বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলাফল

বনাঞ্চল ধ্বংস, বনাঞ্চল বা গছৰ আৱৰণ স্থায়ীভাৱে আঁতৰাই পেলোৱাৰ ফলত পৰিৱেশ, জৈৱ বৈচিত্ৰ্য, জলবায়ু আৰু মানৱ সমাজত প্ৰভাৱ পৰে। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ কিছুমান মূল পৰিণতি ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

  1. জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি: বনাঞ্চলসমূহ অবিশ্বাস্যভাৱে জৈৱ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ যিয়ে উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ বিস্তৃত প্ৰজাতিক সমৰ্থন কৰে। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত বাসস্থান ধ্বংস আৰু খণ্ডিতকৰণ হয়, যাৰ ফলত জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি হয়। বিলুপ্তপ্ৰায় প্ৰজাতিকে ধৰি বহু প্ৰজাতিয়ে জীয়াই থকাৰ বাবে বনাঞ্চলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। বনাঞ্চল মুক্ত হ’লে এই প্ৰজাতিবোৰে ঘৰ-বাৰী হেৰুৱাই বিলুপ্তিৰ ভাবুকিৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়।
  2. জলবায়ু পৰিৱৰ্তনঃ জলবায়ু পৰিৱৰ্তন লাঘৱ কৰাত অৰণ্যই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। গছবোৰে সালোক সংশ্লেষণৰ সময়ত কাৰ্বন ডাই অক্সাইড (CO2) শোষণ কৰি নিজৰ জৈৱবস্তুত কাৰ্বন জমা কৰি ৰাখে। যেতিয়া বনাঞ্চলসমূহ পৰিষ্কাৰ কৰা হয়, তেতিয়া জমা হোৱা কাৰ্বন পুনৰ বায়ুমণ্ডললৈ CO2 হিচাপে মুক্ত হয়, যাৰ ফলত সেউজ গৃহ গেছ নিৰ্গমন আৰু গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলৰ পৰা CO2 আঁতৰোৱাৰ ক্ষমতাও হ্ৰাস পায়, যাৰ ফলত জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰভাৱ আৰু অধিক ভয়াৱহ হৈ পৰে।
  3. মাটিৰ খহনীয়া আৰু অৱক্ষয়: গছৰ শিপাই মাটিক একেলগে বান্ধি ৰখাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত খহনীয়া ৰোধ হয়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত এই প্ৰক্ৰিয়াটো ব্যাঘাত জন্মে, বিশেষকৈ ঠেক ঢাল থকা অঞ্চলত মাটিৰ খহনীয়া বৃদ্ধি পায়। বৰষুণে পুষ্টিকৰ পদাৰ্থৰে সমৃদ্ধ ওপৰৰ মাটি ধুই পেলায়, যাৰ ফলত পুষ্টিকৰ পদাৰ্থৰ অভাৱ হয় আৰু কৃষি উৎপাদনশীলতা হ্ৰাস পায়। গছৰ ক্ষতিৰ ফলত মাটিৰ পানী ধৰি ৰখাৰ ক্ষমতাও হ্ৰাস পায়, যাৰ ফলত পানীৰ সোঁত বাঢ়ি যায় আৰু বানপানীৰ আশংকাও বৃদ্ধি পায়।
  4. জলচক্ৰৰ বিঘিনি: জলচক্ৰ নিয়ন্ত্ৰণত অৰণ্যই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ইহঁতে প্ৰাকৃতিক জলাশয় হিচাপে কাম কৰি বৰষুণ শোষণ কৰি লাহে লাহে নদী, হ্ৰদ আৰু মাটিৰ তলৰ জলধাৰাত এৰি দিয়ে। যেতিয়া বনাঞ্চল পৰিষ্কাৰ হয় তেতিয়া পানী বিতৰণৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হয়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত ওচৰৰ সম্প্ৰদায়ত পানীৰ উপলব্ধতা হ্ৰাস পাব পাৰে, বৰষুণৰ ধৰণ সলনি হ’ব পাৰে, খৰাং আৰু বানপানীৰ আশংকা বৃদ্ধি পাব পাৰে।
