সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণ | Sarvepalli Radhakrishnan in assamese

ড॰ সৰ্বেপল্লী ৰাধাকৃষ্ণন ( ইংৰাজী : Sarvepalli Radhakrishnan ; ৫ ছেপ্টেম্বৰ ১৮৮৮ – ১৭ এপ্ৰিল ১৯৭৫) এজন ভাৰতীয় দাৰ্শনিক, ৰাষ্ট্ৰনেতা, আৰু ভাৰতৰ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি। তুলনামূলক ধৰ্ম আৰু দৰ্শনৰ পণ্ডিত, ২০ শতিকাৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী ভাৰতীয় চিন্তাবিদ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

ৰাধাকৃষ্ণনৰ জন্ম হৈছিল ভাৰতৰ তিৰুটানিত ব্ৰাহ্মণ পৰিয়ালত। তেওঁ মাদ্ৰাজ খ্ৰীষ্টান কলেজ আৰু অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ত দৰ্শন বিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰি ১৯১৬ চনত ডক্টৰেট ডিগ্ৰী লাভ কৰে। ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ পিছত মহীশূৰ বিশ্ববিদ্যালয়, কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়, অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ত দৰ্শন বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰে। অন্ধ্ৰ বিশ্ববিদ্যালয় আৰু বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্যও আছিল।

ৰাধাকৃষ্ণন আছিল এজন প্ৰচুৰ লেখক, আৰু তেওঁৰ গ্ৰন্থসমূহৰ ভিতৰত “উপনিষদৰ দৰ্শন”, “জীৱনৰ প্ৰতি হিন্দু দৃষ্টিভংগী”, আৰু “ধৰ্মত পূব আৰু পশ্চিম” আদি অন্যতম। ভাৰতীয় সংস্কৃতি আৰু আধ্যাত্মিকতাৰ প্ৰবল সমৰ্থক আছিল, আৰু পশ্চিমীয়া দেশত হিন্দু ধৰ্মৰ প্ৰৱৰ্তনত তেওঁ সহায় কৰিছিল।

১৯৪৭ চনত ৰাধাকৃষ্ণন ভাৰতৰ সংবিধান সভালৈ নিৰ্বাচিত হয়। ১৯৪৯ চনৰ পৰা ১৯৫২ চনলৈ ছোভিয়েট ইউনিয়নত ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰদূত হিচাপে, ১৯৫২ চনৰ পৰা ১৯৬২ চনলৈকে ভাৰতৰ প্ৰথম উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰে।১৯৬২ চনত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচিত হয়, ১৯৬৭ চনলৈকে এই পদত অধিষ্ঠিত হয়।

ৰাধাকৃষ্ণন আছিল এজন দূৰদৰ্শী নেতা যিয়ে আধুনিক ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰ গঠনত সহায় কৰিছিল। ভাৰতীয় আৰু বিশ্ব সংস্কৃতিৰ ওপৰত স্থায়ী উত্তৰাধিকাৰ এৰি থৈ যোৱা এজন সন্মানীয় চিন্তাবিদ আৰু শিক্ষাবিদো আছিল।

Leave a Comment