অসমত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনৰ এটি খতিয়ান দাঙি ধৰা।

অসমত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনঃ স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰাম

১৯৪২ চনৰ ৮ আগষ্টত আৰম্ভ হোৱা ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনে ভাৰতৰ স্বাধীনতা অন্বেষণৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰ্যায় চিহ্নিত কৰিছিল। এই আন্দোলনৰ লক্ষ্য আছিল ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা তাৎক্ষণিক আৰু নিঃচৰ্ত স্বাধীনতা লাভ কৰা। সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্য আৰু প্ৰচুৰ সম্পদৰ বাবে বিখ্যাত উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য অসমে এই ঐতিহাসিক সংগ্ৰামত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

ঐতিহাসিক পটভূমি:
ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ পূৰ্বৰ পৰ্যায়সমূহত অসমে সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। এই অঞ্চলটোৱে অসহযোগ আন্দোলন আৰু নাগৰিক অবাধ্যতা আন্দোলনৰ দৰে আন্দোলনৰ অংশ হৈ আছিল, যিয়ে ঔপনিৱেশিক বিৰোধী আৱেগৰ প্ৰবল মঞ্চ তৈয়াৰ কৰিছিল।

অসমত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনৰ মূল আলোকপাতঃ

১/ গণ সংগঠন:

অসমত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনত বিভিন্ন জনগোষ্ঠী আৰু অঞ্চলৰ ব্যক্তিৰ ব্যাপক অংশগ্ৰহণৰ সাক্ষী হৈছিল। অসমীয়া জাতীয়তাবাদী, ৰাজনৈতিক নেতা, ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, সাধাৰণ নাগৰিকে ব্ৰিটিছ শাসনৰ অন্ত পৰাৰ দাবীত একত্ৰিত হৈছিল।

২/ প্ৰতিবাদ আৰু নাগৰিক অবাধ্যতা:

সমগ্ৰ অসমতে প্ৰতিবাদ আৰু নাগৰিক অবাধ্যতাৰ কাণ্ডৰ সূত্ৰপাত ঘটে। চৰকাৰী কাৰ্যালয়, ৰেল ষ্টেচন, টেলিগ্ৰাফ লাইন আদি বিঘিনি ঘটিছিল। ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত সংঘটিত হয় ধৰ্মঘট আৰু বিক্ষোভ।

৩/ নেতৃত্ব:

অসমৰ আন্দোলনৰ বিশিষ্ট নেতাসকলৰ ভিতৰত আছিল গোপীনাথ বৰদলৈ, বিষ্ণু ৰাম মেধি, অম্বিকাগিৰি ৰাইচৌধুৰী আদি ব্যক্তি। তেওঁলোকে নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰিছিল আৰু ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে মানুহক একত্ৰিত কৰিছিল।

৪/ দমন আৰু গণ গ্ৰেপ্তাৰ:ব্ৰিটিছ কৰ্তৃপক্ষই বলপূৰ্বক প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰাৰ ফলত গণ গ্ৰেপ্তাৰ আৰু দমন ঘটে। বহু নেতা কৰ্মীক আটক কৰি ৰখা হৈছিল যদিও ইয়াৰ ফলত প্ৰতিৰোধৰ মনোভাৱ কমি যোৱা নাছিল।

৫/ মহিলাৰ ভূমিকাঃ

অসমৰ ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনত মহিলাসকলে সক্ৰিয় ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁলোকে প্ৰতিবাদত যোগদান কৰিছিল, সমাৱেশৰ আয়োজন কৰিছিল আৰু আন্দোলনক গুৰুত্বপূৰ্ণ সহায় আগবঢ়াইছিল।

৬/ ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় সেনাৰ ভূমিকাঃ

অসমত সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় সেনাবাহিনী (আই এন এ)ৰ প্ৰতিও উল্লেখযোগ্য সমৰ্থনৰ সাক্ষী হৈছিল। ইংৰাজী শাসনৰ পৰা ভাৰতক মুক্ত কৰাৰ লক্ষ্যৰে আই এন এয়ে অসমীয়া জাতীয়তাবাদীৰ পৰা বলিষ্ঠ সমৰ্থন লাভ কৰিছিল।

৭/ উত্তৰাধিকাৰ আৰু প্ৰভাৱ:

অসমত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনে এৰি থৈ গ’ল এক চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰ। ই অসমীয়া জনসাধাৰণৰ স্বাধীনতা নিশ্চিত কৰাৰ দৃঢ়তাক আৰু অধিক শক্তিশালী কৰি তুলিছিল। তদুপৰি ই ভাৰতৰ সংগ্ৰামৰ এক টাৰ্নিং পইণ্ট হিচাপে চিহ্নিত কৰিছিল, স্বাধীনতাৰ দাবী যে অটল আৰু আলোচনাৰ অবিহনে সেই কথাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল।
উপসংহাৰ:
ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভৰ বাবে নিজৰ জনসাধাৰণৰ দৃঢ় দায়বদ্ধতাৰ প্ৰমাণ হিচাপে অসমত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন থিয় দিছে। ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত হ’ল যে ভাৰতৰ দুৰ্গম অঞ্চলতো স্বাধীনতাৰ আহ্বানৰ প্ৰতিধ্বনিত। এই আন্দোলন অসমৰ ইতিহাসৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈয়েই আছে আৰু ভাৰতৰ অৱশেষত স্বাধীনতা লাভৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ অৱদান অব্যাহত আছে।

Leave a Comment