  5. পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সেৱাৰ ক্ষতি: অৰণ্যই বহুতো পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সেৱা প্ৰদান কৰে যিবোৰ মানুহৰ মংগলৰ বাবে অপৰিহাৰ্য। এই সেৱাসমূহৰ ভিতৰত আছে পানী বিশুদ্ধকৰণ, বায়ু পৰিশোধন, মাটিৰ উৰ্বৰতা ৰক্ষা, আৰু পৰগাছা। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত এই সেৱাসমূহ হ্ৰাস পায়, যাৰ ফলত বায়ু আৰু পানীৰ মান, কৃষি উৎপাদনশীলতা আৰু সামগ্ৰিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰে।
  6. খিলঞ্জীয়া সম্প্ৰদায় আৰু স্থানীয় জীৱিকাৰ ওপৰত প্ৰভাৱ: বহুতো খিলঞ্জীয়া সম্প্ৰদায় আৰু স্থানীয় জনসাধাৰণে নিজৰ জীৱিকা, সাংস্কৃতিক পদ্ধতি আৰু পৰম্পৰাগত জ্ঞানৰ বাবে বনাঞ্চলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। বনাঞ্চল ধ্বংসে তেওঁলোকৰ জীৱনশৈলীত ব্যাঘাত জন্মায় কাৰণ ইয়াৰ ফলত বনজ সম্পদ যেনে খাদ্য, ঔষধ, গৃহ নিৰ্মাণ আৰু শিল্পকৰ্মৰ বাবে সামগ্ৰীৰ সুবিধা হ্ৰাস পায়। ইয়াৰ উপৰিও খিলঞ্জীয়া লোকৰ স্থানচ্যুতি প্ৰায়ে ঘটে যেতিয়া কৃষি, কাঠ কটা বা আন্তঃগাঁথনি প্ৰকল্পৰ বাবে বনাঞ্চল পৰিষ্কাৰ কৰা হয়।
  7. বনজুইৰ আশংকা বৃদ্ধি: বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত শুকান পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হয় আৰু বন্য অগ্নিকাণ্ডৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। গছ-গছনিয়ে প্ৰদান কৰা আৰ্দ্ৰতা অবিহনে চাৰিওফালৰ গছ-গছনিবোৰ জ্বলোৱাৰ প্ৰতি অধিক সহজলভ্য হৈ পৰে। অনিয়ন্ত্ৰিত জুই দ্ৰুতগতিত বিয়পিব পাৰে আৰু ইয়াৰ ফলত পৰিৱেশ তন্ত্ৰ, বন্যপ্ৰাণী, মানুহৰ বসতি আৰু বায়ুৰ গুণাগুণৰ ওপৰত বিধ্বংসী প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।
  8. নান্দনিক আৰু বিনোদনমূলক মূল্য হেৰুৱা: বনাঞ্চলসমূহে ব্যক্তি আৰু সম্প্ৰদায়ৰ বাবে নান্দনিক আৰু বিনোদনমূলক মূল্য ৰাখে। ইয়াত জিৰণি, বাহিৰৰ কাম-কাজ, প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য উপভোগৰ বাবে ঠাই পোৱা যায়। বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত এই সুযোগসমূহ হ্ৰাস পায় আৰু বহু লোকৰ সামগ্ৰিক জীৱনৰ মানদণ্ডত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে।

বনাঞ্চল ধ্বংসৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ প্ৰচেষ্টাসমূহৰ ভিতৰত আছে বহনক্ষম বন ব্যৱস্থাপনা, পুনৰ বনানীকৰণ, বনানীকৰণ, সংৰক্ষণৰ পদক্ষেপ, আৰু বনজ সামগ্ৰীৰ দায়িত্বশীল ব্যৱহাৰক প্ৰসাৰ কৰা। এই ব্যৱস্থাসমূহৰ লক্ষ্য হৈছে বনাঞ্চল ধ্বংসৰ পৰিণতি লাঘৱ কৰা আৰু বনাঞ্চলে গ্ৰহটো আৰু ইয়াৰ বাসিন্দাসকলক প্ৰদান কৰা অমূল্য সুবিধাসমূহ সুৰক্ষিত কৰা।

Leave a Comment