ছাৰ আইজাক নিউটন

ছাৰ আইজাক নিউটন (১৬৪৩-১৭২৭) আছিল এজন অতি প্ৰভাৱশালী ইংৰাজ পদাৰ্থবিজ্ঞানী, গণিতজ্ঞ, জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী আৰু দাৰ্শনিক। বৈজ্ঞানিক আৰু গাণিতিক বিস্তৃত শাখাত তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে তেওঁ বেছিকৈ পৰিচিত। তেওঁৰ কিছুমান উল্লেখযোগ্য সাফল্যৰ ভিতৰত আছে-

গতিৰ নিয়ম: নিউটনে গতিৰ তিনিটা মৌলিক নিয়ম প্ৰণয়ন কৰিছিল, যিবোৰক নিউটনৰ নিয়ম বুলি জনা যায়। ইয়াত কোনো বস্তু আৰু ইয়াৰ ওপৰত ক্ৰিয়া কৰা শক্তিৰ মাজৰ সম্পৰ্ক বৰ্ণনা কৰা হৈছে। এই নিয়মসমূহে ধ্ৰুপদী বলবিজ্ঞানৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল আৰু আজিও বস্তুৰ গতিৰ বৰ্ণনাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

সাৰ্বজনীন মহাকৰ্ষণৰ নিয়ম: নিউটনৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডিক মহাকৰ্ষণ নিয়মত কোৱা হৈছে যে প্ৰতিটো ভৰে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ আন প্ৰতিটো ভৰক এনে এটা বলৰ দ্বাৰা আকৰ্ষণ কৰে যিটো তেওঁলোকৰ ভৰৰ গুণফলৰ প্ৰত্যক্ষ সমানুপাতিক আৰু ইহঁতৰ মাজৰ দূৰত্বৰ বৰ্গৰ ওলোটা সমানুপাতিক। এই নিয়মটোৱে গ্ৰহবোৰে নিজৰ কক্ষপথত কেনেকৈ গতি কৰে সেই বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰিছিল আৰু ই পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ এক মৌলিক ধাৰণা।

কেলকুলাছঃ নিউটন আৰু জাৰ্মান গণিতজ্ঞ গটফ্ৰাইড উইলহেম লাইবনিজে ১৭ শতিকাৰ শেষৰ ফালে স্বতন্ত্ৰভাৱে কেলকুলাছ বিকশিত কৰিছিল। কেলকুলাছ হৈছে গণিতৰ এটা শাখা যিয়ে পৰিৱৰ্তনৰ হাৰ আৰু পৰিমাণৰ সঞ্চয়ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে। বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক আৰু অভিযান্ত্ৰিক শাখাত ইয়াৰ বহুল ব্যৱহাৰ হয়।

অপটিক্স: নিউটনৰ অপটিক্সৰ কামত প্ৰিজমৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল, য’ত তেওঁ প্ৰমাণ কৰিছিল যে বগা পোহৰ ৰঙৰ বৰ্ণালীৰে গঠিত। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ নিউটনিয়ান টেলিস্কোপ নামেৰে জনাজাত প্ৰথমটো ব্যৱহাৰিক প্ৰতিফলিত দূৰবীণ প্ৰস্তুত কৰিছিল আৰু আজিও ইয়াৰ ব্যৱহাৰ চলি আছে।

গাণিতিক নীতি: ১৬৮৭ চনত নিউটনে তেওঁৰ যুগান্তকাৰী গ্ৰন্থ “Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica” (প্ৰাকৃতিক দৰ্শনৰ গাণিতিক নীতি) প্ৰকাশ কৰে, যাক সাধাৰণতে প্ৰিন্সিপিয়া বুলি কোৱা হয়। এই গ্ৰন্থখনত তেওঁ নিজৰ গতিৰ নিয়ম আৰু বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ মাধ্যাকৰ্ষণৰ নিয়ম উপস্থাপন কৰি ভৌতিক বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ বিষয়ে আমাৰ বুজাবুজিত এক বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছিল।

বিজ্ঞান আৰু গণিতত নিউটনৰ অৱদানৰ গভীৰ আৰু স্থায়ী প্ৰভাৱ পৰিছিল আৰু তেওঁক ইতিহাসৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী বিজ্ঞানী হিচাপে বহুলভাৱে গণ্য কৰা হয়। তেওঁৰ এই কামে ধ্ৰুপদী পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু বৈজ্ঞানিক পদ্ধতিৰ বহুখিনিৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল আৰু আজিও ইয়াৰ অধ্যয়ন আৰু উদযাপন অব্যাহত আছে।

Leave a Comment