭.সামাজিক পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ: ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক তেওঁলোকৰ সমনীয়া আৰু শিক্ষকৰ সৈতে বেলেগ পৰিৱেশত মত বিনিময় কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ ফলত দলীয় কাম, সহযোগিতা, আৰু সামাজিক দক্ষতাৰ বিকাশৰ পোষকতা হ’ব পাৰে।

৮.সমৃদ্ধ পাঠ্যক্ৰম: ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে শৈক্ষিক পাঠ্যক্ৰমৰ পৰিপূৰক আৰু সমৃদ্ধ কৰে, যাৰ ফলত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে শ্ৰেণীকোঠাৰ ভিতৰত সম্ভৱতকৈ অধিক গভীৰতা আৰু বিস্তৃতভাৱে বিষয়সমূহ অন্বেষণ কৰিব পাৰে।

৯.প্ৰেৰণা আৰু প্ৰেৰণা: সফলতা বা উদ্ভাৱনৰ বাস্তৱ জগতৰ উদাহৰণৰ সৈতে পৰিচিত হোৱাটোৱে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ আৰু নিজৰ আগ্ৰহ আৰু কেৰিয়াৰ গঢ়িবলৈ অনুপ্ৰাণিত আৰু প্ৰেৰণা দিব পাৰে।

১০.পৰিৱেশ সজাগতা: প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশ, সংৰক্ষণ অঞ্চল বা পৰিৱেশ স্থানলৈ ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে পৰিৱেশ আৰু পৰিৱেশগত বিষয় আৰু সংৰক্ষণৰ গুৰুত্বৰ প্ৰতি সজাগতা বৃদ্ধি কৰে।

১১.কেৰিয়াৰ অন্বেষণ: কিছুমান ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে কেৰিয়াৰ অন্বেষণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে, যাৰ ফলত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে তেওঁলোকৰ ভৱিষ্যতৰ কেৰিয়াৰ আগ্ৰহৰ সৈতে জড়িত কৰ্মক্ষেত্ৰ, উদ্যোগ বা প্ৰতিষ্ঠানসমূহ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

১২.নাগৰিক সংযোগ: চৰকাৰী ভৱন বা আদালতৰ কক্ষৰ দৰে নাগৰিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহ ভ্ৰমণে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক চৰকাৰৰ কাৰ্য্যকলাপ আৰু নাগৰিক অংশগ্ৰহণৰ গুৰুত্ব বুজিবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।

১৩.ঐতিহাসিক প্ৰসংগ: ঐতিহাসিক স্থান বা পৰিঘটনালৈ ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰা পৰিঘটনা আৰু উন্নয়নৰ বাবে ঐতিহাসিক প্ৰসংগ প্ৰদান কৰে।

১৪.জ্ঞানমূলক বিকাশ: ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে পৰ্যবেক্ষণ, বিশ্লেষণ আৰু অনুসন্ধানক উৎসাহিত কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ জ্ঞানমূলক বিকাশক উদ্দীপিত কৰে।

১৫.ব্যক্তিগত বৃদ্ধি: ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণে কৌতুহল, স্বাধীনতা আৰু দুঃসাহসিকতাৰ ভাৱনাক লালন-পালন কৰি ব্যক্তিগত বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণ হৈছে মূল্যৱান শিক্ষামূলক আহিলা যিয়ে শিক্ষণ অভিজ্ঞতাক সমৃদ্ধ কৰিব পাৰে, ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ দিগন্ত বহল কৰিব পাৰে, আৰু শিক্ষণৰ প্ৰতি আজীৱন প্ৰেমৰ প্ৰেৰণা যোগাব পাৰে। তেওঁলোকে শৈক্ষিক বিষয়বস্তুক বাস্তৱ জগতৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ এক গতিশীল আৰু পাৰস্পৰিক উপায় আগবঢ়ায়।

Leave a Comment