ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস

ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য দিৱস যাক ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস বুলিও কোৱা হয়, ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ৩১ অক্টোবৰত “ভাৰতৰ লোহাৰ মানুহ(Iron Man of India)” নামেৰে পৰিচিত চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে পালন কৰা হয়।

চৰ্দাৰ পেটেল ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ এজন গুৰুত্বপূৰ্ণ নেতা আছিল আৰু ১৯৪৭ চনত স্বাধীনতাৰ পিছত ভাৰতৰ ৰাজনৈতিক সংহতিৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁ ৫০০ৰো অধিক ৰাজকীয় ৰাষ্ট্ৰক ভাৰতীয় সংঘত যোগদান কৰিবলৈ বুজাই দিছিল, যিয়ে দেশৰ ঐক্য আৰু অখণ্ডতা নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰিছিল।

ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য দিৱস হৈছে ভাৰতবৰ্ষৰ বৈচিত্ৰ্য আৰু জাতি হিচাপে শক্তিক উদযাপনৰ দিন। জাতীয় ঐক্য আৰু অখণ্ডতাৰ প্ৰতি আমাৰ দায়বদ্ধতাক পুনৰ দৃঢ় কৰাৰ দিন।

আজিৰ দিনটোতে সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষত বিভিন্ন অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰি ৰাষ্ট্ৰীয় সংহতি আৰু দেশলৈ চৰ্দাৰ পেটেলৰ অৱদান সম্পৰ্কে সজাগতা সৃষ্টি কৰা হয়। এই অনুষ্ঠানসমূহৰ ভিতৰত আছে:

  • ঐক্যৰ বাবে দৌৰ: দেশজোৰা মাৰাথন যিয়ে মানুহক একত্ৰিত হ’বলৈ উৎসাহিত কৰে আৰু জাতীয় ঐক্যৰ বাবে সমৰ্থনৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে।
  • ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্যৰ প্ৰতিজ্ঞাঃ আজিৰ দিনটোতে সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰ সকলো বয়স আৰু পটভূমিৰ লোকে ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য প্ৰতিজ্ঞা আবৃত্তি কৰে।
  • সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান: বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহে জাতীয় সংহতি আৰু ঐক্যক প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ বিতৰ্ক, ৰচনা প্ৰতিযোগিতা, শিল্প প্ৰদৰ্শনীৰ দৰে সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰে।
  • প্ৰদৰ্শনীঃ ভাৰতৰ সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্যৰ চহকী বৈচিত্ৰ্য প্ৰদৰ্শনৰ বাবে প্ৰদৰ্শনী অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য দিৱস সকলো ভাৰতীয়ৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন। আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলে এক ঐক্যবদ্ধ আৰু শক্তিশালী জাতি গঢ়াৰ বাবে কৰা ত্যাগক স্মৰণ কৰাৰ দিন। ভাৰতক একত্ৰিত আৰু সমৃদ্ধিশালী কৰি ৰখাৰ বাবে একেলগে কাম কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিও পুনৰ দৃঢ় কৰাৰ দিন।

আহক আমি সকলোৱে মিলি ভাৰতক সঁচা অৰ্থত এক ঐক্যবদ্ধ আৰু সজীৱ জাতি হিচাপে গঢ়ি তোলোঁ।

Leave a Comment