শিক্ষার্থীৰ ওপৰত মোবাইল ফোনৰ প্ৰভাৱ

বৰ্তমান সময়ত মোবাইল ফোনে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ওপৰত ইতিবাচক আৰু নেতিবাচক দুয়োটা দিশতে যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছে। মোবাইল ফোন কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা প্ৰসংগত নিৰ্ভৰ কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ ভিন্ন হ’ব পাৰে। মোবাইল ফোনে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক প্ৰভাৱিত কৰাৰ কিছুমান মূল উপায় তলত উল্লেখ কৰা হ’ল:

ইতিবাচক প্ৰভাৱ:

১. তথ্যৰ প্ৰৱেশ: মোবাইল ফোনত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে বিপুল পৰিমাণৰ তথ্য সহজে লাভ কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে ইণ্টাৰনেটৰ সহায়ত গৱেষণা কৰি শিক্ষামূলক সম্পদ বিচাৰি উলিয়াব পাৰে, যিয়ে তেওঁলোকৰ শিক্ষণ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

২. যোগাযোগ: মোবাইল ফোনত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে অভিভাৱক, সহপাঠী আৰু শিক্ষকৰ সৈতে যোগাযোগ ৰাখিব পাৰে। বিশেষকৈ জৰুৰীকালীন অৱস্থাত বা গোটৰ প্ৰকল্পৰ সমন্বয়ৰ বাবে এইটো গুৰুত্বপূৰ্ণ হ’ব পাৰে।

৩. সংগঠন: ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে তেওঁলোকৰ ফোনসমূহ সময়সূচী আৰু সময় ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে এচাইনমেণ্ট, পৰীক্ষা আৰু অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখৰ বাবে সোঁৱৰাই দিব পাৰে।

৪. শিক্ষণ এপ: গণিত, বিজ্ঞান, ভাষা, আৰু বহুতো বিষয়ত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক সহায় কৰিব পৰাকৈ বহুতো শিক্ষামূলক এপ উপলব্ধ। এই এপসমূহে শিক্ষণক অধিক আকৰ্ষণীয় আৰু ইন্টাৰেক্টিভ কৰি তুলিব পাৰে।

৫. ডিজিটেল টোকা লোৱা: কিছুমান ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে নিজৰ ফোন বা টেবলেটত টোকা লোৱাটো অধিক সুবিধাজনক বুলি বিবেচনা কৰে, যিবোৰ সংগঠিত আৰু সহজে সন্ধান কৰিব পৰা যায়।

৬. সম্পদ বিনিময়: ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে মোবাইল এপ ব্যৱহাৰ কৰি ইজনে সিজনৰ সৈতে অধ্যয়ন সামগ্ৰী, টোকা, আৰু সম্পদসমূহ ভাগ-বতৰা কৰিব পাৰে, সহযোগিতা আৰু সমনীয়াৰ শিক্ষণক লাভান্বিত কৰিব পাৰে।

নেতিবাচক প্ৰভাৱ:

১. বিক্ষিপ্ততা: ইয়াৰ ভিতৰত এটা উল্লেখযোগ্য চিন্তা হৈছে যে মোবাইল ফোন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে বিক্ষিপ্ততাৰ উৎস হ’ব পাৰে। ছ’চিয়েল মিডিয়া, গেম, আৰু মেছেজিং এপসমূহে তেওঁলোকৰ মনোযোগ পঢ়া-শুনা আৰু শ্ৰেণী কামৰ পৰা আঁতৰাই নিব পাৰে।

২. শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ হ্ৰাস: মোবাইল ফোন অত্যধিক ব্যৱহাৰে বহি থকা জীৱনশৈলীৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে, কিয়নো ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে নিজৰ ডিভাইচত অধিক সময় কটাব পাৰে আৰু শাৰীৰিক কাৰ্য্যকলাপত কম সময় কটাব পাৰে।

৩. টোপনিৰ বিঘিনি: বিশেষকৈ শুই উঠাৰ আগতে মোবাইল ফোন ব্যৱহাৰ কৰিলে টোপনিৰ ধৰণত বাধা আহিব পাৰে। পৰ্দাৰ পৰা নিৰ্গত হোৱা নীলা পোহৰে চাৰ্কেডিয়ান ছন্দত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে আৰু টোপনিৰ মানদণ্ড বেয়া হ’ব পাৰে।

৪. চাইবাৰ গুণ্ডাগিৰিঃ মোবাইল ফোন চাইবাৰ গুণ্ডাগিৰিৰ মঞ্চ হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ওপৰত গুৰুতৰ আৱেগিক আৰু মানসিক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

৫. গোপনীয়তাৰ চিন্তা: ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে সদায় মোবাইল এপ ব্যৱহাৰ কৰা আৰু ব্যক্তিগত তথ্য অনলাইনত ভাগ-বতৰা কৰাৰ লগত জড়িত গোপনীয়তাৰ বিপদৰ বিষয়ে সচেতন নহ’বও পাৰে।

৬. শৈক্ষিক অখণ্ডতা: মোবাইল ফোনত তথ্য সহজে লাভ কৰাৰ বাবে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে নিজৰ ডিভাইচ ব্যৱহাৰ কৰি এচাইনমেণ্ট বা পৰীক্ষাত নকল কৰিলে লেখা-চোৰ আৰু শৈক্ষিক অসৎ কাৰ্য্যৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ওপৰত মোবাইলৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱ সৰ্বাধিক কৰিবলৈ আৰু নেতিবাচক প্ৰভাৱ কম কৰিবলৈ শিক্ষাবিদ, অভিভাৱক, আৰু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে নিজেই এই ডিভাইচসমূহৰ দায়িত্বশীল আৰু সুষম ব্যৱহাৰক প্ৰসাৰিত কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ ভিতৰত পৰ্দাৰ সময়ৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ, ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক অনলাইন সুৰক্ষাৰ বিষয়ে জ্ঞান দিয়া, আৰু কেৱল মনোৰঞ্জনৰ পৰিৱৰ্তে শিক্ষণ আৰু উৎপাদনশীলতাৰ আহিলা হিচাপে মোবাইল প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰক উৎসাহিত কৰা আদি অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে।

Leave a Comment