সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণ ৰ বিষয়ে বক্তব্য

সন্মানীয় অধ্যক্ষ, উপাধ্যক্ষ, শিক্ষক, আৰু মোৰ মৰমৰ সহপাঠীসকল, আপোনালোক সকলোকে আদৰণি জনোৱা হ’ল।,

আজি আপোনালোকৰ সন্মুখত থিয় দিছো, যিজন উল্লেখযোগ্য ব্যক্তিৰ জীৱন আৰু কৰ্মই ভাৰতৰ ইতিহাসত অমলিন চিন ৰাখিছে, তেওঁক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাইছো। দাৰ্শনিক, পণ্ডিত, ৰাষ্ট্ৰনেতা ড° সৰ্বেপল্লী ৰাধাকৃষ্ণন আছিল গভীৰ প্ৰজ্ঞা আৰু সততাৰ ব্যক্তি।

পাতনি

১৮৮৮ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰত তামিলনাডুৰ এখন সৰু গাঁৱত ড° সৰ্বেপল্লী ৰাধাকৃষ্ণনৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁ এনে এক বৌদ্ধিক অন্বেষণৰ যাত্ৰাত নামি পৰিল যিয়ে কেৱল নিজৰ ভাগ্যই নহয়, ভাৰতৰ ভৱিষ্যতকো গঢ় দিব। শিক্ষা, দৰ্শন, নিজৰ আদৰ্শৰ প্ৰতি সমৰ্পিততাৰ শক্তিৰ প্ৰমাণ তেওঁৰ জীৱন।

প্ৰাৰম্ভিক শৈক্ষিক যাত্ৰা

ৰাধাকৃষ্ণনৰ শৈক্ষিক যাত্ৰা আৰম্ভ হৈছিল জ্ঞানৰ প্ৰতি গভীৰ প্ৰেমেৰে। তেওঁ প্ৰখ্যাত প্ৰতিষ্ঠানত দৰ্শন বিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰিছিল, শেষত এজন বিশিষ্ট অধ্যাপক হৈছিল। তেওঁৰ বৌদ্ধিক কৌতুহলৰ বাবেই তেওঁক পূব আৰু পশ্চিমীয়া দুয়োটা দৰ্শন অন্বেষণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰাইছিল আৰু তেওঁ এই দুখন জগতৰ মাজত এখন সেতু হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল।

দাৰ্শনিক অৱদান

দৰ্শনত ৰাধাকৃষ্ণনৰ অৱদান আছিল গভীৰ। ভাৰতীয় দৰ্শন সম্পৰ্কে তেওঁৰ ৰচনা, বিশেষকৈ তেওঁৰ “ভাৰতীয় দৰ্শন” নামৰ গ্ৰন্থখনে ভাৰতীয় দাৰ্শনিক চিন্তাক বিশ্ব মঞ্চত পৰিচয় কৰাই দিয়াত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। প্ৰাচীন ভাৰতীয় প্ৰজ্ঞাই সমসাময়িক দাৰ্শনিক বক্তৃতাক কেনেকৈ সমৃদ্ধ কৰিব পাৰে, সেই কথা তেওঁ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

কূটনীতিবিদ আৰু দূৰদৰ্শী

ছোভিয়েট ইউনিয়নত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰদূত হিচাপে আৰু পিছলৈ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে ৰাধাকৃষ্ণনে নিজৰ কূটনৈতিক সূক্ষ্মতা আৰু ৰাষ্ট্ৰপতিত্ব দেখুৱাইছিল। প্ৰত্যাহ্বানমূলক সময়ত বিশ্ব মঞ্চত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰাৰ বাবে তেওঁৰ নেতৃত্বৰ গুণসমূহ স্পষ্ট হৈ পৰিছিল।

ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি

হয়তো, ড° ৰাধাকৃষ্ণন ১৯৬২ চনৰ পৰা ১৯৬৭ চনলৈকে ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰাৰ বাবেই বেছিকৈ পৰিচিত।কিন্তু ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে তেওঁক যিটোৱে পৃথক কৰি তুলিছে সেয়া হ’ল তেওঁ হৃদয়ত শিক্ষক হৈয়েই থাকিল। যেতিয়া তেওঁৰ জন্মদিনটো শিক্ষক দিৱস হিচাপে পালন কৰিবলৈ আহিছিল, তেতিয়া তেওঁ বিখ্যাতভাৱে কৈছিল, “মোৰ জন্মদিন উদযাপনৰ পৰিৱৰ্তে যদি ৫ ছেপ্টেম্বৰক শিক্ষক দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয় তেন্তে সেয়া মোৰ গৌৰৱৰ সুবিধা হ’ব।”

উত্তৰাধিকাৰ

আজি আমি শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰিছো কেৱল তেওঁৰ স্মৃতিক সন্মান জনোৱাৰ বাবেই নহয়, সমাজলৈ শিক্ষকসকলৰ অমূল্য অৱদানক স্বীকৃতি দিবলৈ। ড° ৰাধাকৃষ্ণনৰ উত্তৰাধিকাৰ তেওঁৰ উল্লেখযোগ্য কৃতিত্বৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত; ই শিক্ষাৰ গুৰুত্ব, দৰ্শনৰ শক্তি আৰু নেতৃত্বৰ প্ৰভাৱৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়ে।

সামৰণিত ড° সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণনৰ জীৱনত জ্ঞান, প্ৰজ্ঞা, সেৱাৰ আদৰ্শৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰিছিল। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰে আগন্তুক প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। আহক আমি তেওঁক কেৱল এজন প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপেই নহয়, শিক্ষা আৰু দৰ্শনৰ জৰিয়তে সমাজৰ উন্নতিৰ বাবে নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰি স্মৰণ কৰোঁ।

ধন্যবাদ।

Leave a Comment