পথ দুৰ্ঘটনা কি

পথ দুৰ্ঘটনা, যাক যান-বাহন দুৰ্ঘটনা বা গাড়ী দুৰ্ঘটনা বুলিও কোৱা হয়, কোনোবা এটা বা ততোধিক বাহনৰ সৈতে জড়িত পথ বা ঘাইপথত সংঘটিত হোৱা এটা কাণ্ডক বুজায়। সাধাৰণতে ইয়াত বাহন, বাহন আৰু পথচাৰীৰ সংঘৰ্ষ বা বাহন আৰু স্থবিৰ বস্তুৰ সংঘৰ্ষ হয়। পথ দুৰ্ঘটনাত বিভিন্ন মাত্ৰাৰ সম্পত্তিৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে, আঘাতপ্ৰাপ্ত হ’ব পাৰে আৰু কিছুমান ক্ষেত্ৰত জীৱন হেৰুৱাব পাৰে।

পথ দুৰ্ঘটনাই বিভিন্ন ৰূপ ল’ব পাৰে, যেনে-

যান-বাহনৰ সংঘৰ্ষ: দুখন বা তাতকৈ অধিক বাহনে ইটোৱে সিটোৰ লগত সংঘৰ্ষ কৰিলে এনে হয়। ইয়াৰ লগত পিছফালৰ অংশৰ সংঘৰ্ষ, মুখামুখি সংঘৰ্ষ, কাষৰ প্ৰভাৱৰ সংঘৰ্ষ (টি-হাড়ৰ সংঘৰ্ষ বুলিও জনা যায়), বা বহু বাহনৰ পাইল-আপ জড়িত থাকিব পাৰে।

বাহনৰ পৰা পথচাৰীৰ সংঘৰ্ষ: এনে হয় যেতিয়া কোনো বাহনে কোনো পথচাৰীৰ সৈতে সংঘৰ্ষত লিপ্ত হয়, যাৰ ফলত আঘাতপ্ৰাপ্ত বা মৃত্যু হয়। পথ পাৰ হৈ যোৱাৰ সময়ত, পথৰ কাষেৰে খোজ কাঢ়ি যোৱাৰ সময়ত, বা বাহনত প্ৰৱেশ/প্ৰস্থান কৰাৰ সময়ত পথচাৰীক খুন্দা মাৰিব পাৰে।

একক বাহনৰ দুৰ্ঘটনা: ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল এনে দুৰ্ঘটনা য’ত মাত্ৰ এখন বাহন জড়িত হৈ থাকে। ইয়াৰ ভিতৰত বাহন এখন পথৰ পৰা দৌৰি যোৱা, গছ বা খুঁটাৰ দৰে স্থবিৰ বস্তুত খুন্দা মৰা, বা গুটিয়াই পৰা আদি কাণ্ডও থাকিব পাৰে।

একাধিক বাহনৰ দুৰ্ঘটনা: এই দুৰ্ঘটনা দুটাতকৈ অধিক বাহনৰ সৈতে জড়িত আৰু বিভিন্ন পৰিস্থিতিত হ’ব পাৰে, যেনে শৃংখলাবদ্ধ বিক্ৰিয়াৰ সংঘৰ্ষ, য’ত এটা সংঘৰ্ষৰ ফলত পৰৱৰ্তী সংঘৰ্ষৰ ধাৰাবাহিকতা আৰম্ভ হয়।

পথ দুৰ্ঘটনাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে চালকৰ ভুল (যেনে অন্যমনস্কভাৱে গাড়ী চলোৱা, দ্ৰুতবেগী গাড়ী চলোৱা, বা গাড়ী চলোৱাত অসুবিধা হোৱা), প্ৰতিকূল বতৰ, যান্ত্ৰিক বিকলতা, পথৰ ডিজাইনৰ ত্ৰুটি আৰু অন্যান্য বাহ্যিক কাৰক।

পথ দুৰ্ঘটনা প্ৰতিৰোধৰ প্ৰচেষ্টাসমূহৰ ভিতৰত আছে যান-বাহন আইন কাৰ্যকৰী আৰু বলবৎ কৰা, নিৰাপদ গাড়ী চলোৱা পদ্ধতিৰ প্ৰসাৰ, পথৰ আন্তঃগাঁথনি আৰু চিন-মেজৰ উন্নতি, চালকৰ শিক্ষা আৰু সজাগতা বৃদ্ধি, আৰু বাহনত সুৰক্ষা বৈশিষ্ট্যৰ ব্যৱহাৰক উৎসাহিত কৰা।

Leave a Comment