অসমৰ বানপানীৰ কাৰণ

অসমৰ বানপানীৰ কাৰণ কেইবাটাও, মূলতঃ অঞ্চলটোৰ ভৌগোলিক অৱস্থান, জলবায়ু, মানৱীয় কাৰ্যকলাপৰ সৈতে জড়িত। অসমৰ বানপানীৰ মূল কাৰণসমূহ তলত উল্লেখ কৰা হ’ল:

বাৰিষা বৰষুণঃ অসমত বাৰিষাৰ সময়ত প্ৰচণ্ড বৰষুণ হয়, যিটো সাধাৰণতে জুন মাহৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ মাহলৈকে হয়। এই অঞ্চলটো বংগোপসাগৰৰ ওচৰত থকাৰ বাবে বাৰিষাৰ বতাহৰ প্ৰভাৱত এই অঞ্চলটো দুৰ্বল হৈ পৰে, যাৰ ফলত প্ৰচণ্ড বৰষুণ হয়। এই দীৰ্ঘদিনীয়া আৰু প্ৰচণ্ড বৰষুণে বানপানীত যথেষ্ট অৰিহণা যোগায়।

ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী ব্যৱস্থাঃ বিশ্বৰ অন্যতম প্ৰধান নদী ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী অসমৰ মাজেৰে বৈ গৈছে। হিমালয়ত ইয়াৰ বিশাল জলাশয় এলেকাটোৱে বাৰিষাৰ বৰষুণৰ সৈতে মিলি তললৈ পানীৰ অত্যধিক প্ৰবাহ ঘটায়। সঘনাই নদীখনে পাৰ ভাঙি যায়, যাৰ ফলত কাষৰীয়া অঞ্চলবোৰত বানপানীৰ সৃষ্টি হয়।

বনাঞ্চল ধ্বংস আৰু মাটি খহনীয়াঃ ব্ৰহ্মপুত্ৰ অৱবাহিকাৰ পাহাৰ আৰু পাহাৰত মূলতঃ কৃষি আৰু কাঠ নিষ্কাশনৰ বাবে অবাধ বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত মাটিৰ খহনীয়া হৈছে। খহনীয়া মাটি নদীৰ তলত জমা হৈ যায়, যাৰ ফলত ইয়াৰ বহন ক্ষমতা হ্ৰাস পায় আৰু বানপানীৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

নদীৰ পাৰৰ খহনীয়াঃ অসমত বানপানীৰ সময়ত নদীৰ পাৰৰ ভয়াৱহ খহনীয়াৰ সৃষ্টি হয়। বলপূৰ্বক পানীৰ প্ৰবাহে নদীৰ পাৰ খহাই মানুহক স্থানচ্যুত কৰি মাটি আৰু সম্পত্তিৰ ক্ষতিসাধন কৰে। নদীৰ পাৰৰ খহনীয়াই বানপানীৰ সমস্যা আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তোলে আৰু ক্ষতিগ্ৰস্ত জনগোষ্ঠীসমূহৰ বাবে এক উল্লেখযোগ্য প্ৰত্যাহ্বানৰ সৃষ্টি কৰে।

জলবায়ু পৰিৱৰ্তন: জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে বৰষুণৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি আৰু অস্বাভাৱিক বাৰিষাকে ধৰি বতৰৰ পৰিৱৰ্তনত অৰিহণা যোগাইছে। এই জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ফলত অসমত অধিক সঘনাই আৰু ভয়াৱহ বানপানীৰ সৃষ্টি হৈছে। বিশ্বৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি আৰু বতৰৰ পৰিৱৰ্তনে অঞ্চলটোৰ বানপানীৰ আশংকা আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰে।

দ্ৰুত নগৰায়ন আৰু বেদখল: অপৰিকল্পিত নগৰায়নৰ লগতে বানপানীৰ সমতল, নদীৰ পাৰ আৰু জলাশয়ৰ বেদখলৰ ফলত জলভাগৰ প্ৰাকৃতিক সংৰক্ষণ ক্ষমতা হ্ৰাস পায়। নিৰ্মাণ কাৰ্য্য আৰু নিম্নভূমি ভৰাই পানীৰ প্ৰাকৃতিক প্ৰবাহত বাধাৰ সৃষ্টি কৰে, যাৰ ফলত পানী জমা হয় আৰু বানপানীৰ দুৰ্বলতা বৃদ্ধি পায়।

অপৰ্যাপ্ত নিষ্কাশন আন্তঃগাঁথনিঃ অসমৰ চহৰ আৰু গ্ৰামাঞ্চলত বৰ্তমানৰ নিষ্কাশন ব্যৱস্থা প্ৰায়ে অপৰ্যাপ্ত বা দুৰ্বল ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা হয়। অপৰ্যাপ্ত ক্ষমতা, অনুচিত ডিজাইন আৰু নলা, খাল আৰু মথাউৰিৰ অপৰ্যাপ্ত ৰক্ষণাবেক্ষণে পানীৰ মসৃণ প্ৰবাহত বাধা দিয়ে, যাৰ ফলত বানপানীৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

এই কাৰণসমূহৰ সমাধানৰ বাবে বহনক্ষম ভূমি ব্যৱস্থাপনা পদ্ধতি, বনানীকৰণ, জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ অভিযোজন, উন্নত আন্তঃগাঁথনি, আৰু ফলপ্ৰসূ বানপানীৰ বিপদ ব্যৱস্থাপনা কৌশল জড়িত এক বিস্তৃত পদ্ধতিৰ প্ৰয়োজন। তদুপৰি স্থানীয় জনগোষ্ঠীসমূহৰ মাজত বান স্থিতিস্থাপকতাৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি আৰু আগতীয়া সতৰ্কবাণী ব্যৱস্থা ৰূপায়ণেও অসমত বানপানীৰ প্ৰভাৱ কমোৱাত সহায় কৰিব পাৰে।

Leave a Comment