চৰ্দাৰ বল্লভ ভাই পেটেল

চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল ভাৰতৰ স্বাধীনতা জাতীয়তাবাদী আৰু বেৰিষ্টাৰ হিচাপে ১৯৪৭ চনৰ পৰা ১৯৫০ চনলৈ ভাৰতৰ প্ৰথম উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু গৃহমন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল আৰু ইয়াৰ ৰাজনৈতিক সংহতি।

গুজৰাটৰ নাদিয়াদত জন্মগ্ৰহণ কৰা পেটেলৰ ডাঙৰ-দীঘল ৰাজ্যৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলত। তেওঁ আছিল এজন সফল উকীল। মহাত্মা গান্ধীৰ আদিম ৰাজনৈতিক লেফটেনেণ্টৰ ভিতৰত এজন, তেওঁ গুজৰাটৰ খেদা, বৰছাদ, বৰদলৈৰ কৃষকসকলক ব্ৰিটিছ ৰাজৰ বিৰুদ্ধে অহিংস নাগৰিক অবাধ্যতাত সংগঠিত কৰি গুজৰাটৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী নেতা হিচাপে পৰিগণিত হয়। ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনৰ প্ৰচাৰৰ সমান্তৰালকৈ ১৯৩৪ আৰু ১৯৩৭ চনত নিৰ্বাচনৰ বাবে দলটোক সংগঠিত কৰি ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ ৪৯ সংখ্যক সভাপতি হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰে।

১৯৪৭ চনত ভাৰত স্বাধীন হোৱাৰ পিছত পেটেলক গৃহমন্ত্ৰী আৰু উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি লাভ কৰে। ভাৰতৰ ৰাজনৈতিক সংহতিৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল, ৫০০ৰো অধিক ৰাজকীয় ৰাষ্ট্ৰক ভাৰত সংঘত যোগদান কৰিবলৈ বুজাইছিল। এয়া আছিল এক বৃহৎ সাফল্য, কিয়নো ই দেশৰ ঐক্য আৰু অখণ্ডতা নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰিছিল।

ভাৰতীয় আৰক্ষী বাহিনী আৰু সীমান্ত নিৰাপত্তা বাহিনী স্থাপনৰ ক্ষেত্ৰতো পেটেলৰ যথেষ্ট সহায় আছিল। তেওঁ ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তাৰ প্ৰবল সমৰ্থক আছিল আৰু ভাৰতৰ সীমা সুৰক্ষাৰ বাবে অক্লান্তভাৱে কাম কৰিছিল।

১৯৫০ চনৰ ১৫ ডিচেম্বৰত ৭৫ বছৰ বয়সত পেটেলৰ মৃত্যু হয়। ভাৰতৰ ইতিহাসৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ নেতা হিচাপে গণ্য কৰা হয় পেটেল। বলিষ্ঠ নেতৃত্ব আৰু জাতীয় ঐক্যৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতাৰ বাবে তেওঁ “ভাৰতৰ লৌহ মানুহ(Iron man of India” হিচাপে পৰিচিত।

Leave a Comment