বায়ু প্ৰদূষণ কাক বোলে

বায়ু প্ৰদূষণ বুলিলে পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলত ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ বা প্ৰদূষক পদাৰ্থৰ উপস্থিতি বুজায় যিয়ে মানুহৰ স্বাস্থ্য, পৰিৱেশ আৰু বায়ুৰ সামগ্ৰিক মানদণ্ডৰ প্ৰতি বিপদৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এই প্ৰদূষকবোৰ গেছ, কণা পদাৰ্থ বা জৈৱ অণুৰ ৰূপত হ’ব পাৰে আৰু ইয়াৰ উৎপত্তি প্ৰাকৃতিক আৰু মানুহৰ উভয় কাৰ্য্যকলাপৰ পৰা হ’ব পাৰে।

বাহিৰৰ (পৰিৱেশ) আৰু ঘৰৰ ভিতৰৰ পৰিৱেশ দুয়োটাতে বায়ু প্ৰদূষণ হ’ব পাৰে। বাহিৰৰ বায়ু প্ৰদূষণ সাধাৰণতে ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন, বাহনৰ নিৰ্গমন, কৃষি কাৰ্য্যকলাপ, বিদ্যুৎ উৎপাদন, আৰু বন্য অগ্নিকাণ্ড আৰু আগ্নেয়গিৰিৰ বিস্ফোৰণৰ দৰে প্ৰাকৃতিক উৎসৰ পৰাই উদ্ভৱ হয়। আনহাতে ঘৰৰ ভিতৰৰ বায়ু প্ৰদূষণ ৰন্ধা-বঢ়া আৰু গৰম কৰা সঁজুলি, ধঁপাতৰ ধোঁৱা, নিৰ্মাণ সামগ্ৰী, ঘৰৰ ভিতৰৰ ৰাসায়নিক প্ৰদূষক আদি উৎসৰ পৰাই উদ্ভৱ হয়।

বায়ু প্ৰদূষণৰ সৈতে জড়িত প্ৰাথমিক প্ৰদূষকসমূহৰ ভিতৰত আছে:

কণাযুক্ত পদাৰ্থ (PM): এইবোৰ হৈছে বতাহত ওলমি থকা ক্ষুদ্ৰ কণা, যাৰ আকাৰ আৰু গঠন ভিন্ন। পি এম ধূলি আৰু পৰেগ আদি প্ৰাকৃতিক উৎসৰ পৰা আহিব পাৰে, লগতে মানুহৰ কাৰ্য্যকলাপ যেনে দহন প্ৰক্ৰিয়া, ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন, আৰু বাহনৰ নিৰ্গমন আদিৰ পৰাও আহিব পাৰে। মিহি কণা (PM2.5) আৰু মোটা কণা (PM10) শ্বাস-প্ৰশ্বাসতন্ত্ৰত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত শ্বাস-প্ৰশ্বাস আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

ভূ-স্তৰৰ অ’জন (O3): অ’জন হৈছে বাহন, বিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ আৰু উদ্যোগিক প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা নিৰ্গত প্ৰদূষক পদাৰ্থই সূৰ্যৰ পোহৰৰ সৈতে বিক্ৰিয়া কৰিলে গঠন হোৱা এক বিক্ৰিয়াশীল গেছ। ই ধোঁৱাৰ এটা প্ৰধান উপাদান আৰু ইয়াৰ ফলত শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত সমস্যা, চকুৰ বিষ, হাওঁফাওঁৰ প্ৰদাহ আদি হ’ব পাৰে।

নাইট্ৰজেন ডাই অক্সাইড (NO2): NO2 মূলতঃ বাহন, শক্তি কেন্দ্ৰ আৰু ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা নিৰ্গত হয়। ই ধোঁৱা গঠনত অৰিহণা যোগায় আৰু বিশেষকৈ হাঁপানী বা অন্যান্য শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত অৱস্থা থকা ব্যক্তিৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসতন্ত্ৰক বিৰক্ত কৰিব পাৰে।

চালফাৰ ডাই অক্সাইড (SO2): SO2 মূলতঃ জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলাই বিশেষকৈ শক্তি কেন্দ্ৰ আৰু উদ্যোগিক সুবিধাসমূহত নিৰ্গত হয়। বিশেষকৈ অধিক ঘনত্বত ই শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু এচিড বৰষুণ গঠনত অৰিহণা যোগায়।

কাৰ্বন মনোক্সাইড (CO): CO হৈছে জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ অসম্পূৰ্ণ দহনৰ ফলত উৎপন্ন হোৱা ৰংহীন আৰু গন্ধহীন গেছ। ই প্ৰধানকৈ বাহনৰ দ্বাৰা নিৰ্গত হয় আৰু অধিক ঘনত্বত উশাহ ল’লে ই ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত তেজৰ অক্সিজেন কঢ়িয়াই নিয়াৰ ক্ষমতাত বাধাৰ সৃষ্টি হয়।

অস্বাভাৱিক জৈৱ যৌগ (VOC): ভিঅ’চি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা নিৰ্গত হয়, য’ত বাহনৰ নিৰ্গমন, ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়া, ৰং আৰু চাফাই সামগ্ৰীত ব্যৱহৃত দ্রাৱক আদিও অন্তৰ্ভুক্ত। ইহঁতে ভূমিস্তৰৰ অ’জন গঠনত অৰিহণা যোগাব পাৰে আৰু চকু, নাক, ডিঙিৰ বিষৰ লগতে শ্বাস-প্ৰশ্বাস আৰু স্নায়ুজনিত সমস্যাকে ধৰি স্বাস্থ্যজনিত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায়।

বায়ু প্ৰদূষণৰ পৰিণতি উল্লেখযোগ্য, শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ, এলাৰ্জী, হাঁপানীৰ পৰা আৰম্ভ কৰি হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা, হাওঁফাওঁৰ কাৰ্য্যক্ষমতা হ্ৰাস, আনকি অকাল মৃত্যুলৈকে। বায়ু প্ৰদূষণেও জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু পৰিৱেশৰ অৱক্ষয়ত অৰিহণা যোগায়, পৰিৱেশ তন্ত্ৰ, শস্য আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি কৰে।

বায়ু প্ৰদূষণ হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত চৰকাৰী নিয়ম, প্ৰযুক্তিগত উন্নতি আৰু ব্যক্তিগত কাৰ্য্যৰ সংমিশ্ৰণ জড়িত হৈ থাকে। ইয়াৰ ভিতৰত স্বচ্ছ শক্তিৰ উৎস গ্ৰহণ কৰা, বাহনৰ নিৰ্গমনৰ মানদণ্ড উন্নত কৰা, উদ্যোগসমূহত প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ কৰা, বহনক্ষম পৰিবহণৰ প্ৰসাৰ কৰা, বায়ুৰ গুণাগুণৰ গুৰুত্ব আৰু মানৱ স্বাস্থ্য আৰু পৰিৱেশৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰা আদি অন্তৰ্ভুক্ত।

Leave a Comment