প্ৰদূষণ কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি

প্ৰদূষণ হ’ল পৰিৱেশত এনে পদাৰ্থ বা কাৰকৰ প্ৰৱেশ বা উপস্থিতি যিয়ে বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায়, যাৰ ফলত প্ৰাকৃতিক ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হয় আৰু জীৱিত জীৱৰ ক্ষতি হয়। প্ৰদূষণৰ সাতটা প্ৰধান প্ৰকাৰ আছে: বায়ু প্ৰদূষণ, পানী প্ৰদূষণ, ভূমি প্ৰদূষণ, তেজস্ক্ৰীয় প্ৰদূষণ, তাপ প্ৰদূষণ, পোহৰ প্ৰদূষণ আৰু শব্দ প্ৰদূষণ। তলত প্ৰদূষণৰ ফলত হোৱা কেইবাবিধ প্ৰদূষণৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হ’ল-

বায়ু প্ৰদূষণ:

বায়ু প্ৰদূষণ বোলে ক্ষতিকাৰক গেছ, কণা পদাৰ্থ আৰু অন্যান্য প্ৰদূষক পদাৰ্থৰ দ্বাৰা বায়ু দূষিত হোৱাক বুজায়। ইয়াৰ মূল কাৰণ হৈছে ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন, বাহনৰ নিৰ্গমন, জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলোৱা, আৰু মানুহৰ বিভিন্ন কাৰ্য্যকলাপ। বায়ু প্ৰদূষণৰ ফলত শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত সমস্যা, হৃদযন্ত্ৰৰ ৰোগ, পৰিৱেশৰ অৱক্ষয় আদি হ’ব পাৰে।

জল প্ৰদূষণ:

ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ বা প্ৰদূষক পদাৰ্থই নদী, হ্ৰদ, মহাসাগৰ, ভূগৰ্ভস্থ পানী আদি জলভাগ দূষিত কৰিলে জল প্ৰদূষণ হয়। জল প্ৰদূষণৰ উৎসসমূহ হ’ল ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন, নলা-নৰ্দমা আৰু বর্জ্য পানী, কৃষিৰ পৰা বৈ যোৱা পানী, তেল নিৰ্গত হোৱা, আৰু অনুচিত আৱৰ্জনা নিষ্কাশন। জল প্ৰদূষণে জলজ জীৱ, পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু মানুহৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে।

মাটি প্ৰদূষণ:

মাটি প্ৰদূষণ, যাক ভূমি প্ৰদূষণ বুলিও কোৱা হয়, ইয়াৰ লগত বিপজ্জনক পদাৰ্থৰ দ্বাৰা মাটি দূষিত কৰাটো জড়িত হৈ থাকে। ঔদ্যোগিক কাৰ্যকলাপ, কৃষি পদ্ধতি, অনুচিত আৱৰ্জনা নিষ্কাশন, ৰাসায়নিক সাৰ আৰু কীটনাশকৰ ব্যৱহাৰৰ ফলত ইয়াৰ সৃষ্টি হয়। মাটি প্ৰদূষণে মাটিৰ উৰ্বৰতাত প্ৰভাৱ পেলায়, পৰিৱেশ তন্ত্ৰত ব্যাঘাত জন্মায়, খাদ্য আৰু পানীৰ উৎস দূষিত কৰিব পাৰে।

শব্দ প্ৰদূষণ:

শব্দ প্ৰদূষণ বুলিলে পৰিৱেশ বিঘ্নিত কৰা অত্যধিক বা অবাঞ্চিত শব্দক বুজায়। পৰিবহণ, উদ্যোগিক কাৰ্য্যকলাপ, চহৰ অঞ্চল, বিনোদনমূলক অনুষ্ঠান আদি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা ইয়াৰ উদ্ভৱ হয়। দীৰ্ঘদিন ধৰি উচ্চ শব্দৰ মাত্ৰাত থাকিলে স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা, মানসিক চাপ, যোগাযোগৰ অসুবিধা, প্ৰাকৃতিক বাসস্থানৰ বিঘিনি ঘটিব পাৰে।

