ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনত অসমৰ ভূমিকা

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত অসমৰ ভূমিকা

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূবৰ এখন ৰাজ্য অসমে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত উল্লেখযোগ্য কিন্তু সততে কম পৰিচিত ভূমিকা পালন কৰিছিল। সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্য আৰু সম্পদেৰে সমৃদ্ধ এই অঞ্চলটোৱে ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰামত বিভিন্ন ধৰণে অৰিহণা যোগাইছিল।

১/ অসহযোগ আন্দোলনত অৱদানঃ

১৯২০ চনৰ আৰম্ভণিতে আৰম্ভ হোৱা মহাত্মা গান্ধীৰ অসহযোগ আন্দোলনত অসমে সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। অসমৰ মানুহে অহিংস প্ৰতিৰোধৰ প্ৰতি নিজৰ দায়বদ্ধতা প্ৰদৰ্শন কৰি ব্ৰিটিছ সামগ্ৰী, শিক্ষানুষ্ঠান, আইনী প্ৰক্ৰিয়া বৰ্জন কৰিছিল।

২/ কৃষক আন্দোলনঃ

অসমত কেইবাটাও কৃষক আন্দোলনে ভূমিৰ অধিকাৰ আৰু কৃষি সংস্কাৰৰ সমস্যা সমাধানৰ চেষ্টা চলাইছিল। বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা আৰু অম্বিকাগিৰি ৰাইচৌধুৰীৰ দৰে নেতাই কৃষকক তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ বাবে সংগঠিত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। ভূমি সংস্কাৰ আৰু নিপীড়নমূলক ভূ-স্বত্বাধিকাৰ শেষ কৰাৰ দাবী স্বাধীনতাৰ বৃহত্তৰ সংগ্ৰামৰ এটা অংশ হৈ পৰিল।

৩/ অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ কমিটীঃ

অসমত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ উল্লেখযোগ্য উপস্থিতি আছিল। অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ কমিটীয়ে ব্ৰিটিছ নীতিৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ, ধৰ্মঘট, বিক্ষোভৰ আয়োজনত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত আছিল।

৪/ মহিলাৰ ভূমিকাঃ

কনাক্লতা বৰুৱা আৰু ৰাণী গাইডিনলিউৰ দৰে অসমৰ মহিলাসকলেও স্বাধীনতা আন্দোলনত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁলোকে প্ৰতিবাদৰ নেতৃত্ব দিছিল, পমফ্লেট বিতৰণ কৰিছিল আৰু সংগ্ৰামৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ আছিল।

৫) ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনত অসমৰ ভূমিকাঃ

১৯৪২ চনৰ ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনৰ সময়ত অসমত ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে ব্যাপক প্ৰতিবাদ আৰু বিক্ষোভৰ সাক্ষী হৈছিল। আন্দোলনৰ লক্ষ্য আছিল তাৎক্ষণিক স্বাধীনতা, আৰু অসমৰ অংশগ্ৰহণ উদ্যমেৰে চিহ্নিত হৈছিল।

৬/ সুভাষ চন্দ্ৰ বসু আৰু আই এন এঃ

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ বিশিষ্ট ব্যক্তি সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৱে অসমৰ পৰা প্ৰবল সমৰ্থন লাভ কৰিছিল। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত জাপানীসকলৰ সৈতে ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ বসুৱে সৃষ্টি কৰা ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় সেনাবাহিনী (INA)ত এই অঞ্চলটোৱে যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছিল।

৭/ সাংস্কৃতিক আইকনৰ অৱদান:

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা আৰু জ্যোতিপ্ৰসাদ আগৰৱালাৰ দৰে অসমৰ সাংস্কৃতিক আইকনসকলে নিজৰ সৃষ্টিশীল প্ৰতিভাক ব্যৱহাৰ কৰি সংগীত, সাহিত্য, নাট্যৰ জৰিয়তে জনসাধাৰণক অনুপ্ৰাণিত আৰু সংগঠিত কৰিছিল, যিয়ে স্বাধীনতা আন্দোলনৰ মনোভাৱত অৰিহণা যোগাইছিল।

৮) অসম চুক্তি আৰু তাৰ পিছৰ পৰিণতি:

স্বাধীনতাৰ পাছতো অসমে দেশৰ নীতি গঢ় দিয়াত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰি থাকিল৷ অবৈধ অনুপ্ৰৱেশৰ সৈতে জড়িত বিষয়সমূহৰ সমাধানৰ লক্ষ্যৰে ১৯৮৫ চনৰ অসম চুক্তিখন ৰাজ্যখনৰ ইতিহাসৰ এক মূল উন্নয়ন আছিল।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত অসমৰ ভূমিকা সংগ্ৰামৰ বিভিন্ন পৰ্যায়ত সক্ৰিয় অংশগ্ৰহণেৰে চিহ্নিত হৈছিল। অসহযোগৰ পৰা কৃষক আন্দোলন আৰু সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ দৰে নেতাৰ প্ৰতি সমৰ্থনলৈকে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বৃহত্তৰ আন্দোলনত অসমে উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল। অঞ্চলটোৰ চহকী সাংস্কৃতিক আৰু ঐতিহাসিক ঐতিহ্য ভাৰতৰ জাতীয় পৰিচয়ৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগ আৰু স্বাধীনতা আন্দোলনৰ উত্তৰাধিকাৰ হিচাপে অব্যাহত আছে।

Leave a Comment