প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ কাক বোলে

প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ হৈছে পৃথিৱীৰ প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়াৰ ফলত হোৱা এক বিপৰ্যয়জনক পৰিঘটনা। এই পৰিঘটনাবোৰ পৃথিৱীৰ ভিতৰৰ শক্তি বা ইয়াৰ ওপৰত ক্ৰিয়া কৰা বাহ্যিক শক্তিৰ ফলত হয় আৰু ইয়াৰ ফলত সম্প্ৰদায়, পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু পৰিৱেশৰ ওপৰত গুৰুতৰ আৰু ব্যাপক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ প্ৰায়ে হঠাৎ আৰু অভাৱনীয় হৈ পৰে, যাৰ ফলত ধ্বংস, জীৱন হেৰুৱা, অৰ্থনৈতিক আৰু পৰিৱেশৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়।

প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ উদাহৰণ হ’ল-

  1. ভূমিকম্পঃ টেকটনিক প্লেটৰ গতিবিধিৰ ফলত হঠাতে মাটি কঁপোৱা, যাৰ ফলত ভূমিকম্পীয় তৰংগৰ সৃষ্টি হয় যিয়ে ব্যাপক ক্ষতি কৰিব পাৰে।
  2. হাৰিকেন (বা টাইফুন/চক্ৰ’ন): তীব্ৰ বতাহ, প্ৰচণ্ড বৰষুণ আৰু ধুমুহাৰ ঢৌৰ বৈশিষ্ট্যযুক্ত তীব্ৰ গ্রীষ্মমণ্ডলীয় ধুমুহা, যাৰ ফলত উপকূলীয় অঞ্চলত বানপানী আৰু ব্যাপক ক্ষতি হয়।
  3. বানপানী: সাধাৰণতে শুকান ভূমিত পানীৰ ওফন্দি উঠা, প্ৰায়ে প্ৰচণ্ড বৰষুণ, বৰফ গলি বা নদীৰ পাৰ বা বান্ধ ভাঙি যোৱাৰ বাবে।
  4. চুনামী: পানীৰ তলত হোৱা ভূমিকম্প, আগ্নেয়গিৰিৰ বিস্ফোৰণ বা ভূমিস্খলনৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা বৃহৎ সাগৰীয় ঢৌ, যিয়ে উপকূলীয় অঞ্চলত প্লাৱিত কৰিব পাৰে।
  5. আগ্নেয়গিৰিৰ বিস্ফোৰণ: আগ্নেয়গিৰিৰ পৰা গলিত শিল, ছাই আৰু গেছ নিৰ্গত হোৱা, যিয়ে ওচৰৰ অঞ্চলবোৰ ধ্বংস কৰি বিশ্বৰ জলবায়ুত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।
  6. বন্য জুই: গছ-গছনিৰ মাজেৰে দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰা অনিয়ন্ত্ৰিত জুই, প্ৰায়ে শুকান পৰিস্থিতি আৰু প্ৰচণ্ড বতাহৰ ফলত তীব্ৰতৰ হৈ পৰে।
  7. টৰ্নেডো: হিংস্ৰভাৱে ঘূৰি থকা বায়ুৰ স্তম্ভ যিবোৰ ধুমুহাৰ পৰা মাটিলৈকে বিস্তৃত হৈ স্থানীয় কিন্তু তীব্ৰ ক্ষতি কৰে।
  8. ভূমিস্খলন: শিল, মাটি আৰু ধ্বংসাৱশেষৰ হঠাতে ঢালৰ তললৈ যোৱা, প্ৰায়ে প্ৰচণ্ড বৰষুণ, ভূমিকম্প বা আগ্নেয়গিৰিৰ কাৰ্য্যকলাপৰ ফলত হোৱা।
  9. খৰাং: দীৰ্ঘদিন ধৰি অস্বাভাৱিকভাৱে কম বৰষুণৰ ফলত পানীৰ অভাৱ, শস্যৰ বিকলতা আৰু কৃষি, পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু সম্প্ৰদায়ৰ ওপৰত অন্যান্য বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰে।
  10. হিমস্খলন: ঠেক ঢালত বৰফ, বৰফ আৰু ধ্বংসাৱশেষৰ দ্ৰুত তললৈ যোৱা, প্ৰায়ে বৰফ পৰা, উষ্ণতাৰ পৰিৱৰ্তন, মানুহৰ কাৰ্যকলাপকে ধৰি বিভিন্ন কাৰকৰ ফলত।

প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগে মানৱ জনসংখ্যাৰ ওপৰত বিধ্বংসী প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, যাৰ ফলত জীৱন হেৰুৱা, আঘাত, স্থানচ্যুতি, সম্পত্তি আৰু আন্তঃগাঁথনি ধ্বংস হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই পৰিৱেশ তন্ত্ৰক বিঘ্নিত কৰিব পাৰে, ভূ-প্ৰকৃতিৰ পৰিৱৰ্তন ঘটাব পাৰে আৰু দীৰ্ঘম্যাদী পৰিৱেশগত পৰিণতিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এই দুৰ্যোগসমূহৰ প্ৰভাৱ কম কৰাৰ বাবে আৰু ইয়াৰ পিছত সম্প্ৰদায়সমূহক পুনৰুদ্ধাৰ আৰু পুনৰ নিৰ্মাণ কৰাত সহায় কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুতি, প্ৰশমন আৰু সঁহাৰি কৌশলসমূহ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave a Comment