পোহৰ প্ৰদূষণ:

পোহৰ প্ৰদূষণ তেতিয়া হয় যেতিয়া কৃত্ৰিম পোহৰৰ উৎস যেনে ষ্ট্ৰীট লাইট, বিজ্ঞাপনৰ চিন, চহৰৰ আলোকসজ্জাই ৰাতিৰ আকাশ আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা অঞ্চলবোৰ অত্যধিকভাৱে আলোকিত কৰে। ই প্ৰাকৃতিক পোহৰৰ চক্ৰত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে, বন্যপ্ৰাণীৰ আচৰণত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, তৰা চোৱাত বাধা দিব পাৰে আৰু মানুহৰ স্বাস্থ্য আৰু টোপনিৰ ধৰণত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

তাপ প্ৰদূষণ:

তাপ প্ৰদূষণ বুলিলে ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়া, বিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ আৰু অনুচিত শীতল ব্যৱস্থাৰ নিৰ্গমনৰ ফলত হোৱা প্ৰাকৃতিক জলভাগ, যেনে নদী বা হ্ৰদলৈ অতিৰিক্ত তাপ নিৰ্গত হোৱাক বুজোৱা হয়। পানীৰ উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে জলজ পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে, দ্ৰৱীভূত অক্সিজেনৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু মাছ আৰু অন্যান্য জীৱৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

তেজস্ক্রিয় প্রদূষণ:

তেজস্ক্ৰীয় প্ৰদূষণৰ লগত পাৰমাণৱিক শক্তি কেন্দ্ৰ, খনন কাৰ্য্যকলাপ, পাৰমাণৱিক আৱৰ্জনা অনুচিত নিষ্কাশনৰ বাবে পৰিৱেশত তেজস্ক্ৰীয় পদাৰ্থৰ উপস্থিতি জড়িত হৈ থাকে। তেজস্ক্রিয় প্রদূষণে স্বাস্থ্যজনিত গুৰুতৰ প্রভাৱ পেলাব পাৰে, য’ত কেন্সাৰ, জিনীয় মিউটেচন, আৰু দীৰ্ঘম্যাদী পৰিৱেশ দূষণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

পোহৰ প্ৰদূষণ:

পোহৰ প্ৰদূষণ তেতিয়া হয় যেতিয়া কৃত্ৰিম পোহৰৰ উৎস যেনে ষ্ট্ৰীট লাইট, বিজ্ঞাপনৰ চিন, চহৰৰ আলোকসজ্জাই ৰাতিৰ আকাশ আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা অঞ্চলবোৰ অত্যধিকভাৱে আলোকিত কৰে। ই প্ৰাকৃতিক পোহৰৰ চক্ৰত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে, বন্যপ্ৰাণীৰ আচৰণত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, তৰা চোৱাত বাধা দিব পাৰে আৰু মানুহৰ স্বাস্থ্য আৰু টোপনিৰ ধৰণত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

প্লাষ্টিক প্ৰদূষণ:

প্লাষ্টিক প্ৰদূষণে পৰিৱেশত বিশেষকৈ সাগৰীয় পৰিৱেশ তন্ত্ৰত প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনা জমা হোৱাক বুজায়। প্লাষ্টিক সামগ্ৰীৰ অনুচিত নিষ্কাশনৰ ফলত ইয়াৰ সৃষ্টি হয়, যাৰ ফলত সাগৰ, নদী, ভূমি দূষিত হয়। প্লাষ্টিক প্ৰদূষণে সাগৰীয় জীৱৰ ক্ষতি কৰে, জলভাগ প্ৰদূষিত কৰে আৰু মানুহৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি বিপদৰ সৃষ্টি কৰে।
এই প্ৰদূষণৰ কিছুমান প্ৰধান প্ৰকাৰ যিয়ে পৰিৱেশ, পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু মানুহৰ মংগলৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়। এই প্ৰদূষণ প্ৰকাৰসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাটো বহনক্ষম উন্নয়ন আৰু আমাৰ গ্ৰহটোৰ সংৰক্ষণৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave a Comment