বতাহ কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি

কেইবাবিধো বতাহৰ প্ৰত্যেকৰে নিজস্ব বৈশিষ্ট্য আৰু ব্যৱস্থা আছে। কিছুমান সাধাৰণ ধৰণৰ বতাহৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হ’ল:

বাণিজ্যিক বতাহ: বাণিজ্যিক বতাহ হৈছে উপগ্রীষ্মমণ্ডলীয় উচ্চ চাপৰ বেল্টৰ পৰা বিষুৱৰেখাৰ ফালে বৈ যোৱা স্থিৰ, প্ৰচলিত বতাহ। উত্তৰ গোলাৰ্ধত উত্তৰ-পূবৰ পৰা আৰু দক্ষিণ গোলাৰ্ধত দক্ষিণ-পূবৰ পৰা বয়। বাণিজ্যিক বতাহ নৌ পৰিবহণ আৰু সাগৰৰ ওপৰেৰে ঐতিহাসিকভাৱে সুবিধাজনক বাণিজ্যিক পথৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ।

প্ৰচলিত পশ্চিমীয়া বতাহ: প্ৰচলিত পশ্চিম বতাহ হৈছে উপক্ৰান্তীয় উচ্চ চাপৰ বেল্টৰ পৰা মধ্য অক্ষাংশৰ ফালে বোৱা প্ৰধান বতাহ, দুয়োটা গোলাৰ্ধতে ৩০ৰ পৰা ৬০ ডিগ্ৰী অক্ষাংশৰ ভিতৰত। উত্তৰ গোলাৰ্ধত ইহঁতে দক্ষিণ-পশ্চিম দিশৰ পৰা আৰু দক্ষিণ গোলাৰ্ধত উত্তৰ-পশ্চিম দিশৰ পৰা বয়। এই বতাহবোৰে বতৰৰ আৰ্হিত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায় আৰু মধ্য অক্ষাংশৰ বতৰ ব্যৱস্থাৰ গতিৰ সৈতে জড়িত।

মেৰুৰ পূবৰ বতাহ: মেৰু পূব বতাহ হৈছে মেৰু উচ্চ চাপৰ অঞ্চলৰ পৰা মধ্য অক্ষাংশৰ ফালে বোৱা ঠাণ্ডা প্ৰচলিত বতাহ। উত্তৰ গোলাৰ্ধত উত্তৰ-পূবৰ পৰা আৰু দক্ষিণ গোলাৰ্ধত দক্ষিণ-পূবৰ পৰা বয়। মেৰুৰ পূব বতাহ তুলনামূলকভাৱে দুৰ্বল আৰু পৰিৱৰ্তনশীল, মেৰুৰ ঠাণ্ডা বায়ুৰ ভৰৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত।

বাৰিষা বতাহ: বাৰিষাৰ বতাহ হৈছে ঋতুৰ মাজত বতাহৰ দিশ ওলোটা হোৱাৰ ফলত প্ৰভাৱিত অঞ্চলত হোৱা ঋতুভিত্তিক বতাহ। গ্ৰীষ্মকালীন বাৰিষাই সাগৰৰ পৰা আৰ্দ্ৰ বতাহ স্থললৈ আনে, আনহাতে শীতকালীন বাৰিষাই স্থলভাগৰ পৰা সাগৰলৈ শুকান বতাহ আনে। দক্ষিণ এছিয়া, দক্ষিণ-পূব এছিয়া, পূব এছিয়া, আফ্ৰিকা আৰু আমেৰিকাৰ কিছু অংশত বাৰিষাৰ প্ৰধান।

পাহাৰ আৰু উপত্যকাৰ বতাহ: পাহাৰ আৰু উপত্যকাৰ বতাহ হৈছে পাহাৰীয়া বা পাহাৰীয়া অঞ্চলত হোৱা স্থানীয় বতাহ। দিনত উষ্ণ বতাহ ঢালৰ ওপৰলৈ উঠি যায়, যাৰ ফলত ওপৰ ঢালৰ বতাহৰ সৃষ্টি হয়। ৰাতি শীতল বতাহ উপত্যকাবোৰলৈ নামি তললৈ নামি অহা বতাহৰ সৃষ্টি কৰে। এই স্থানীয় বতাহবোৰ ঢাল আৰু উপত্যকাৰ মাজত উষ্ণতাৰ পাৰ্থক্যৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হয়।

সাগৰীয় বতাহ আৰু স্থল বতাহ: সাগৰীয় বতাহ আৰু স্থল বতাহ হৈছে উপকূলৰ ওচৰত হোৱা স্থানীয় বতাহ। দিনৰ ভাগত সাগৰৰ বতাহৰ সৃষ্টি হয় যেতিয়া কাষৰীয়া পানীতকৈ ভূমি বেছি বেগেৰে গৰম হয়, যাৰ ফলত সাগৰৰ পৰা শীতল বতাহ ভিতৰলৈ বৈ যায়। স্থলভাগৰ বতাহ ৰাতি যেতিয়া ভূমি পানীতকৈ বেছি বেগেৰে ঠাণ্ডা হয়, যাৰ ফলত স্থলভাগৰ পৰা সাগৰৰ ফালে বায়ু প্ৰবাহিত হয়।

কাটাবাটিক বতাহ: কাটাবাটিক বতাহ হৈছে তলৰ ঢালৰ বতাহ যি ঠাণ্ডা অঞ্চলত, সাধাৰণতে হিমবাহ আৰু বৰফৰ তলত দেখা দিয়ে। শীতল বতাহ ঘন হৈ মাধ্যাকৰ্ষণ শক্তিৰ প্ৰভাৱত তললৈ বৈ যোৱাৰ ফলত এই বতাহৰ সৃষ্টি হয়। কাটাবাটিক বতাহ প্ৰবল আৰু ধুমুহা হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত স্থানীয় বতৰৰ পৰিস্থিতিত প্ৰভাৱ পৰে।

ফ’ন বতাহ: ফ’ন বতাহ, যাক চিনুক বতাহ বা নিয়ৰ খোৱা বুলিও কোৱা হয়, পাহাৰৰ বতাহৰ ফালে হোৱা উষ্ণ আৰু শুকান বতাহ। আৰ্দ্ৰ বতাহ যেতিয়া কোনো পৰ্বতমালাৰ কাষ চাপি যায় আৰু তাৰ ওপৰেৰে উঠিবলৈ বাধ্য হয় তেতিয়া ইহঁতৰ সৃষ্টি হয়। বতাহ ওপৰলৈ উঠি যোৱাৰ লগে লগে ই ঠাণ্ডা হৈ আৰ্দ্ৰতা এৰি দিয়ে, যাৰ ফলত বতাহৰ দিশত বৰষুণ হয়। এবাৰ বতাহৰ ফালে নামি গ’লে ই গৰম হৈ শুকাই যায়, যাৰ ফলত উষ্ণ আৰু শুকান পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হয়।

এইবোৰ হৈছে বিভিন্ন অঞ্চলত হোৱা কিছুমান সাধাৰণ ধৰণৰ বতাহ আৰু ইয়াৰ বতৰ, জলবায়ু আৰু স্থানীয় পৰিস্থিতিৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পৰে। এই বতাহৰ ধৰণসমূহ বুজাটো নেভিগেচন, বিমান পৰিবহণ, কৃষি, বতৰৰ পূৰ্বাভাস আদি কাৰ্য্যকলাপৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave a Comment